NOWOCZESNE METODY W WALCE Z BÓLEM KRĘGOSŁUPA



Choroby kręgosłupa i towarzyszący im ból stanowią coraz poważniejszy problem społeczny. Ból kręgosłupa jest na pierwszym miejscu wśród najczęściej występujących długotrwałych problemów zdrowotnych, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Medycyna daje pacjentom wiele możliwości. Czasami jednak nie można wyleczyć dolegliwości, a przewlekły ból nie pozwala normalnie funkcjonować. Dla takich właśnie osób stworzyliśmy w Carolina Medical Center w Warszawie Centrum Leczenia Bólu.

 

Według statystyk problemy dotyczące kręgosłupa wcześniej czy później dotkną nas wszystkich. Z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w krajach uprzemysłowionych wynika, że aż 80% populacji ma lub będzie miało problemy z bólami pleców.

 

Ból kręgosłupa w Polsce – CZY TO JUŻ EPIDEMIA?

Dane z EHIS opublikowane w 2014 r. wskazują bóle związane z narządem ruchu jako główną przyczynę długotrwałych problemów zdrowotnych. Pacjenci najczęściej skarżą się na bóle dolnych partii pleców, bóle karku, bóle środkowej partii pleców oraz choroby zwyrodnieniowe stawów. Podobne badanie przeprowadzone w 2004 r. plasowało ból kręgosłupa dopiero na drugim miejscu. Po dziesięciu latach w pierwszej piątce schorzeń przewlekłych aż cztery dotyczą schorzeń kręgosłupa i narządu ruchu.

Dziesięć najczęściej występujących schorzeń przewlekłych – badania EHIS, GUS 2014 r.

leczenie bólu mężczyzni
leczenie bólu kobiety

Dolegliwości bólowe dużym problemem ekonomicznym

Wzrost liczby pacjentów z chorobami i dolegliwościami bólowymi w obrębie kręgosłupa stanowi coraz poważniejszy problem ekonomiczny. Z roku na rok rośnie liczba Polaków korzystających ze zwolnień lekarskich. Według ZUS w 2015 r. choroby kręgosłupa były powodem 33 mln dni nieobecności w pracy, wydano łącznie blisko 2,7 mln zaświadczeń lekarskich z powodu chorób kręgosłupa (15% wszystkich zwolnień).

Świadomość Polaków nt. możliwości i metod leczenia bólu

Rosnąca liczba Polaków skarżących się na dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa oraz wzrost liczby zwolnień lekarskich jednoznacznie wskazują, że problem się pogłębia.  Tymczasem Polacy niewiele wiedzą o dostępnych na rynku metodach leczenia bólu. O ile temat bólu o podłożu onkologicznym jest często poruszany w mediach, o tyle pacjenci cierpiący na przewlekły ból związany z narządem ruchu nie wiedzą gdzie szukać pomocy.

W Polsce pacjent z przewlekłym bólem może skorzystać z poradni leczenia bólu, które mają kontrakt NFZ, jednak ich liczba maleje z roku na rok. Dla wielu pacjentów jedyną alternatywą jest rynek prywatnych usług medycznych.

 

– Centrum Leczenia Bólu stworzyliśmy wraz z prof. nzw. dr hab. n. med. Robertem Gasikiem z myślą o osobach, które przez lata borykają się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. Są to pacjenci, którzy próbowali już wszystkiego, ale żadna metoda nie przyniosła im ulgi. Nasza klinika kompleksowo podchodzi do procesu leczenia narządu ruchu. Centrum Leczenia Bólu dodatkowo poszerza naszą ofertę o innowacyjne metody leczenia długotrwałego bólu – powiedziała Izabella Murawska, Prezes Carolina Medical Center, kliniki ortopedii i medycyny sportowej.

Centrum przeznaczone jest dla osób cierpiących z powodu chorób zwyrodnieniowych i reumatycznych, przewlekłych zespołów bólowych kręgosłupa i stawów, dyskopatii, zespołu nieudanych operacji (FBSS) i bólów fantomowych kończyn, neuropatii (np. cukrzycowych, nerwu trójdzielnego, po półpaścu) oraz urazów sportowych.

 

 Czasami nie da się wyleczyć samej dolegliwości, ale pacjenci muszą wiedzieć, że ból można i należy leczyć  –powiedział prof. nzw. dr hab. n. med. Robert Gasik, ortopeda, neurolog, kierownik Centrum Leczenia Bólu w Carolina Medical Center. – Metod leczenia bólu jest kilka. Muszą być one jednak odpowiednio dobrane do dolegliwości, aby przyniosły jak najlepsze efekty – dodaje prof. Robert Gasik.



W pierwszym stadium choroby pomocna może być rehabilitacja czy farmakoterapia. Stosowane są także różnego rodzaje blokady, które miejscowo znieczulają nerwy łagodząc odczucie bólu oraz metody wykorzystujące fale radiowe o wysokiej częstotliwości, takie jak termolezje, neuromodulacje czy czasowe stymulacje rdzenia kręgowego. Metody te nie leczą dolegliwości, ale pomagają pacjentom wyeliminować lub złagodzić ból na wiele miesięcy.

 

– Miałam poważny wypadek w pracy, w wyniku którego doszło do ucisku nerwu i nieodwracalnych zmian w kręgosłupie. Nie mogłam zmniejszyć uporczywego bólu żadnymi dostępnymi metodami  – opowiada Anna Smerecka, która podjęła się zabiegowi neuromodulacji.

– Po ośmiu latach szukania pomocy znalazłam informacje o tym,  jak można wyeliminować dolegliwości bólowe. Tak trafiłam do prof. nzw. dr. hab. n. med. Roberta Gasika i dr. Bartłomieja Bartoszcze. Wyłączenie nerwu poprawiło komfort mojego życia nawet o 80% i pozwoliło powrócić do prawie normalnego funkcjonowania sprzed wypadku – dodaje Anna Smerecka.

Więcej informacji o Centrum Leczenia Bólu w Carolina Medical Center w Warszawie na https://carolina.pl/centrum-leczenia-bolu/

 

Informacje o Carolina Medical Center

Carolina Medical Center to pierwsza w Polsce prywatna placówka medyczna specjalizująca się w leczeniu i  prewencji urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Zatrudnia m.in. specjalistów ortopedii, neurochirurgii, chirurgii dziecięcej, reumatologii, neurologii i rehabilitacji. Zapewnia kompleksową opiekę medyczną – całodobowe ambulatorium urazowe, konsultacje specjalistyczne, diagnostykę obrazową i funkcjonalną, leczenie operacyjne i nieinwazyjne, rehabilitację, badania biomechaniczne, trening motoryczny.

Klinika ma bardzo duże doświadczenie w medycynie sportowej – wieloletni partner medyczny Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Polskiego Baletu Narodowego. Placówka została także wybrana przez Europejską Unię Piłkarską (UEFA) do sprawowania opieki medycznej nad uczestnikami UEFA EURO 2012, a Międzynarodowa Federacja Piłkarska wyróżniła ją tytułem FIFA Medical Clinic of Excellence.

Carolina Medical Center jest częścią  Grupy LUX MED – lidera rynku prywatnych usług medycznych w Polsce.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ