Medycyna estetyczna – Technologia HIFU – co powinnaś o niej wiedzieć?



Sposób na bezinwazyjny lifting, ujędrnienie i wyszczuplenie? HIFU – wciąż udoskonalana technologia, która zdążyła zdobyć zaufanie lekarzy i pacjentów, jest coraz łatwiej dostępna. Co warto o niej wiedzieć?

 

Wykorzystanie technologii HIFU (High Intensity Focused Ultrasound) jest coraz bardziej popularne w zabiegach medycyny estetycznej, ale zastosowanie skoncentrowanej wiązki ultradźwięków w medycynie ma dłuższą historię. Technologia ta została opracowana jeszcze w pierwszej połowie XX wieku, a testy kliniczne w leczeniu guzów, m.in. raka prostaty, pęcherza moczowego czy nerek, rozpoczęto w latach 90.

HIFU w służbie młodości

Od kilku lat technologię HIFU stosuje się również w medycynie estetycznej, a jej popularność stale rośnie. Zabiegi z jej wykorzystaniem polegają na stymulacji procesów regeneracyjnych skóry. Dochodzi do tego poprzez precyzyjne podgrzanie tkanek na odpowiednio dobranej głębokości. Emitowana przez przetwornik fala ultradźwiękowa o ściśle dobranych parametrach stymuluje regeneracje tkanek, co działa odmładzająco.

HIFU wykorzystywane jest do tzw. bezinwazyjnych liftingów, a także zabiegów usuwających nadmiar tkanki tłuszczowej. Głównymi wskazaniami do tej procedury są:

  • wiotkość skóry twarzy i ciała – w szczególności: ramion, brzucha, piersi, pośladków, ud oraz kolan;
  • ujędrnienie i poprawa skóry dotkniętej rozstępami;
  • utrata elastyczności i zwiotczenie skóry po dużej utracie masy ciała, ciąży;
  • nadmiar tkanki tłuszczowej w określonych obszarach ciała;
  • profilaktyka wiotkości skóry po 35 roku życia, a także podczas odchudzania.

To, co wyróżnia technologię HIFU od innych popularnych zabiegów, to bezinwazyjność – w przeciwieństwie do laserów czy radiofrekwencji mikroigłowej (RF) skóra po zabiegu jest nienaruszona. Zdarza się zaczerwienienie, ale brak jest ranek, większych podrażnień, dzięki czemu od razu można powrócić do codziennych aktywności.

Gdzie szukać HIFU?

Technologię HIFU, wciąż udoskonalaną, coraz częściej można spotkać w gabinetach medycyny estetycznej. Jedną z najnowocześniejszych metod jej wykorzystania jest urządzenie UTIMS A3. Tym, co wyróżnia ten sprzęt spośród innych dostępnych na rynku, jest jego zaawansowanie i wykorzystanie aż 9 różnych przetworników, którymi można konturować i liftingować całą twarz, szyję i wybrane fragmenty ciała oraz 3 przetworniki do redukcji tkanki tłuszczowej na różnych głębokościach 8 mm, 13 mm i 18 mm. A co o zabiegu sądzą eksperci?

Urządzenie UTIMS A3 to najbardziej zaawansowane urządzenie w technologii HIFU dostępne na rynku europejskim. Efekt widoczny jest zaraz po zabiegu, a jego maksymalny rezultat osiągamy po 2-4 miesiącach, kiedy dojdzie do wytworzenia się nowego kolagenu – mówi dr Artur Markowski z Pomorskiego Centrum Medycyny Estetycznej.




Urządzenie UTIMS A3 wyposażone jest też w przetworniki Centerless, które oddziałują ciepłem bardziej skoncentrowanym i w efekcie znacznie ograniczają bolesność przy zabiegu. Dlaczego jest to tak istotne?

-Dla mnie bardzo ważny jest komfort pacjenta podczas zabiegu. Dzięki przełomowej technologii przetworników Centreless w tym urządzeniu, zabieg jest w zasadzie bezbolesny. Pacjent czuje efekt cieplny podczas zabiegu, ale nie ma potrzeby znieczulenia ani miejscowego ani przez zażycie przed zabiegiem ogólnodostępnego środka przeciwbólowego – mówi dr Dorota Bystrzanowska z Przychodni Specjalistycznej High-Med.

Czego oczekiwać?

Zabieg z użyciem UTIMS A3, w zależności od części ciała, trwa ok. 20 minut. Natychmiast po jego przeprowadzeniu osiągamy efekt liftingu i wygładzenia skóry, a do 4 miesięcy później, po przebudowie kolagenu, możemy cieszyć się ostatecznym rezultatem, który utrzymuje się ponad 2 lata.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ