Nadżerka, jakie sa jej przyczyny oraz jak ją leczyć?



Nadżerka.

Nadżerka sama w sobie nie jest groźną przypadłością.Szybka diagnoza ułatwia i przyspiesza leczenie. Zaniedbanie i zlekceważenie nad-żerki może miec przykre konsekwencje. Nieleczona nadżerka może doprowadzic do powarznych zaburzeń a nawet przyczynic  się do powstania raka szyjki macicy.

Według przeprowadzonych badań, wiadomo że choruje na nią co czwarta kobieta, a co najgorsze większość z kobiet cierpiacych na ta dolegliwośc nawet nie zdaje sobie z tego sprawy że mają nadżerkę. Podstawowym czynnikiem zapobiegania nadżerki są profilaktyczne badania i wizyty u ginekologa.

Wczesnie zdiagnozowana nadżerka jest stosunkowo łatwa w wyleczeniu oraz okres leczenia jest krótsy i mniej inwazyjny.

Przyczyny nadżerki

Infekcje, stany zapalne, infekcje bakteryjne czy też grzybiczne to w sumie najczęstsze przyczyny pojawienia się nadżerki. Wymienione przyczyny powstaja głównie w wyniku nieprwidłowego czyt. nieodpowiedniego dbania o naszą higienę intymną. Jednak tego typu stany zapalne powstają także na skutek współżycia intymnego, przeważnie  gdy kobieta często zmienia partnera.

Innym powodem powstawania nadżerki mogą tez byc zaburzenia hormonalne. Nadżerka występuje przeważnie u kobiet między 25 a 35 rokiem życia. Podany przedział wiekowy nie jest normą i nie można go odczytywac w sposób że na tą dolegliwośc nie chorują kobiety młodsze czy też starsze. Ponieważ tak nie jest.



Jeśli myślimy że nadżerkę zdiagnozujemy sami, to jesteśmy w błędzie. Po pierwsze, bardzo często nadżerka nie daje żadnych objawów w początkowej fazie rozwoju. Po drugie możliwośc wykrycia nadżerki daje nam badanie lekarskie. Dlatego są prowadzone kamapanie na rzecz profilaktyki i badania regularnego i wizyt u lekarza ginekologa.

Oprócz regularnych badan i wizyt u ginekologa, warto samemu kontrolowac i obserwowac narzady płciowe, ponieważ bardzo często przy nadżerce występują takie objawy jak: bóle odczuwalne podczas stosunku płciowego, różnego rodzaju plamienia między miesiączkami, pieczenie lub świąd,zzwiększona wydzielina z pochwy. Niekiedy możemy tez odczuwac ból w dolnej części brzucha, może także wystepowac plamienie po stosunku.

Jak leczyć nadżerkę?

W momencie wykrycia u nas nadżerki, lekarz podejmuję adekwatny sposób leczenia nadżerki do stanu zaawansowania dolegliwości. Gdy dzmiany chorobowe u kobiety są niewielkie, i gdy kobieta nie jeszcze nie rodziła dziecka, lekarz może zastosowac leczenie nadzerki środkami farmaceutycznymi i oczywiście obserwację zmian.

Jeśli jednak stopień zaawansowania nadżerki jest duży stosuje się inne metody leczenia, bardziej inwazyjne. Jedną z nich jest:

Metoda Elektrokoadacja:

Elektrokoagulacja to metoda elektrochirurgii wykorzystującą prąd o wysokiej częstotliwości, który powoduje ścinanie białka tkanek. “Zabieg „wypalania prądem” wykonuje się przy użyciu różnego kształtu elektrod. Elektrokoagulacja to zabieg dość bolesny, dlatego przy jego wykonywaniu zastosowane jest znieczulenie miejscowe.

Pacjentka poddająca sie tego typu zabiegowi może czuc nieprzyjemną woń palonego mięsa, która towarzyszy zabiegowi, ów woń wystepuje na skutek spalenia chorych tkanek.

Minusem tej metody  jest to,iż gojenie się ran po zabiegu trwa dosyć długo. Podczas gojenia sie ran, kobieta może zauważyć u siebie nadmierną ilość upławów o nieprzyjemnym zapachu, jest to objawa jak najbardziej prawidłowa.

Zabieg elektrokoagulacją wykonywany jest w określonym czasie, czyli tuż po miesiączce. Po tego typu zabiegu na szyjce macicy pozostają blizny i moga one miec wpływ na problem zajścia w ciąże oraz  komplikacje podczas porodu. Dlatego tego typu metoda usuwania nadżerki  rzadko jest wykonywana  u młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły.

Metoda przy użyciu środków chemicznych:

Nadżerkę można także usuwac stosując środki chemiczne, na skutek których dochodzi do martwicy komórek tworzących zmiany chorobowe czyli nadżerkę.

Tego typu metoda nie jest aż tak dobra ja metoda elektrokoadacji, a na dodatek jest żmudna i przeciąga się w czasie.

Metoda Fotokoagulacja

Jest metoda usuwania nadżerki poprzez promieniowanie podczerwone i polega na wykorzystywaniu fali świetlnej o charakterystyce lasera neodymowo-yagowego. Skierowanie impulsu światła na nadżerkę powoduje nagłe odparowanie wody w komórkach tworzących nadżerkę, co jest przyczyną  ich natychmiastowemu obumarcie. Zabieg polega na przyłożeniu do nadżerki światłowodu emitera, lekkim uciśnięciu w celu wyciśnięcia krwi z naczyń krwionośnych i emisji impulsu.

Promienia kieruje się bezposrednio w tkanki nadżerki z dokładnością do 0,1 mm w zakresie od 0,7 do 2,4 milimetra. Czas wykonywania zabiegu jest uzależniony od wielkości nadżerki. Średnica nadżerki o wielkości 10 mm lub mniej to jeden impuls trwający około 1,5 sekundy, natomiast nadżerka o wielkosci większej wymaga 2-4 impulsów, czyli czas rzeczywistego zabiegu usuwającego nadżerkę trwa w sumie ok 3-4 sekundy. Kobieta poddająca sie tej metodzie ma możliwość obserwowania usuwania nadżerki w czasie zabiegu na ekranie monitora. Po zabiegu wymagana jest tylko jedna wizyta kontrolna w ceu sprawdzenia  gojenia się miejsca po usuniętej nadżerce.

Zalety metody fotokoagulacji

* Całkowita bezbolesność zabiegu
* Szybki okres gojenia się szyjki po wykonanym zabiegu
* Nie ma zmian szyjki macicy (blizn tak jak po metodzie Elektrokoadacja ta metoda jest szczególnie zalecana u kobiet które jeszcze nie zaszły  w pierwszą ciążę
* Precyzyjnośc zabiegu
* Nie trzeba tego zabiegu wykonywac po miesiączce, można go wykonac w każdym dniu cyklu oprócz trwania miesiączki
* Zabieg może sie odbywac  w każdym okresie ciąży
* Brak nieprzyjemnej woni podczas wykonywania zabiegu
* Zabieg można wykonywac przy wszczepionym elektrostymulatorze serca

Metoda Kriokoagulacji

Jest to skuteczna metoda usuwania nadżerki. Ma ona na celu spowodowanie martwicy powierzchownych tkanek szyjki macicy. Zabieg polega na przyłożeniu do nadżerki końcówki aparatu, wypełnionego sprężonym azotem. Martwica tkanek powstaje na skutek rozprężenia azotu pochłaniającego ciepło z otoczenia. Zabieg ten jest bezbolesny i czas wykonywania zabiegu jest krótki i trwa kilka minut. Sam proces gojenia sie ran po wykonanym zabiegu trwa od 5 do 7  tygodni.

Metoda kriokoagulacji jest bardzo prosta a co najwazniejsze  całkowicie praktycznie w całości eliminuje ewentualność pojawienia się powikłań po wykonanym zabiegu. Jest to metoda która jest coraz częściej wykonywana w naszym kraju.

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ

Hej, chcesz coś z Avonu? Artystka i ambasadorka marki – Cleo – dołącza do grona Konsultantek!

Po ogłoszeniu Cleo nową ambasadorką marki Avon, przyszedł czas na kolejny elektryzujący news! Wokalistka dołącza do grona Konsultantek, aby realizować…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ

8 marca 2024, mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi. Prof. Andrzej Bochenek, który wielokrotnie operował z prof. Religą wspomina tą wybitną postać

8 marca, 2024 roku mija 15 lat od śmierci prof. Zbigniewa Religi,…
CZYTAJ