Nadwaga w okresie menopauzy



Wzrost wagi podczas menopauzy spowodowany jest zmianami hormonalnymi, głównie malejącym stężeniem estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Metabolizm wówczas spowalnia, zapotrzebowanie na kalorie zmniejsza się, a tkanka tłuszczowa odkłada się łatwiej.

 

Objawy menopauzy.

Zmiany w organizmie kobiety w czasie przekwitania, jak i po nim, spowodowane są zmianami poziomu hormonów (głównie płciowych), które zachodzą właśnie wtedy. Najczęstsze objawy menopauzy to:

– przyrost masy ciała

– wahania nastroju, rozdrażnienie

– gorsza pamięć i koncentracja, zmęczenie

– uderzenia gorąca

– osłabienie włosów i paznokci.

Hormony żeńskie i męskie.

Rozkład tkanki tłuszczowej zależy od płci, a dokładnie od hormonów płciowych. Dlatego u mężczyzn odkłada się głównie w obrębie brzucha, natomiast u kobiet na udach i pośladkach. Jednak w czasie menopauzy, coraz więcej tkanki tłuszczowej, odkłada się w obszarze brzusznym. Spowodowane jest to mniejszą produkcją estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych. Jest ich mniej, dlatego przestają chronić przed działaniem męskich hormonów, czyli androgenów.

Mniej „hormonu szczęścia”.

Przybieranie na wadze, pośrednio powoduje również serotonina, nazywana „hormonem szczęścia”, która reguluje sen i apetyt. Wzrost poziomu estronu, który hamuje wydzielanie serotoniny, powoduje obniżenie jej poziomu w organizmie. Skutkiem tego jest zwiększone odczuwanie głodu, które wraz z obniżeniem nastroju, w czasie menopauzy, prowadzi do podjadania. Także w godzinach wieczornych i nocnych, co szczególnie zwiększa ryzyko przytycia.

Słabszy metabolizm.




Kobiety wchodzące w okres menopauzy mają zwykle 50 lat. Dlatego do spowolnienia metabolizmu prowadzą nie tylko zmiany w poziomie hormonów, ale również starzenie się organizmu. Organizm kobiet nie jest wówczas w stanie przetworzyć i wykorzystać przyjętych kalorii. Dlatego coraz większa ich ilość odkłada się w obrębie tkanki tłuszczowej.

W tym wieku zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Dieta, która wcześniej zapewniała wystarczającą ilość energii, w czasie przekwitania będzie dostarczała jej zbyt dużo. Po prostu nadmiar przyjętych w pokarmach kalorii, odłoży się w postaci zbędnych kilogramów.

Suplementacja algami.

Poza zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną, utrzymać właściwą wagę, w okresie menopauzy, pomoże Algodine. Zawiera on wyciąg z brązowych alg, które są znanym źródłem witamin, protein, minerałów i substancji aktywnych.

Co najmniej 35% jego składu zajmują naturalne, morskie polifenole, które o połowę redukują działanie enzymów trawiennych tj. lipazy i alfa-amylazy. Dzięki temu tłuszcze i cukry wchłaniane są w mniejszym stopniu, a liczba przyjmowanych kalorii spada.

Z kolei ponad 10% jego składu to minerały, których stężenie może być do 20 razy wyższe niż w owocach i warzywach. Zawarty w algach naturalny jod biologiczny, składnik hormonów tarczycy, stymuluje termogenezę, a co za tym idzie spalanie tkanki tłuszczowej.

Hormonalna Terapia Zastępcza.

Jeśli kobieta odczuwa nasilone objawy menopauzy, konieczna może być wizyta u lekarza, który może zlecić stosowanie Hormonalnej Terapii Zastępczej. Leczenie to polega na przyjmowaniu estrogenów. Dzięki temu ustąpić powinny takie dolegliwości jak rozdrażnienie czy uderzenia gorąca. Terapia ta, przy odpowiedniej diecie, suplementacji i aktywności, pozwoli także uregulować masę ciała.

Niestety przyrost masy ciała, niekiedy bardzo duży, obserwowany jest u większości kobiet w okresie przekwitania. Powodować może obniżony nastrój i brak pewności siebie. Dlatego uważany jest za najbardziej uciążliwy objaw menopauzy. Należy podjąć wszelkie możliwe środki, aby zadbać wtedy o formę fizyczną, a co za tym idzie, również psychiczną.

Czego żałujemy przed śmiercią?

Ponad 30% badanych chciałoby, aby ich ostatni list trafił do partnera lub współmałżonka. Jako społeczeństwo unikamy rozmów o śmierci, budzi…
CZYTAJ

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do leczenia zespołu jelita drażliwego (IBS). Szacuje się, że…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zespół jelita drażliwego – rosnący problem zdrowotny. Czy przeszczep mikrobioty jelitowej może zmienić życie pacjentów?

Ostatnia dekada przyniosła przełomowe odkrycia dotyczące mikrobioty jelitowej, które zmieniają podejście do…
CZYTAJ

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ