Nadmierne owłosienie – wstydliwy problem



Większość z nas marzy o delikatnej i idealnie gładkiej skórze. Regularnie pozbywamy się zbędnych włosków stosując różnorodne metody depilacji.

Co jednak robić, gdy borykamy się z nadmiernym owłosieniem, które współcześnie stanowi duży problem kosmetyczny?

Występowanie u kobiet nadmiernego owłosienia w miejscach typowych dla mężczyzn fachowo nazywane jest hirsutyzmem. Problem ten dotyka aż 3 proc. kobiet w Europie. Ustalenie jego przyczyn jest przeważnie trudne. Co istotne, przypadłość ta bardzo mocno wpływa na pogorszenie stanu psychicznego i zaburza poczucie kobiecości.

Odkryć źródło nadmiernego owłosienia

Problem nadmiernego owłosienia wiąże się z zaburzeniami hormonalnymi. W łagodnej formie najczęściej jest pochodzenia idiopatycznego, co oznacza, że występuje nadmierna wrażliwość mieszków włosowych na hormony. Z kolei w zaawansowanych formach powodem jest podwyższony poziom androgenów, czyli męskich hormonów. Hirsutyzm występować może przez uwarunkowania genetyczne, jako skutek uboczny przyjmowanych leków, a także podczas tzw. burz hormonalnych związanych z okresem dojrzewania, ciążą czy też menopauzą.

Przyczyny jego wystąpienia mogą być jednak znacznie poważniejsze – guzy i torbiele jajników, zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy, nadczynności i guzy nadnerczy. Oczywiście nadmierne owłosienie leczy się przy pomocy odpowiednio dobranych środków farmakologicznych, które mają zlikwidować przyczyny przypadłości. Pamiętać jednak należy, że nawet jeśli przyczyna zaburzenia zostanie ustalona, a leczenie rozpoczęte, występujące już owłosienie nie zniknie. Co ważne, jeśli powód pojawienia się nadmiernego owłosienia jest nieznany lub mamy do czynienia z hirsutyzmem idiopatycznym stosuje się jedynie różnorodne formy depilacji. Wśród nich coraz większym zainteresowaniem cieszy się depilacja laserowa.




Laser w dłoń

Obecnie depilacja laserowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów  kosmetycznych. Wykonana przez wykwalifikowanego specjalistę jest bezpieczną dla zdrowia i skuteczną metodą usuwania zbędnego owłosienia, która daje trwałe efekty. W trakcie zabiegu wykorzystuje się zjawisko tak zwanej selektywnej fototermolizy.

– Kosmetolog przykłada głowicę lasera do wcześniej przygotowanej skóry. Emitowana przez laser wiązka intensywnego światła jest pochłaniana przez melaninę, czyli barwnik zawarty w cebulkach włosów. Impuls laserowy jest zamieniany w energię termiczną, co powoduje zniszczenie struktur odpowiedzialnych za wzrost włosków, dzięki czemu nie odrastają – wyjaśnia Anna Borowiak z Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis w Poznaniu.

Aby depilacja laserowa zakończyła się sukcesem, a jej efekt był trwały, konieczne jest wykonanie serii zabiegów w odstępach czasowych wynoszących od 6 do 12 tygodni. Skuteczność tej metody, a także liczba zabiegów, które należy wykonać to sprawa bardzo indywidualna, uzależniona między innymi od koloru, rodzaju, ilości i struktury włosków.

Warto też wiedzieć, że choć depilacja laserowa jest metodą bardzo skuteczną, to nie gwarantuje usunięcia wszystkich włosków. Po wykonaniu serii tego typu zabiegów niewielki odsetek włosów może odrastać, ale są one jaśniejsze i delikatniejsze, a tym samym mniej widoczne. – U niektórych osób po pewnym czasie trzeba wykonać tak zwany zabieg przypominający, ponieważ uśpione dotąd mieszki włosowe mogą w pewnym momencie zacząć produkować nowe włoski – mówi Anna Borowiak.

modanaurode.pl zabiegi usuwania nadmiernego owlosienia1

Niezbędny nowoczesny sprzęt i konsultacja lekarska

Reakcja każdej skóry na przeprowadzony zabieg jest bardzo indywidualna. Pojawiające się po depilacji zaczerwienienie ustępuje już po kilku godzinach, ale w przypadku skóry bardzo wrażliwej może się utrzymywać nawet przez kilka dni. Obniżyć ewentualny dyskomfort pozabiegowy pozwalają nowoczesne urządzenia.

Wybierając gabinet warto dlatego zwrócić uwagę na to, jakiego sprzętu się w nim używa.

– Innowacyjne lasery diodowe znacząco skracają czas trwania zabiegu dzięki dodatkowej głowicy o większej powierzchni zabiegowej – mówi Anna Borowiaz Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis w Poznaniu. – Nowoczesny sprzęt pozwala także na zminimalizowanie odczucia bólu i uzyskanie pożądanych efektów przy wykorzystaniu niższych energii – dodaje Anna Borowiak.

Należy pamiętać, że przed wykonaniem depilacji laserowej niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad wykluczający ewentualne przeciwwskazania. Podczas takiej wizyty specjalista ustala także odpowiednie parametry samego zabiegu. To wszystko pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków. Dlatego wybierając gabinet zwróćmy uwagę, czy zapewnia on nam kontakt z lekarzem.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ