Najlepsze zabiegi stomatologiczne, gwarantujące piękne i białe zęby!



Najlepsze zabiegi stomatologiczne, gwarantujące piękne i białe zęby!

Śnieżnobiały uśmiech i proste, zdrowe zęby, niczym u gwiazdy filmowej, są marzeniem każdej z nas. Niestety codzienna, nawet najstaranniejsza pielęgnacja jamy ustnej, często okazuje się niewystarczająca dla zapewnienia olśniewającego efektu. Wspólnie z lek. stom. Adrianną Badorą z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej, przygotowaliśmy więc zestawienie zabiegów stomatologicznych, które sprawią, że wasze zęby staną się prawdziwym obiektem zazdrości!

1. Wybielanie zębów

Śnieżnobiały uśmiech nie tylko dodaje pewności siebie i urody, ale jest także niejako wizytówką człowieka sukcesu. Nie powinno zatem dziwić, że zabieg wybielania zębów znajduje się w absolutnym topie najchętniej wybieranych zabiegów mających wpływ na estetykę uśmiechu. Osoby marzące o białych zębach, powinny jednak pamiętać, że warunkiem przystąpienia do zabiegu jest wyleczenie wszystkich zębów. W przeciwny wypadku, preparat wybielający mógłby przedostać się w głąb zęba i wywołać silny ból.

– Z wielu oferowanych metod wybielania, najlepszym stosunkiem ceny do jakości, charakteryzuje się metoda nakładkowa. Wybielanie tym sposobem przeprowadzane jest samodzielnie przez pacjenta w domu. Polega na noszeniu, wykonanej na zamówienie nakładki, przez kilka lub kilkanaście godzin w ciągu dnia lub przez dwa tygodnie w nocy, oraz zaledwie dwóch wizyt w gabinecie. Podczas pierwszej stomatolog pobiera wycisk, a na drugiej, sprawdza dopasowanie nakładki i przeprowadza szczegółowy instruktaż postępowania – tłumaczy stomatolog.
Koszt zabiegu: około 800 zł



2. Licówki – korygowanie kształtu i koloru zębów

Najlepszą metodą maskującą przebarwienia zębów, korygującą ich kształt i odtwarzającą utracone na skutek wypadku tkanki zęba są natomiast licówki, czyli ultracienkie porcelanowe płatki naklejane na widoczną część zęba. Dzięki temu, że wykonane są z porcelany, zęby po ich założeniu zachowują naturalnie wyglądający połysk i kolor, będąc tym samym nie do odróżnienia od naturalnych, zdrowych zębów.

 – Niegdyś wiele osób rezygnowało z założenia licówek, głównie z obawy przed koniecznością uprzedniego przygotowania zębów, polegającą na zeszlifowaniu licowej warstwy. Na szczęście nowoczesna stomatologia, oferuje również założenie licówek bez szlifowania zębów – mówi lek. stom. Adrianna Badora z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej i dodaje, że takie licówki nie wymagają ingerencji w tkanki zęba, a leczenie jest całkowicie odwracalne i zapewnia natychmiastowy biały uśmiech. Licówki bez szlifowania są najlepszym rozwiązaniem w przypadku zamykania diastem (szpar między zębami), poszerzenia lub wydłużenia zębów, a także zmiany koloru zębów.
Koszt zabiegu: ok. 1500 zł

3. Scaling czyli usuwanie kamienia

Najtańszym w zestawieniu, a zarazem bardzo popularnym zabiegiem, oferowanym w gabinetach stomatologicznych jest scaling, czyli usuwania kamienia nazębnego – twardego, jasnego i chropowatego osadu, który przylega do zębów. Co ważne, kamień nazębny wpływa negatywnie nie tylko na estetykę uzębienia, ale również uszkadza dziąsła powodując ich krwawienie, obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych.

– Szpecącego osadu nie sposób usunąć bez pomocy stomatologa. Zabieg wykonuje się przy pomocy specjalnego scalera ultradźwiękowego. Końcówka scalera przyłożona do powierzchni złogów nazębnych wprowadzana jest w ruch drgający z bardzo wysoką częstotliwością, co powoduje odpadanie kamienia. Zabieg nie jest bolesny, jednak osoby szczególnie wrażliwe mogą odczuwać niewielki dyskomfort – tłumaczy stomatolog.
Koszt zabiegu: ok. 200 zł

4. Leczenie ortodontyczne – Piezocision

Krzywe, stłoczone zęby to nie tylko defekt kosmetyczny, ale także powód wielu problemów zdrowotnych. Niestety ze względu na to, że standardowy czas leczenia aparatem ortodontycznym wynosił dotąd od 2 do 3 lat, część osób przerażonych taką perspektywą rezygnowało z prostych zębów i prawidłowego zgryzu. Na szczęście i w tej kwestii ostatnio sporo się zmieniło, a wszystko za sprawą Piezocision, innowacyjnego zabiegu, który nawet czterokrotnie przyśpiesza leczenie wad zgryzu. Zabieg od niedawna wykonywany jest także w polskich gabinetach stomatologicznych.

– Zabieg Piezocision nie zastępuje jednak konwencjonalnego leczenia ortodontycznego. Wykonywany jest już po założeniu aparatu na zęby. Polega na nacięciu kości korowej wyrostków zębodołowych, co powoduje, że kość gąbczasta wyrostka ulega szybszej przemianie. W efekcie zęby znacznie szybciej się przesuwają, a czas leczenia ortodontycznego zostaje zmniejszony do minimum i trwa około 6 miesięcy – tłumaczy lek. stom. Adrianna Badora, która jako jedna z pierwszych w Polsce wykonuje innowacyjny zabieg i dodaje, że jest on całkowicie bezbolesny i nie pozostawia żadnej opuchlizny, dzięki czemu tuz po wyjściu z gabinetu stomatologicznego, bez przeszkód można udać się do pracy lub szkoły.
Koszt zabiegu: 1000 zł (za jeden łuk zębowy) plus założenie aparatu (1500-2500 zł).

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ

Rola roweru i transportu publicznego w dążeniu do neutralności klimatycznej – Światowy Dzień Roweru 2025

Z okazji Światowego Dnia Roweru, obchodzonego 3 czerwca, warto przypomnieć o licznych korzyściach płynących z jazdy na rowerze. Raport Europejskiej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ