Nadwaga w okresie menopauzy



Wzrost wagi podczas menopauzy spowodowany jest zmianami hormonalnymi, głównie malejącym stężeniem estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Metabolizm wówczas spowalnia, zapotrzebowanie na kalorie zmniejsza się, a tkanka tłuszczowa odkłada się łatwiej.

 

Objawy menopauzy.

Zmiany w organizmie kobiety w czasie przekwitania, jak i po nim, spowodowane są zmianami poziomu hormonów (głównie płciowych), które zachodzą właśnie wtedy. Najczęstsze objawy menopauzy to:

– przyrost masy ciała

– wahania nastroju, rozdrażnienie

– gorsza pamięć i koncentracja, zmęczenie

– uderzenia gorąca

– osłabienie włosów i paznokci.

Hormony żeńskie i męskie.

Rozkład tkanki tłuszczowej zależy od płci, a dokładnie od hormonów płciowych. Dlatego u mężczyzn odkłada się głównie w obrębie brzucha, natomiast u kobiet na udach i pośladkach. Jednak w czasie menopauzy, coraz więcej tkanki tłuszczowej, odkłada się w obszarze brzusznym. Spowodowane jest to mniejszą produkcją estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Jest ich mniej, dlatego przestają chronić przed działaniem męskich hormonów, czyli androgenów.

Mniej „hormonu szczęścia”.

Przybieranie na wadze, pośrednio powoduje również serotonina, nazywana „hormonem szczęścia”, która reguluje sen i apetyt. Wzrost poziomu estronu, który hamuje wydzielanie serotoniny, powoduje obniżenie jej poziomu w organizmie. Skutkiem tego jest zwiększone odczuwanie głodu, które wraz z obniżeniem nastroju, w czasie menopauzy, prowadzi do podjadania. Także w godzinach wieczornych i nocnych, co szczególnie zwiększa ryzyko przytycia.

Słabszy metabolizm.




Kobiety wchodzące w okres menopauzy mają zwykle 50 lat. Dlatego do spowolnienia metabolizmu prowadzą nie tylko zmiany w poziomie hormonów, ale również starzenie się organizmu. Organizm kobiet nie jest wówczas w stanie przetworzyć i wykorzystać przyjętych kalorii. Dlatego coraz większa ich ilość odkłada się w obrębie tkanki tłuszczowej.

W tym wieku zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Dieta, która wcześniej zapewniała wystarczającą ilość energii, w czasie przekwitania będzie dostarczała jej zbyt dużo. Po prostu nadmiar przyjętych w pokarmach kalorii, odłoży się w postaci zbędnych kilogramów.

Suplementacja algami.

Poza zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną, utrzymać właściwą wagę, w okresie menopauzy, pomoże Algodine. Zawiera on wyciąg z brązowych alg, które są znanym źródłem witamin, protein, minerałów i substancji aktywnych.

Co najmniej 35% jego składu zajmują naturalne, morskie polifenole, które o połowę redukują działanie enzymów trawiennych tj. lipazy i alfa-amylazy. Dzięki temu tłuszcze i cukry wchłaniane są w mniejszym stopniu, a liczba przyjmowanych kalorii spada.

Z kolei ponad 10% jego składu to minerały, których stężenie może być do 20 razy wyższe niż w owocach i warzywach. Zawarty w algach naturalny jod biologiczny, składnik hormonów tarczycy, stymuluje termogenezę, a co za tym idzie spalanie tkanki tłuszczowej.

Hormonalna Terapia Zastępcza.

Jeśli kobieta odczuwa nasilone objawy menopauzy, konieczna może być wizyta u lekarza, który może zlecić stosowanie Hormonalnej Terapii Zastępczej. Leczenie to polega na przyjmowaniu estrogenów. Dzięki temu ustąpić powinny takie dolegliwości jak rozdrażnienie czy uderzenia gorąca. Terapia ta, przy odpowiedniej diecie, suplementacji i aktywności, pozwoli także uregulować masę ciała.

Niestety przyrost masy ciała, niekiedy bardzo duży, obserwowany jest u większości kobiet w okresie przekwitania. Powodować może obniżony nastrój i brak pewności siebie. Dlatego uważany jest za najbardziej uciążliwy objaw menopauzy. Należy podjąć wszelkie możliwe środki, aby zadbać wtedy o formę fizyczną, a co za tym idzie, również psychiczną.

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ

4 nieoczywiste fakty o diecie ketogennej

Dieta ketogenna najczęściej kojarzy się z siłownią czy odchudzaniem. Tylko 11 proc. Polaków wie, że jest ona niefarmakologiczną metodą leczenia…
CZYTAJ

Radosna Wielkanoc z HARIBO

W czasie Wielkanocy na stołach i w koszyczkach królują kolorowe jajka, kurczaczki i zajączki. Znajdziemy je także w limitowanych produktach…
CZYTAJ

Przepis na owsiany pudding chia z kaszką i owocami – dla małych i dużych miłośników zdrowych przekąsek!

Roślinny pudding chia z mlekiem owsianym, kaszką owsianą i owocami to świetna opcja na śniadanie lub zdrową przekąskę w ciągu…
CZYTAJ

Dieta dla zestresowanych – co jeść, aby zmniejszyć napięcie nerwowe?

To, co jemy, wywiera ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie fizyczne, ale także na funkcjonowanie mentalne. Wybór odpowiednich składników…
CZYTAJ

Make-up no make-up trendem wiosny Pielęgnacja i makijaż w duecie

Wiosna to czas, gdy na scenę wkraczają nowe makijażowe trendy. W tym roku jednym z kluczowych stylów makijażu jest make-up…
CZYTAJ

Multiplikacja korzyści dla anti-agingu Jak działa potrójny kwas hialuronowy?

Potrójny kwas hialuronowy to król anti-agingu i regeneracji skóry. Jego popularność w kosmetyce zabiegowej nie gaśnie. To zdecydowanie nie dziwi,…
CZYTAJ

Autorskie receptury i opatentowane składy Badania oraz rozwój suplementów diety

Współczesna dieta zachodnioeuropejska, szczególnie w okresie zimowym, bywa uboga w naturalne źródła niezbędnych, nienasyconych kwasów omega-3 – tłuste ryby morskie…
CZYTAJ

Kaszotto z warzywami

Doskonały pomysł na lekki obiad czy kolację. Łączy w sobie sycącą kaszę z soczystymi pomidorami malinowymi, cukinią oraz papryką. Smacznie,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita grubego. Ten złośliwy nowotwór jest drugim – po…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność,…
CZYTAJ

Rak jelita grubego może przez wiele lat nie dawać objawów. Profilaktyka jest ważna!

Każdego roku w Polsce około 18 tys. osób słyszy diagnozę: rak jelita…
CZYTAJ

Milion. Aż tyle osób choruje w Polsce na niewydolność serca. Jak skutecznie diagnozować tę śmiertelną chorobę? 

- Niewydolność serca to stan, w którym serce nie jest w stanie…
CZYTAJ

Sen dobrem luksusowym. Co zrobić, by w końcu się wyspać?

W Światowym Dniu Snu eksperci przypominają, że zdrowy sen jest szczególnie ważny…
CZYTAJ

Okulary progresywne – jak działają i kto powinien ich używać?

Wraz z upływem lat, komfortowe widzenie obiektów znajdujących się w różnych odległościach…
CZYTAJ