Nadżerka, jakie sa jej przyczyny oraz jak ją leczyć?



Nadżerka.

Nadżerka sama w sobie nie jest groźną przypadłością.Szybka diagnoza ułatwia i przyspiesza leczenie. Zaniedbanie i zlekceważenie nad-żerki może miec przykre konsekwencje. Nieleczona nadżerka może doprowadzic do powarznych zaburzeń a nawet przyczynic  się do powstania raka szyjki macicy.

Według przeprowadzonych badań, wiadomo że choruje na nią co czwarta kobieta, a co najgorsze większość z kobiet cierpiacych na ta dolegliwośc nawet nie zdaje sobie z tego sprawy że mają nadżerkę. Podstawowym czynnikiem zapobiegania nadżerki są profilaktyczne badania i wizyty u ginekologa.

Wczesnie zdiagnozowana nadżerka jest stosunkowo łatwa w wyleczeniu oraz okres leczenia jest krótsy i mniej inwazyjny.

Przyczyny nadżerki

Infekcje, stany zapalne, infekcje bakteryjne czy też grzybiczne to w sumie najczęstsze przyczyny pojawienia się nadżerki. Wymienione przyczyny powstaja głównie w wyniku nieprwidłowego czyt. nieodpowiedniego dbania o naszą higienę intymną. Jednak tego typu stany zapalne powstają także na skutek współżycia intymnego, przeważnie  gdy kobieta często zmienia partnera.

Innym powodem powstawania nadżerki mogą tez byc zaburzenia hormonalne. Nadżerka występuje przeważnie u kobiet między 25 a 35 rokiem życia. Podany przedział wiekowy nie jest normą i nie można go odczytywac w sposób że na tą dolegliwośc nie chorują kobiety młodsze czy też starsze. Ponieważ tak nie jest.



Jeśli myślimy że nadżerkę zdiagnozujemy sami, to jesteśmy w błędzie. Po pierwsze, bardzo często nadżerka nie daje żadnych objawów w początkowej fazie rozwoju. Po drugie możliwośc wykrycia nadżerki daje nam badanie lekarskie. Dlatego są prowadzone kamapanie na rzecz profilaktyki i badania regularnego i wizyt u lekarza ginekologa.

Oprócz regularnych badan i wizyt u ginekologa, warto samemu kontrolowac i obserwowac narzady płciowe, ponieważ bardzo często przy nadżerce występują takie objawy jak: bóle odczuwalne podczas stosunku płciowego, różnego rodzaju plamienia między miesiączkami, pieczenie lub świąd,zzwiększona wydzielina z pochwy. Niekiedy możemy tez odczuwac ból w dolnej części brzucha, może także wystepowac plamienie po stosunku.

Jak leczyć nadżerkę?

W momencie wykrycia u nas nadżerki, lekarz podejmuję adekwatny sposób leczenia nadżerki do stanu zaawansowania dolegliwości. Gdy dzmiany chorobowe u kobiety są niewielkie, i gdy kobieta nie jeszcze nie rodziła dziecka, lekarz może zastosowac leczenie nadzerki środkami farmaceutycznymi i oczywiście obserwację zmian.

Jeśli jednak stopień zaawansowania nadżerki jest duży stosuje się inne metody leczenia, bardziej inwazyjne. Jedną z nich jest:

Metoda Elektrokoadacja:

Elektrokoagulacja to metoda elektrochirurgii wykorzystującą prąd o wysokiej częstotliwości, który powoduje ścinanie białka tkanek. “Zabieg „wypalania prądem” wykonuje się przy użyciu różnego kształtu elektrod. Elektrokoagulacja to zabieg dość bolesny, dlatego przy jego wykonywaniu zastosowane jest znieczulenie miejscowe.

Pacjentka poddająca sie tego typu zabiegowi może czuc nieprzyjemną woń palonego mięsa, która towarzyszy zabiegowi, ów woń wystepuje na skutek spalenia chorych tkanek.

Minusem tej metody  jest to,iż gojenie się ran po zabiegu trwa dosyć długo. Podczas gojenia sie ran, kobieta może zauważyć u siebie nadmierną ilość upławów o nieprzyjemnym zapachu, jest to objawa jak najbardziej prawidłowa.

Zabieg elektrokoagulacją wykonywany jest w określonym czasie, czyli tuż po miesiączce. Po tego typu zabiegu na szyjce macicy pozostają blizny i moga one miec wpływ na problem zajścia w ciąże oraz  komplikacje podczas porodu. Dlatego tego typu metoda usuwania nadżerki  rzadko jest wykonywana  u młodych kobiet, które jeszcze nie rodziły.

Metoda przy użyciu środków chemicznych:

Nadżerkę można także usuwac stosując środki chemiczne, na skutek których dochodzi do martwicy komórek tworzących zmiany chorobowe czyli nadżerkę.

Tego typu metoda nie jest aż tak dobra ja metoda elektrokoadacji, a na dodatek jest żmudna i przeciąga się w czasie.

Metoda Fotokoagulacja

Jest metoda usuwania nadżerki poprzez promieniowanie podczerwone i polega na wykorzystywaniu fali świetlnej o charakterystyce lasera neodymowo-yagowego. Skierowanie impulsu światła na nadżerkę powoduje nagłe odparowanie wody w komórkach tworzących nadżerkę, co jest przyczyną  ich natychmiastowemu obumarcie. Zabieg polega na przyłożeniu do nadżerki światłowodu emitera, lekkim uciśnięciu w celu wyciśnięcia krwi z naczyń krwionośnych i emisji impulsu.

Promienia kieruje się bezposrednio w tkanki nadżerki z dokładnością do 0,1 mm w zakresie od 0,7 do 2,4 milimetra. Czas wykonywania zabiegu jest uzależniony od wielkości nadżerki. Średnica nadżerki o wielkości 10 mm lub mniej to jeden impuls trwający około 1,5 sekundy, natomiast nadżerka o wielkosci większej wymaga 2-4 impulsów, czyli czas rzeczywistego zabiegu usuwającego nadżerkę trwa w sumie ok 3-4 sekundy. Kobieta poddająca sie tej metodzie ma możliwość obserwowania usuwania nadżerki w czasie zabiegu na ekranie monitora. Po zabiegu wymagana jest tylko jedna wizyta kontrolna w ceu sprawdzenia  gojenia się miejsca po usuniętej nadżerce.

Zalety metody fotokoagulacji

* Całkowita bezbolesność zabiegu
* Szybki okres gojenia się szyjki po wykonanym zabiegu
* Nie ma zmian szyjki macicy (blizn tak jak po metodzie Elektrokoadacja ta metoda jest szczególnie zalecana u kobiet które jeszcze nie zaszły  w pierwszą ciążę
* Precyzyjnośc zabiegu
* Nie trzeba tego zabiegu wykonywac po miesiączce, można go wykonac w każdym dniu cyklu oprócz trwania miesiączki
* Zabieg może sie odbywac  w każdym okresie ciąży
* Brak nieprzyjemnej woni podczas wykonywania zabiegu
* Zabieg można wykonywac przy wszczepionym elektrostymulatorze serca

Metoda Kriokoagulacji

Jest to skuteczna metoda usuwania nadżerki. Ma ona na celu spowodowanie martwicy powierzchownych tkanek szyjki macicy. Zabieg polega na przyłożeniu do nadżerki końcówki aparatu, wypełnionego sprężonym azotem. Martwica tkanek powstaje na skutek rozprężenia azotu pochłaniającego ciepło z otoczenia. Zabieg ten jest bezbolesny i czas wykonywania zabiegu jest krótki i trwa kilka minut. Sam proces gojenia sie ran po wykonanym zabiegu trwa od 5 do 7  tygodni.

Metoda kriokoagulacji jest bardzo prosta a co najwazniejsze  całkowicie praktycznie w całości eliminuje ewentualność pojawienia się powikłań po wykonanym zabiegu. Jest to metoda która jest coraz częściej wykonywana w naszym kraju.

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ