Medycyna estetyczna – Zmarszczki palacza to zmora nie tylko nałogowców – jak się z nimi uporać?



Zmarszczki wokół ust, nazywane „zmarszczkami palacza”, wcale nie dotyczą tylko osób dotkniętych nałogiem nikotynowym. To jedna z wielu oznak starzenia się skóry, związana zarówno z wiekiem, jak i niektórymi szkodliwymi przyzwyczajeniami. Jak się ich pozbyć?

Pomarszczona, zwiotczała skóra wokół ust potrafi postarzyć nawet najpiękniejszą twarz. Wielu z nas wydaje się, że tego typu zmarszczki dotyczą tylko palaczy, ale niestety jest inaczej – zmarszczki palacza mogą pojawić się u każdego. Są efektem zmian, jakie wraz z upływającym czasem zachodzą w organizmie, a więc utraty kolagenu i ubytkiem tkanki tłuszczowej zgromadzonej pod skórą. Na ich pojawienie się wpływ mają także nasze nawyki, które odciskają swoje piętno na twarzy.

 

Czym są zmarszczki palacza?

Nazwa, choć myląca, jest dość obrazowa i wiąże się z pionowymi bruzdami, które powstają wokół ust podczas zaciągania się papierosem. To właśnie mimika w dużej mierze odpowiada za tworzenie się charakterystycznych linii wokół ust. Dodatkowo z wiekiem skóra w tej okolicy staje się cieńsza i zmarszczki są coraz bardziej widoczne.

Skąd się biorą bruzdy wokół ust?

Palenie papierosów – to oczywiście jedna z głównych przyczyn powstawania zmarszczek palacza. Regularne zaciąganie się papierosem powoduje powstawanie brud mimicznych, a do tego zmniejsza dopływ tlenu do skóry, co sprzyja szybszemu starzeniu się skóry.

Opalanie twarzy – słońce niestety jest wrogiem młodej i zdrowej twarzy. Promienie UV uszkadzają skórę, powodując utratę kolagenu i kwasu hialuronowego. W efekcie im więcej się opalamy, tym szybciej możemy spodziewać się wystąpienia przebarwień, zmarszczek i utraty elastyczności skóry.

Picie z butelki, przez słomkę – te niewinne czynności powodują, że układamy usta w „dziubek”, co powoduje powstawanie pionowych zmarszczek mimicznych.

Mimika − między innymi słynny „dziubek” do zdjęcia. Tu podobnie – na własne życzenie utrwalamy zmarszczki, które dodają nam lat.

Żucie gumy – według naukowców częste żucie gumy nadmiernie obciąża mięśnie wokół ust, co prowadzi do spadku elastyczności tkanek w tej okolicy i tworzenia się zmarszczek.




Jak sobie poradzić ze zmarszczkami palacza?

Bruzdy wokół ust bardzo ciężko jest ukryć – nie da się ich zamaskować podkładem ani rozświetlaczem, są w miejscu mocno eksponowanym i przyciągającym wzrok rozmówcy. Aby się ich pozbyć, warto sięgnąć po technologie wykorzystywane w medycynie estetycznej.

Popularnym rozwiązaniem są wypełniacze, jednak ich wadą może być dodanie skórze sztucznej objętości. Dla osób, które wolą bardziej naturalny efekt ujędrnienia wiotkiej skóry lub z różnych względów nie chcą stosować wypełniaczy, lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie Plexr.

Wykorzystuje ono energię plazmy, tworzącej się między końcówką urządzenia i skórą pacjenta, i w kontrolowany sposób obkurcza skórę w miejscu działania. Zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, trwa do 30 minut.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a także strefa aktywności, strefa wiedzy, strefa relaksu, warsztaty…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ