Kłopotliwy aparat na zęby



Odklejenie pierścieni, zamków, a także ból czy podrażnienia. Wszystkiego nie da się przewidzieć. Choć zakładając aparat ortodonta przekazuje kompendium wiedzy na temat jego funkcjonowania, zdarzają się niespodziewane sytuacje. Jak sobie radzić, gdy w najmniej oczekiwanym momencie pojawią się problemy?

 

Wprawdzie nie jest to bardzo skomplikowana konstrukcja, jednak aparat ortodontyczny składa się z różnych elementów. Nie znając jego dokładnej budowy i charakterystyki poszczególnych części nie ma się co brać za majstrowanie przy nim. – Sytuacje ekstremalne zdarzają się niezwykle rzadko, a na niektóre problemy można zaradzić samodzielnie w domowym zaciszu. Jednak w skrajnych przypadkach konieczna jest wizyta w gabinecie – radzi dr hab. n. med.Piotr Fudalej, University of Bern.

Z aparatem na co dzień

Pacjenci przed założeniem aparatu mają sporo obaw. W normalnym funkcjonowaniu jednak niewiele się zmienia. Dzięki przestrzeganiu podstawowych reguł, uporanie się z nową sytuacją nie będzie stanowiło kłopotu. Fundamentem bezproblemowego noszenia aparatu jest właściwa higiena – zębom w tym czasie należy się szczególna uwaga.

Warto zaczerpnąć nieco wiedzy o dostępnych na rynku akcesoriach. Szczoteczki międzyzębowe, irygator, nić dentystyczna, płyn do płukania jamy ustnej są niezbędnym minimum we właściwej pielęgnacji. Na warsztat trzeba wziąć także swoją dotychczasową dietę. Choć może być to trudne, należy w znacznym stopniu ograniczyć, bądź zupełnie wyeliminować, twarde (owoce, warzywa, orzechy) i klejące (gumy, cukierki) produkty. W ten sposób oszczędzimy sobie niepotrzebnych kłopotów.

Nie ma na co czekać

Problemy z aparatem należy rozwiązywać od razu, w końcu chodzi o nasze zęby. Zbyt długie zwlekanie z naprawą czy wymianą sprzętu może przynieść niepożądane skutki. Narażamy się także na wydłużenie czasu leczenia. Szybką wizytę u ortodonty powinniśmy umówić, gdy jeden z elementów aparatu ulegnie złamaniu.

Taka sytuacja wymaga natychmiastowego kontaktu ze specjalistą. Równie niebezpieczne jest odklejenie się zamka od zęba. Dzięki ligaturom oderwana część nie odpadnie, może jednak powodować znaczny dyskomfort. – Powodem jest najczęściej spożywanie twardych pokarmów. Zdarza się również, że zamek odkleja się podczas szczotkowania zębów. Jeśli mimo ligatury część zsunie się z łuku, należy zachować ją do wizyty, aby ortodonta mógł ją ponownie przymocować – wyjaśnia dr hab. n. med.Piotr Fudalej, University of Bern.



Może być wygodnie

Aparat błędnie kojarzony jest z bólem i dyskomfortem. Jego noszenie nie musi jednak oznaczać koszmaru. Choć podrażnienia policzków, języka czy podniebienia zdarzają się dość często – jest na to sposób. Końce łuków mogą wystawać i tym samym ranić śluzówkę. Zazwyczaj ma to miejsce podczas jedzenia lub mówienia.

Może być to również wynik stopniowego przemieszczania się zębów. Aby zapobiec powstawaniu obrażeń należy wyposażyć się w specjalny wosk. Nakładając go na ostre krawędzie zapobiegniemy dalszemu urażaniu, a rana będzie miała czas na zagojenie się. W społeczeństwie panuje nieprawdziwe przekonanie, że noszenie aparatu jest bolesne. Owszem, przez kilka dni po założeniu może utrzymywać się ból. Nie ma czym się jednak zrażać – w niedługim czasie wszystko ustępuje. Zęby muszą się przyzwyczaić, a ten czas pozostaje już kwestią indywidualną.

Przebiegu leczenia ortodontycznego nie da się przewidzieć. W drodze do pięknego uśmiechu możemy napotkać na różne przeciwności. To jednak nie powód by z niego rezygnować. Systematyczne wizyty kontrolne, prawidłowa higiena i numer telefonu do specjalisty w zasięgu ręki wystarczą, by proces prostowania zębów był spokojny, a równocześnie efektywny

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ