Magnez z witaminą B6 czasami jest niezbędny



Magnez jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Jednak życie w ciągłym stresie i pośpiechu, niewłaściwa dieta, starannie obniżają jego poziom. Pojawia się ciągłe zmęczenie, czasem skurcze lub drganie powiek.

Niedobory magnezu można uzupełnić w prosty sposób, zanim skontaktujesz się z lekarzem rodzinnym. Magnez z witaminą B6 to duet, który zapewni zachowanie prawidłowego poziomu tego pierwiastka w Twoim organizmie.

 

Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, ile i jakich substancji, witamin, mikroelementów jest potrzebnych do prawidłowej pracy naszego organizmu. Nikt nie zastanawia się nad tym, jak ważne jest dostarczanie odpowiedniej ilości potasu, a przecież jego niedobór wywołuje poważne problemy w pracy serca. A to tylko zwykły potas, którego jest mnóstwo chociażby w pomidorach.

Wszyscy słyszeli o konieczności spożywania błonnika, ale tylko niektórzy wiedzą, gdzie go szukać i dlaczego trzeba zapewnić organizmowi odpowiednie jego ilości. Tak samo sytuacja wygląda z magnezem, większość osób o tym słyszała, ale jak, po co i na co… Spieszymy więc z dostarczeniem niezbędnych informacji.

 

Po co nam magnez?

Odpowiedni poziom magnezu znakomicie stabilizuje cały układ nerwowy. Umożliwia prawidłową pracę szarych komórek mózgowych, co pomaga w prawidłowym zapamiętywaniu informacji oraz usprawnia wszelkie procesy myślowe. Co więcej, to właśnie magnez zmniejsza nadpobudliwość i działa uspokajająco.

Cały układ naczyniowo-sercowy funkcjonuje prawidłowo także dzięki magnezowi, bo to on skutecznie przeciwdziała powstawaniu zakrzepów i stabilizuje pracę serca, zapobiegając w ten sposób arytmii oraz zmniejszając ryzyko wystąpienia zawału serca.

Magnez wpływa bardzo korzystnie na ściany naczyń krwionośnych, przeciwdziałając ich obkurczaniu się, co mogłoby doprowadzać do wzrostu ciśnienia krwi. Z tego powodu osoby z nadciśnieniem tętniczym oraz te, u których występują schorzenia kardiologiczne, szczególnie powinny swoją dietę uzupełnić o produkty bogate w magnez.

Wszyscy wiedzą, że wapń i witamina D są niezbędne do budowy kości, ale oba te składniki muszą być wspierane odpowiednią dawką magnezu. Jednak stosując suplementację i przyjmując magnez z witaminą B6, należy zadbać o prawidłową równowagę wszystkich tych pierwiastków. Z reguły zaleca się zwiększenie ilości wapnia w diecie.



Dieta, suplementacja i przyswajalność magnezu

Aby zapewnić odpowiedni poziom magnezu, trzeba właściwie komponować swój jadłospis. Powinny się w nim znaleźć: kasza gryczana, warzywa strączkowe, kakao, czekolada i orzechy. Całkiem duże ilości tego pierwiastka znajdziemy też w szpinaku, rybach, w żółtych serach i w bananach.

Problemem może być natomiast zdolność samego organizmu do przyswajania magnezu. W przypadku suplementacji często stosuje się magnez z witaminą B6 w duecie, bo ta ostatnia właśnie zwiększa zdolność do wchłaniania tego pierwiastka.

Natomiast trzeba wiedzieć też, że w codziennym sposobie żywienia, magnez jest znacznie lepiej przyswajalny w towarzystwie białka zwierzęcego, więc jeśli jemy kaszę gryczaną to razem z pulpetami mięsnymi lub z gulaszem. Z kolei soki owocowe czy alkohol obniżają naturalną zdolność organizmu do wchłaniania magnezu

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ