Niebezpiecznie modne zęby – GRILLZ ozdabiane zębów.



Subtelny diamencik umieszczony na jedynce lub kle nie szokuje już nikogo. Ale moda na ozdabianie zębów przekracza kolejne granice. Do łask wracają tzw. grillz czyli nic innego jak „nazębne zderzaki”, lansowane przez gwiazdy showbiznesu.

Coraz częściej też mówi się o tatuażach na zębach, które znajdują wielu zwolenników, zwłaszcza za oceanem.

GRILLZ – Uśmiech pełen diamentów

Do niedawna gwiazdy prześcigały się w wybielaniu zębów. Teraz przyszedł czas na ozdoby. Grillz nie są niczym nowym. Pojawiły się w latach 80’, ale furorę zaczęły robić w roku 2000 gdy pokazali się w nich raperzy i przedstawiciele światowego hip-hopu. Potem o grillach, jak nazywają je niektórzy, zapomniano. Aż do 2013 roku, gdy pojawiły się znów, tym razem w pop kulturze i od razu wzbudziły zainteresowanie.

Ostatnio zaprezentowały się w nich: Madonna, Miley Cyrus, Beyonce, Justin Bieber i Katy Perry. Cena takiej ozdoby zaczyna się od kilku, a kończy nawet na kilkuset tysiącach złotych. Wszystko zależy od materiału i szlachetnych kamieni, z jakich jest zbudowana.  Biżuteria na zęby może być dopełnieniem stroju lub wizerunku, ale trzeba sporo rozwagi, by moda nie odbiła się na naszym zdrowiu.

– Tego typu ozdoby zawsze budzą pewne kontrowersje. Przede wszystkim jedynym miejscem, w którym powinny być zakładane jest gabinet stomatologiczny, bez względu na to czy mówimy o ozdobach tymczasowych, czy permanentnych. Nie ma takiej możliwości, by zakupić grillz przez Internet, zamówić w sklepie i samodzielnie instalować go w jamie ustnej. Grozi to poważnymi zakażeniami, wadami zgryzu lub mechanicznymi uszkodzeniami zębów – tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna w Katowicach.




Mała ozdoba, duży kłopot

Każdy, kto marzy o podobnej ozdobie powinien sprawdzić swoje uczulenie na różnego rodzaju metale, m.in. nikiel. Reakcja alergiczna może być ostra i nieprzyjemna, dlatego warto upewnić się, że nie nastąpi. W przypadku niektórych grillzów konieczne jest przystosowanie zgryzu do ich budowy czyli działania z zakresu ortodoncji.

Zmiany są trwałe i zadecydować o nich może jedynie stomatolog. Nie każdy lekarz zgodzi się na tak poważny zabieg tylko po to, by jego pacjent mógł nosić biżuterię akurat na zębach. Najważniejszą kwestią natomiast jest tymczasowość grillz-ów. Celebryci zakładają je najczęściej na kilka godzin: do sesji zdjęciowych, na rozdanie nagród, podczas nagrywania teledysku. Dłuższe używanie tego typu ozdób grozi poważnymi konsekwencjami.

 – Przede wszystkim tego typu ciało obce w jamie ustnej sprzyja rozwojowi bakterii i zakażeń. Resztki pokarmów pod grillzem mogą powodować próchnicę, choroby dziąseł. Sama konstrukcja osłabia szkliwo i często przeszkadza w mówieniu. Nie bez znaczenia jest także zmiana kształtu zębów, co przyczynia się do nienaturalnego rozkładu sił w szczęce i może grozić redukcją masy kostnej wokół zębów. To prowadzi w konsekwencji nawet do ich utraty – wyjaśnia dr Duda.

Dentotatuaże

Ciekawych alternatyw do ozdabiania zębów pojawia się coraz więcej. Za oceanem popularność zyskują tzw. dentotatuaże. Nanoszone są na korony zębów, gotowe do wstawienia w miejsce ubytku lub bezpośrednio na zęby pacjentów. Od tradycyjnych tatuaży odróżnia je metoda aplikowania, nie przy użyciu igieł, a pędzelków.

Jak zapewniają twórcy, wykonanie jest zupełnie bezbolesne. Pojawiają się dowolne wzory – litery, portrety, zwierzęta czy postaci z bajek. Możliwe są opcje czasowe, zależne od intensywności szczotkowania lub trwałe. Jednak najwspanialszą ozdobą zębów jest ich zdrowy wygląd. Żaden uśmiech nie robi na nas takiego wrażenia, jak ten z białymi i równymi zębami. I naprawdę nie wymaga on dodatkowych świecidełek.

Chwilowa moda, dodatki – dlaczego nie?  Ale przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by nie wyrządziły one więcej szkód niż pożytku. Zamiast ozdabiać, po prostu dbajmy, zwłaszcza że w naszym kraju wciąż wg statystyk większość ma próchnicę, wiele osób szczotkuje zęby tylko raz dziennie, a u stomatologa zjawiamy się rzadziej niż raz na rok.

modanaurode.pl  -   dr Mariusz Duda

Dr n. med. Mariusz Duda ( na zdjęciu )jest uznanym stomatologiem, specjalistą w dziedzinie implantologii i chirurgii stomatologicznej. Działa aktywnie na forum międzynarodowych stowarzyszeń implantologicznych, jest współzałożycielem i aktualnym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego oraz wiceprezydentem ICOI – International Congress of Oral Implantologists a także wiceprezydentem DGOI – Deutsche Gesellschaft für Orale Implantologie na Polskę.

Założył klinikę stomatologiczną Silesia Med, która w 2010 roku została przekształcona w klinikę Duda Clinic, jedną z najnowocześniejszych .

Dr n. med. Mariusz Duda

klinik stomatologicznych i implantologicznych na południu Polski. W Duda Clinic pacjenci obejmowani są kompleksową opieką stomatologiczną obejmującą m.in. diagnostykę, profilaktykę, endodoncję, stomatologię estetyczną i leczenie implantologiczne. Wysokie kwalifikacje i doświadczenie lekarzy Duda Clinic oraz dbałość o najwyższy komfort pacjenta gwarantują skuteczne i efektywne leczenie w doskonałej atmosferze.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ