Medycyna estetyczna – Zmarszczki palacza to zmora nie tylko nałogowców – jak się z nimi uporać?



Zmarszczki wokół ust, nazywane „zmarszczkami palacza”, wcale nie dotyczą tylko osób dotkniętych nałogiem nikotynowym. To jedna z wielu oznak starzenia się skóry, związana zarówno z wiekiem, jak i niektórymi szkodliwymi przyzwyczajeniami. Jak się ich pozbyć?

Pomarszczona, zwiotczała skóra wokół ust potrafi postarzyć nawet najpiękniejszą twarz. Wielu z nas wydaje się, że tego typu zmarszczki dotyczą tylko palaczy, ale niestety jest inaczej – zmarszczki palacza mogą pojawić się u każdego. Są efektem zmian, jakie wraz z upływającym czasem zachodzą w organizmie, a więc utraty kolagenu i ubytkiem tkanki tłuszczowej zgromadzonej pod skórą. Na ich pojawienie się wpływ mają także nasze nawyki, które odciskają swoje piętno na twarzy.

 

Czym są zmarszczki palacza?

Nazwa, choć myląca, jest dość obrazowa i wiąże się z pionowymi bruzdami, które powstają wokół ust podczas zaciągania się papierosem. To właśnie mimika w dużej mierze odpowiada za tworzenie się charakterystycznych linii wokół ust. Dodatkowo z wiekiem skóra w tej okolicy staje się cieńsza i zmarszczki są coraz bardziej widoczne.

Skąd się biorą bruzdy wokół ust?

Palenie papierosów – to oczywiście jedna z głównych przyczyn powstawania zmarszczek palacza. Regularne zaciąganie się papierosem powoduje powstawanie brud mimicznych, a do tego zmniejsza dopływ tlenu do skóry, co sprzyja szybszemu starzeniu się skóry.

Opalanie twarzy – słońce niestety jest wrogiem młodej i zdrowej twarzy. Promienie UV uszkadzają skórę, powodując utratę kolagenu i kwasu hialuronowego. W efekcie im więcej się opalamy, tym szybciej możemy spodziewać się wystąpienia przebarwień, zmarszczek i utraty elastyczności skóry.

Picie z butelki, przez słomkę – te niewinne czynności powodują, że układamy usta w „dziubek”, co powoduje powstawanie pionowych zmarszczek mimicznych.

Mimika − między innymi słynny „dziubek” do zdjęcia. Tu podobnie – na własne życzenie utrwalamy zmarszczki, które dodają nam lat.

Żucie gumy – według naukowców częste żucie gumy nadmiernie obciąża mięśnie wokół ust, co prowadzi do spadku elastyczności tkanek w tej okolicy i tworzenia się zmarszczek.




Jak sobie poradzić ze zmarszczkami palacza?

Bruzdy wokół ust bardzo ciężko jest ukryć – nie da się ich zamaskować podkładem ani rozświetlaczem, są w miejscu mocno eksponowanym i przyciągającym wzrok rozmówcy. Aby się ich pozbyć, warto sięgnąć po technologie wykorzystywane w medycynie estetycznej.

Popularnym rozwiązaniem są wypełniacze, jednak ich wadą może być dodanie skórze sztucznej objętości. Dla osób, które wolą bardziej naturalny efekt ujędrnienia wiotkiej skóry lub z różnych względów nie chcą stosować wypełniaczy, lepszym rozwiązaniem będzie urządzenie Plexr.

Wykorzystuje ono energię plazmy, tworzącej się między końcówką urządzenia i skórą pacjenta, i w kontrolowany sposób obkurcza skórę w miejscu działania. Zabieg, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, trwa do 30 minut.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ