Medycyna estetyczna – Piękno w duecie, czyli zabiegi skojarzone



Preparaty na bazie kwasu hialuronowego zrobiły zawrotną karierę w medycynie estetycznej, a zabiegi z ich wykorzystaniem stały się jednymi z najczęściej wykonywanych w wielu gabinetach. Równocześnie rośnie też wiedza pacjentów – wiemy już, kiedy powinniśmy go stosować i jakich efektów się spodziewać. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że kwas hialuronowy warto łączyć z innymi procedurami. Czym są zabiegi kojarzone i dlaczego warto je rozważyć?

 

Dlaczego kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to naturalny związek, który organizm produkuje samoistnie. Niestety procesy starzenia się skóry, które rozpoczynają się już po 25 roku życia stopniowo obniżają jego poziom – około 40-stki jego ilość zmniejsza się o połowę!

Rozwój medycyny estetycznej sprawił, że obecnie możemy w łatwy sposób uzupełniać jego poziom zarówno w celu profilaktyki, jak i walki z widocznymi już objawami starzenia. A możliwości jest naprawdę wiele. Substancja ta może służyć do wypełniania bruzd i zmarszczek, modelowania twarzy, nosa, ust i linii żuchwy, podniesienia linii brwi, niwelowania cieni pod oczami, uzupełniania ubytków podściółki tłuszczowej w tzw. „dolinie łez” pod oczami, wypełniania bruzd nosowo-wargowych i „linii marionetki” biegnących w dół od kącików ust. Za pomocą kwasu hialuronowego można też poprawić wygląd skóry na szyi, dekolcie, dłoniach czy łokciach.

Więcej znaczy lepiej?

Skuteczność zastosowań kwasu hialuronowego została dowiedziona wieloma badaniami klinicznymi, a część z nas z pewnością miała okazję przekonać się o niej na własnej skórze. Czy warto łączyć te zabiegi z innymi?

Zdecydowanie tak. Terapia skojarzona polega na zastosowaniu więcej niż jednej metody walki z danym problemem estetycznym w celu osiągnięcia bardziej widocznych i trwalszych rezultatów. Kluczem do sukcesu nie jest ilość wykorzystanych procedur, ale ich odpowiednie zestawienie.

Ogromne znaczenie ma rodzaj kwasu hialuronowego, który powinien gwarantować bezpieczeństwo i zadowolenie pacjenta. Wymagania te spełniają preparaty z serii Teosyal RHA, które dzięki zastosowanej technologii dostosowują się do ruchów mimicznych twarzy i dają efekt wyjątkowo naturalnego wypełnienia i zagęszczenia – wyjaśnia dr Małgorzata Kocot z kliniki Ikona City.

Jak łączyć zabiegi?

Idealnym rozwiązaniem jest układanie dopasowanego do każdego pacjenta indywidualnego planu terapeutycznego. Inne zabiegi zalecamy dla osób trzydziestoletnich, inne dla Pań w okresie menopauzy, jeszcze inne dla ofiar solarium i nadmiernego słońca czy nałogowych palaczy. Warto pamiętać, że nawet za kilka „papierosków” dziennie skóra twarzy i ciała rozliczy nas szorstkim, suchym i starszym wyglądem – ostrzega dr Kocot. Są jednak pewne zbieżne zalecenia:

Ładniejszy i trwalszy efekt kwasu hialuronowego wypełniającego zmarszczki uzyskamy stosując wcześniej zabiegi mezoterapii. Wystarczy dobrze przygotować skórę mezoterapią Redensity I i wykonać dwa zabiegi poprzedzające, w cyklu co 3 tygodnie, a dopełnieniem całości będzie zabieg mezoterapii i wolumetrii, wypełnienia bruzd czy nawilżenia ust.

Pamiętajmy, że im więcej czasu dajemy skórze na regenerację, tym bardziej się nam odwdzięczy. Idealnie byłoby zaplanować 3 miesięczny cykl zabiegowy na uzyskanie pełnego efektu rewitalizującego.

– Dla osób w okolicach 30 roku życia niewątpliwie najlepsze jest połączenie zabiegów laserowych lub peelingów z zabiegami z wykorzystaniem kwasu hialuronowego. Dla podtrzymania efektu dobrym rozwiązaniem będzie stosowanie odpowiednej linii kosmetyków na bazie kwasu hialuronowego, dokładnie tego samego, który jest w preparatach do mezoterapii. Absolutnym „must have” po wszystkich zabiegach tego rodzaju jest RHA Serum lub Serum z witaminą C VCIP z tej samej linii – dodaje dr Kocot.




Pacjenci ze skórą łojotokową nie będą potrzebowali olbrzymiej porcji nawilżenia, ale przed wolumetrią czy wypełnieniem bruzd nosowo-wargowych konieczne będą silniejsze peelingi czy zabiegi laserowe.

Osoby z ciężką, grubą, łojotokową skórą z reguły mają głębsze zmarszczki i bruzdy, jest to szczególnie widoczne u mężczyzn. W tych przypadkach po serii zabiegów dermatologicznych sięgamy do repertuaru Teosayl lub Teosyal RHA.

Młode pacjentki najczęściej wybierają kwas hialuronowy, który skutecznie zniweluje zmarszczki, gwarantując naturalną dynamikę twarzy.

W tym celu polecam preparaty z linii Teosyal RHA. RHA 1 jest najlepszy w terapii łączonej jako „beauty booster”, gdzie w czasie jednego zabiegu wykonujemy zabieg mezoterapii Redensity I całej twarzy, a „kurze łapki”, marionetki, niewielkie bruzdy nosowo-wargowe punktowo lub linijnie rewitalizujemy właśnie RHA 1 mówi dr Małgorzata Kocot. Plastyczne, miękkie i nawilżone usta – to zadanie dla RHA 2. RHA 3 i RHA 4 nadadzą objętość i kształt policzkom, nie zmieniając mimiki całej twarzy – kontynuuje.

Wszystkie zabiegi laserowe, które planujemy w cyklu zabiegowym powinny być wykonane przed iniekcją kwasu hialuronowego. Peelingi powierzchowne, łagodne, nieinwazyjne możemy łączyć z zabiegami.

Bezpieczeństwo do podstawa!

Bezpieczeństwo i zadowolenie z efektu to najważniejsze aspekty dla wielu pacjentów. Pamiętajmy, że prawidłowe dobranie terapii łączonych wymaga wiedzy medycznej, współdziałania preparatów czy technologii wykorzystanej w danym urządzeniu, dlatego ważne jest, aby zajmował się tym doświadczony lekarz medycyny estetycznej. Zależy od tego nie tylko uzyskany efekt, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo!

 

Ekspert:

dr Małgorzata Kocot – absolwentka Śląskiej Akademii Medycznej wydziału lekarskiego w Zabrzu. Specjalizację z zakresu dermatologii-wenerologii z pracą specjalizacyjną na temat Atopowego Zapalenia Skóry ukończyła w 2001 roku. Doświadczenie zawodowe w dziedzinie dermatologii ogólnej to obecnie ponad 19 lat pracy, początkowo na oddziale dermatologicznym, następnie już samodzielna praca w największej poradni dermatologicznej w Tarnowskich Górach, roczne doświadczenie pracy w Wiedniu w ośrodku dermatologii estetycznej, fototerapii i wczesnej diagnostyki nowotworowej.

Od 2007 roku Dr Małgorzata Kocot współpracuje jako trener technik podstawowych i zaawansowanych z iniekcji kwasu hialuronowego z dystrybutorem szwajcarskiej firmy Teoxane. Dr Małgorzata Kocot jest członkiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Stowarzyszenia Lekarzy Dermatologów Estetycznych SLDE oraz Europejskiego Stowarzyszenia Kosmetologii i Dermatologii Estetycznej ESCAD.

 

O marce

Od 12 lat firma TEOXANE dostarcza pacjentom na całym świecie innowacyjne rozwiązania w zakresie poprawy kondycji skóry. Wszystkie produkty są opracowywane w laboratoriach TEOXANE Laboratories w Genewie, skąd trafiają na rynek 90 krajów świata. TEOSYAL to szeroka gama preparatów na bazie kwasu hialuronowego przeznaczonych m.in. do wypełnień ust, fałd nosowo-wargowych, zmarszczek, a także zabiegów wolumetrycznych.

Nowością na rynku jest linia preparatów dedykowanych najbardziej dynamicznym obszarom twarzy – TEOSYAL RHA, a także bogata linia kosmeceutyków. W Polsce produkty TEOSYAL są dostępne od 2006 r. Ich wyłącznym dystrybutorem jest firma NewDerm sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie.

Retinol plus fotoprotekcja – Jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji

Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,…
CZYTAJ

Klopsiki z purée ziemniaczanym i marchewką z groszkiem

Gdy aura na zewnątrz bywa kapryśna postaw na sprawdzone przepisy. Soczyste 
i aromatyczne klopsiki w delikatnym sosie to klasyka, która…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co…
CZYTAJ

Bonding stomatologiczny – spełnienie marzeń o zachwycającym uśmiechu? Sprawdzamy!

Wśród metod pozwalających na uzyskanie pięknych, białych zębów mnożą się propozycje, które w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają doprowadzić…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ