Lipoaspiracja, czyli jak szybko i skutecznie poprawić wygląd brzucha?



Nawet osoby, które prowadzą zdrowy i aktywny tryb życia, często narzekają, że ich brzuch nie wygląda tak, jakby tego chciały. Problemem związanym z tą częścią ciała jest zazwyczaj nadmiar tkanki tłuszczowej. Dowiedz się, jak poradzić sobie z nim za pomocą operacji lipoaspiracji.

 

Nieestetyczny wygląd brzucha może być wywołany czterema czynnikami. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest nadmiar podskórnej tkanki tłuszczowej. Drugim również jest tłuszcz, ale gromadzący się wewnątrz brzucha – bezpośrednio na organach wewnętrznych.

Rozpycha on powłokę brzuszną od środka. Pozostałymi dwoma aspektami złego wyglądu tej części ciała jest powłoka rozcięgnowo-mięśniowa, zwykle uszkodzona przez nadmierne rozciągnięcie, lub za bardzo rozciągnięta skóra. W tym artykule skupimy się na pierwszym z wymienionych czynników. Jest on bowiem idealnym przykładem na to, jak przy pomocy operacji chirurgii estetycznej (dokładnie lipoaspiracji, inaczej zwanej liposukcją) można poprawić wygląd brzucha.

 

 

Główne problemy

Problemy estetyczne brzucha dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn, choć czynniki i okoliczności ich powstawania u obu płci bywają różne. W przypadku kobiet jednym z głównych zagrożeń jest ciąża. W jej trakcie panie z reguły przybierają na wadze, co jest jedną z głównych przyczyn tego, że brzuch po urodzeniu dziecka przestaje wyglądać tak, jak dawniej.

 – Jeśli chodzi o mężczyzn, to z moich wieloletnich obserwacji wynika, że najczęstszym ich problemem jest tzw. koło ratunkowe, a więc jednocześnie otłuszczony brzuch i boczki, które są wynikiem niewłaściwej diety – mówi doktor Waldemar Weiss, chirurg plastyk z Francji, który już w najbliższym czasie rozpocznie operacje także w warszawskim Centrum Medycznym Medicover.

– Z kolei u osób w młodym wieku występuje problem z niekształtną powłoką brzuszną. Dolny fragment tej części ciała (tuż nad spojeniem łonowym) jest po prostu zbyt przerośnięty. To problem, który wynika z uwarunkowań genetycznych.

Początki lipoaspiracji

 Lipoaspiracja jest zabiegiem wskazanym w przypadkach, w których pacjent ma za dużo głębokiej podskórnej tkanki tłuszczowej i polega na jej definitywnym usuwaniu poprzez odsysanie. Technika rozwijała się w Europie już w latach 60. Jej forma była jednak zbyt inwazyjna, wiązała się z dużą zachorowalnością i nadmiernym krwawieniem.

Podstawy do nowoczesnej lipoaspiracji zostały wprowadzone przez francuskiego doktora Gerarda Illouza w 1982 roku. Zastosował on metodę polegająca na wprowadzaniu soli fizjologicznej do tkanki tłuszczowej, a następnie na intensywnym ssaniu wykorzystującym próżnię (tzw. metoda Illouza).

Szybko widoczne, bardzo dobre efekty to niejedyna zaleta lipoaspiracji. Nacięcia skóry są niewielkie (3-4 milimetry) i dyskretne, zwykle ukryte w naturalnych zgięciach ciała. Tłuszcz jest  odsysany poprzez gładkie kaniule przechodzące przez podskórne tkanki z ominięciem nerwów i naczyń krwionośnych.

 – Podczas operacji odsysane jest tyle tłuszczu, aby brzuch zyskał ładniejszy kształt, ale jednocześnie zachował jędrność i aby zabieg był bezpieczny dla zdrowia pacjenta (w moim przypadku największa ilość odessanego tłuszczu wynosiła 5 litrów)  mówi doktor Waldemar Weiss.




Co powinnaś wiedzieć?

Lipoaspiracja jest zabiegiem dość szybkim, w przypadku używania kaniul wibrujących może trwać nawet ok. godziny, a przy tym mało bolesnym. Przy odessaniu dużej objętości tłuszczu zalecane jest, aby pacjent pozostał w szpitalu jedną dobę po operacji. Przez miesiąc konieczne jest całodobowe noszenie obcisłego gorsetu brzusznego, który zapewnia lepsze samopoczucie, mniejszy ból i szybsze schodzenie opuchlizny.

Powrót do normalnych aktywności zajmuje zazwyczaj 4-7 dni, w zależności od skali wykonanej lipoaspiracji. Sportów nie powinno się uprawiać przez co najmniej 2 tygodnie po zabiegu. Ważne również jest, aby pamiętać o tym, że przez pierwsze 2-3 tygodnie nie występuje zauważalna poprawa kształtu sylwetki.

Powodem tego jest opuchlizna tkanek w miejscu, w którym przeprowadzany był zabieg. Efekty zaczynają być widoczne już po pierwszym miesiącu, a efekt finalny po trzech miesiącach (po zejściu obrzęku). Skóra dostosuje się do nowego rozmiaru brzucha w ciągu 3-6 miesięcy.

Przedstawiona w tym artykule operacja lipoaspiracji jest skutecznym i szybkim sposobem na rozwiązanie problemu z nadmiarem tłuszczu na brzuchu. Jednak nawet najlepiej wykonany zabieg nie powinien być traktowany jako droga na skróty czy zamiennik odpowiedniego trybu życia. Jeśli więc można osiągnąć podobny efekt dzięki zdrowej diecie i regularnym ćwiczeniom fizycznym, to zawsze lepiej jest spróbować rozwiązać problem właśnie w ten sposób.

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ