Lipoaspiracja, czyli jak szybko i skutecznie poprawić wygląd brzucha?



Nawet osoby, które prowadzą zdrowy i aktywny tryb życia, często narzekają, że ich brzuch nie wygląda tak, jakby tego chciały. Problemem związanym z tą częścią ciała jest zazwyczaj nadmiar tkanki tłuszczowej. Dowiedz się, jak poradzić sobie z nim za pomocą operacji lipoaspiracji.

 

Nieestetyczny wygląd brzucha może być wywołany czterema czynnikami. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest nadmiar podskórnej tkanki tłuszczowej. Drugim również jest tłuszcz, ale gromadzący się wewnątrz brzucha – bezpośrednio na organach wewnętrznych.

Rozpycha on powłokę brzuszną od środka. Pozostałymi dwoma aspektami złego wyglądu tej części ciała jest powłoka rozcięgnowo-mięśniowa, zwykle uszkodzona przez nadmierne rozciągnięcie, lub za bardzo rozciągnięta skóra. W tym artykule skupimy się na pierwszym z wymienionych czynników. Jest on bowiem idealnym przykładem na to, jak przy pomocy operacji chirurgii estetycznej (dokładnie lipoaspiracji, inaczej zwanej liposukcją) można poprawić wygląd brzucha.

 

 

Główne problemy

Problemy estetyczne brzucha dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn, choć czynniki i okoliczności ich powstawania u obu płci bywają różne. W przypadku kobiet jednym z głównych zagrożeń jest ciąża. W jej trakcie panie z reguły przybierają na wadze, co jest jedną z głównych przyczyn tego, że brzuch po urodzeniu dziecka przestaje wyglądać tak, jak dawniej.

 – Jeśli chodzi o mężczyzn, to z moich wieloletnich obserwacji wynika, że najczęstszym ich problemem jest tzw. koło ratunkowe, a więc jednocześnie otłuszczony brzuch i boczki, które są wynikiem niewłaściwej diety – mówi doktor Waldemar Weiss, chirurg plastyk z Francji, który już w najbliższym czasie rozpocznie operacje także w warszawskim Centrum Medycznym Medicover.

– Z kolei u osób w młodym wieku występuje problem z niekształtną powłoką brzuszną. Dolny fragment tej części ciała (tuż nad spojeniem łonowym) jest po prostu zbyt przerośnięty. To problem, który wynika z uwarunkowań genetycznych.

Początki lipoaspiracji

 Lipoaspiracja jest zabiegiem wskazanym w przypadkach, w których pacjent ma za dużo głębokiej podskórnej tkanki tłuszczowej i polega na jej definitywnym usuwaniu poprzez odsysanie. Technika rozwijała się w Europie już w latach 60. Jej forma była jednak zbyt inwazyjna, wiązała się z dużą zachorowalnością i nadmiernym krwawieniem.

Podstawy do nowoczesnej lipoaspiracji zostały wprowadzone przez francuskiego doktora Gerarda Illouza w 1982 roku. Zastosował on metodę polegająca na wprowadzaniu soli fizjologicznej do tkanki tłuszczowej, a następnie na intensywnym ssaniu wykorzystującym próżnię (tzw. metoda Illouza).

Szybko widoczne, bardzo dobre efekty to niejedyna zaleta lipoaspiracji. Nacięcia skóry są niewielkie (3-4 milimetry) i dyskretne, zwykle ukryte w naturalnych zgięciach ciała. Tłuszcz jest  odsysany poprzez gładkie kaniule przechodzące przez podskórne tkanki z ominięciem nerwów i naczyń krwionośnych.

 – Podczas operacji odsysane jest tyle tłuszczu, aby brzuch zyskał ładniejszy kształt, ale jednocześnie zachował jędrność i aby zabieg był bezpieczny dla zdrowia pacjenta (w moim przypadku największa ilość odessanego tłuszczu wynosiła 5 litrów)  mówi doktor Waldemar Weiss.




Co powinnaś wiedzieć?

Lipoaspiracja jest zabiegiem dość szybkim, w przypadku używania kaniul wibrujących może trwać nawet ok. godziny, a przy tym mało bolesnym. Przy odessaniu dużej objętości tłuszczu zalecane jest, aby pacjent pozostał w szpitalu jedną dobę po operacji. Przez miesiąc konieczne jest całodobowe noszenie obcisłego gorsetu brzusznego, który zapewnia lepsze samopoczucie, mniejszy ból i szybsze schodzenie opuchlizny.

Powrót do normalnych aktywności zajmuje zazwyczaj 4-7 dni, w zależności od skali wykonanej lipoaspiracji. Sportów nie powinno się uprawiać przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu. Ważne również jest, aby pamiętać o tym, że przez pierwsze 2-3 tygodnie nie występuje zauważalna poprawa kształtu sylwetki.

Powodem tego jest opuchlizna tkanek w miejscu, w którym przeprowadzany był zabieg. Efekty zaczynają być widoczne już po pierwszym miesiącu, a efekt finalny po trzech miesiącach (po zejściu obrzęku). Skóra dostosuje się do nowego rozmiaru brzucha w ciągu 3-6 miesięcy.

Przedstawiona w tym artykule operacja lipoaspiracji jest skutecznym i szybkim sposobem na rozwiązanie problemu z nadmiarem tłuszczu na brzuchu. Jednak nawet najlepiej wykonany zabieg nie powinien być traktowany jako droga na skróty czy zamiennik odpowiedniego trybu życia. Jeśli więc można osiągnąć podobny efekt dzięki zdrowej diecie i regularnym ćwiczeniom fizycznym, to zawsze lepiej jest spróbować rozwiązać problem właśnie w ten sposób.

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ