Lipoaspiracja, czyli jak szybko i skutecznie poprawić wygląd brzucha?



Nawet osoby, które prowadzą zdrowy i aktywny tryb życia, często narzekają, że ich brzuch nie wygląda tak, jakby tego chciały. Problemem związanym z tą częścią ciała jest zazwyczaj nadmiar tkanki tłuszczowej. Dowiedz się, jak poradzić sobie z nim za pomocą operacji lipoaspiracji.

 

Nieestetyczny wygląd brzucha może być wywołany czterema czynnikami. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest nadmiar podskórnej tkanki tłuszczowej. Drugim również jest tłuszcz, ale gromadzący się wewnątrz brzucha – bezpośrednio na organach wewnętrznych.

Rozpycha on powłokę brzuszną od środka. Pozostałymi dwoma aspektami złego wyglądu tej części ciała jest powłoka rozcięgnowo-mięśniowa, zwykle uszkodzona przez nadmierne rozciągnięcie, lub za bardzo rozciągnięta skóra. W tym artykule skupimy się na pierwszym z wymienionych czynników. Jest on bowiem idealnym przykładem na to, jak przy pomocy operacji chirurgii estetycznej (dokładnie lipoaspiracji, inaczej zwanej liposukcją) można poprawić wygląd brzucha.

 

 

Główne problemy

Problemy estetyczne brzucha dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn, choć czynniki i okoliczności ich powstawania u obu płci bywają różne. W przypadku kobiet jednym z głównych zagrożeń jest ciąża. W jej trakcie panie z reguły przybierają na wadze, co jest jedną z głównych przyczyn tego, że brzuch po urodzeniu dziecka przestaje wyglądać tak, jak dawniej.

 – Jeśli chodzi o mężczyzn, to z moich wieloletnich obserwacji wynika, że najczęstszym ich problemem jest tzw. koło ratunkowe, a więc jednocześnie otłuszczony brzuch i boczki, które są wynikiem niewłaściwej diety – mówi doktor Waldemar Weiss, chirurg plastyk z Francji, który już w najbliższym czasie rozpocznie operacje także w warszawskim Centrum Medycznym Medicover.

– Z kolei u osób w młodym wieku występuje problem z niekształtną powłoką brzuszną. Dolny fragment tej części ciała (tuż nad spojeniem łonowym) jest po prostu zbyt przerośnięty. To problem, który wynika z uwarunkowań genetycznych.

Początki lipoaspiracji

 Lipoaspiracja jest zabiegiem wskazanym w przypadkach, w których pacjent ma za dużo głębokiej podskórnej tkanki tłuszczowej i polega na jej definitywnym usuwaniu poprzez odsysanie. Technika rozwijała się w Europie już w latach 60. Jej forma była jednak zbyt inwazyjna, wiązała się z dużą zachorowalnością i nadmiernym krwawieniem.

Podstawy do nowoczesnej lipoaspiracji zostały wprowadzone przez francuskiego doktora Gerarda Illouza w 1982 roku. Zastosował on metodę polegająca na wprowadzaniu soli fizjologicznej do tkanki tłuszczowej, a następnie na intensywnym ssaniu wykorzystującym próżnię (tzw. metoda Illouza).

Szybko widoczne, bardzo dobre efekty to niejedyna zaleta lipoaspiracji. Nacięcia skóry są niewielkie (3-4 milimetry) i dyskretne, zwykle ukryte w naturalnych zgięciach ciała. Tłuszcz jest  odsysany poprzez gładkie kaniule przechodzące przez podskórne tkanki z ominięciem nerwów i naczyń krwionośnych.

 – Podczas operacji odsysane jest tyle tłuszczu, aby brzuch zyskał ładniejszy kształt, ale jednocześnie zachował jędrność i aby zabieg był bezpieczny dla zdrowia pacjenta (w moim przypadku największa ilość odessanego tłuszczu wynosiła 5 litrów)  mówi doktor Waldemar Weiss.




Co powinnaś wiedzieć?

Lipoaspiracja jest zabiegiem dość szybkim, w przypadku używania kaniul wibrujących może trwać nawet ok. godziny, a przy tym mało bolesnym. Przy odessaniu dużej objętości tłuszczu zalecane jest, aby pacjent pozostał w szpitalu jedną dobę po operacji. Przez miesiąc konieczne jest całodobowe noszenie obcisłego gorsetu brzusznego, który zapewnia lepsze samopoczucie, mniejszy ból i szybsze schodzenie opuchlizny.

Powrót do normalnych aktywności zajmuje zazwyczaj 4-7 dni, w zależności od skali wykonanej lipoaspiracji. Sportów nie powinno się uprawiać przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu. Ważne również jest, aby pamiętać o tym, że przez pierwsze 2-3 tygodnie nie występuje zauważalna poprawa kształtu sylwetki.

Powodem tego jest opuchlizna tkanek w miejscu, w którym przeprowadzany był zabieg. Efekty zaczynają być widoczne już po pierwszym miesiącu, a efekt finalny po trzech miesiącach (po zejściu obrzęku). Skóra dostosuje się do nowego rozmiaru brzucha w ciągu 3-6 miesięcy.

Przedstawiona w tym artykule operacja lipoaspiracji jest skutecznym i szybkim sposobem na rozwiązanie problemu z nadmiarem tłuszczu na brzuchu. Jednak nawet najlepiej wykonany zabieg nie powinien być traktowany jako droga na skróty czy zamiennik odpowiedniego trybu życia. Jeśli więc można osiągnąć podobny efekt dzięki zdrowej diecie i regularnym ćwiczeniom fizycznym, to zawsze lepiej jest spróbować rozwiązać problem właśnie w ten sposób.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ