Leczenie ortodontyczne. Jak utrwalić efekt leczenia ortodontycznego?



Wydawać by się mogło, że wraz z usunięciem stałego aparatu ortodontycznego kończy się cały proces leczenia pacjenta. Nic bardziej mylnego – właśnie wtedy następuje etap retencji, który decyduje o końcowych efektach korekcji wady zgryzu.

Retencja – co to takiego?

Retencja to nieodłączny element leczenia ortodontycznego. Choć po zdjęciu stałego aparatu zęby znajdują się już w prawidłowej pozycji, to zaprzestanie kolejnych kroków może ten efekt zaprzepaścić. Aby uniknąć niepożądanych zmian stosowane są różne aparaty retencyjne – retainery, które stabilizują nowe ustawienie zgryzu. Niektóre z nich są ruchome, inne zaś ortodonta zakłada na stałe.

Czas trwania retencji

Ciężko precyzyjnie określić, który pacjent będzie potrzebował dłuższego okresu retencji. Przyjmuje się, że etap ten trwać może nawet kilka lat. Przeważnie stanowi on co najmniej połowę czasu, który poświecono na leczenie aparatem ortodontycznym.



– Długość retencji uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od rodzaju zastosowanego wcześniej leczenia, stopnia wady zgryzu czy predyspozycji genetycznych. Bardzo ważny jest również wiek pacjenta – im wyższy, tym czas retencji się wydłuża, a uzyskane rezultaty trudniej jest utrzymać. Pod uwagę bierze się także potencjalny wpływ zębów mądrości. W przyszłości mogą one zaburzyć efekty leczenia. Długość retencji zależy jednak przede wszystkim od indywidualnych potrzeb każdego pacjenta – wyjaśnia dr hab. n. med. Piotr Fudalej, University of Bern.

modanaurode.pl  -  ortodontyczne leczenie

Warto zapamiętać

Aparat retencyjny powinien być przechowywany w specjalnym pojemniku, aby uniknąć jego zgubienia lub zabrudzenia. Nie wolno regulować retainera na własną rękę. Jeśli czujesz, że został źle dopasowany, natychmiast zgłoś się do ortodonty. Aby jak najszybciej przyzwyczaić się do aparatu retencyjnego warto ćwiczyć mówienie, np. poprzez czytanie na głos.

– Jeśli chcemy, żeby leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty, należy przestrzegać rad lekarz i stosować się do jego zaleceń. Zachowanie higieny i regularne czyszczenie aparatu retencyjnego pozwoli na pozbycie się płytki bakteryjnej oraz nieprzyjemnego zapachu, który może pojawić się podczas kuracji – dodaje dr hab. n. med. Piotr Fudalej.

Niezależnie od stosowanego rozwiązania nie można bagatelizować tego ważnego etapu leczenia. Systematyczne wizyty u ortodonty i konsekwentne noszenie retainera zapewnią ochronę właściwie ustawionych zębów przed ponownym ich skrzywieniem.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ