Kliniki stomatologiczne jak centra diagnostyki



Jeszcze kilka lat temu bardziej skomplikowane leczenie stomatologiczne często wymagało podróżowania nie tylko po mieście, ale po całym regionie w celu przejścia przez wszystkie jego etapy.

W jednej placówce leczyliśmy zęby, w innej wykonywaliśmy zdjęcia pantomograficzne, a jeszcze w innej usuwaliśmy ósemki. Fakt ten związany był z niewystarczającym wyposażeniem poszczególnych gabinetów dentystycznych.

W ciągu kilku lat sytuacja całkowicie się zmieniła.

Diagnostyka na najwyższym poziomie

W tej chwili nie tylko największe, ale także średnie kliniki stomatologiczne tworzą kompleksowe centra diagnostyczne dla swoich pacjentów. Bowiem, jak wynika z danych portalu dentysta.eu, aż 45% badanych oczekuje najnowocześniejszego sprzętu medycznego u swojego dentysty. To nie tylko wygoda, ale także podnoszenie bezpieczeństwa skomplikowanych zabiegów.

– W trakcie jednej wizyty zaplanowane może zostać szczegółowe leczenie, bez konieczności długiego oczekiwania na poszczególne badania czy poszukiwania placówki, która je wykona. Jesteśmy w stanie nie tylko reagować szybko, skracając stres i cierpienia pacjenta, ale także zwiększyć precyzyjność wykonywanych zabiegów – tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach.




Polskie gabinety stale podnoszą standardy oferowanych usług. Doceniają to nie tylko rodacy, ale również obcokrajowcy, którzy coraz chętniej odwiedzają nasz kraj w celu przeprowadzenia leczenia dentystycznego. Zachęcają ich nie tylko niskie ceny, ale także poziom wykonywanych usług oraz dostęp do najnowocześniejszego sprzętu.

Co się zmieniło?

– Przede wszystkim unowocześniony został sprzęt, jaki pacjenci doskonale znają sprzed lat – chociażby rentgeny. Dzisiejsza aparatura do wykonywania zdjęć RTG przeszła znaczne modyfikacje, dzięki którym zmniejszono emisję promieniowania, a wykonane zdjęcie od razu trafia do systemu komputerowego i na ekran komputera lekarza. Technologię analogową wypiera powszechna cyfryzacja – wyjaśnia dr Mariusz Duda.

Pacjenci powoli zapomnieć mogą także o znieczuleniu podawanym w strzykawce, którego aplikacja była niejednokrotnie bardziej bolesna niż sam zabieg. Widok wielkiej igły został zastąpiony przez niewielkie urządzenia, swoim wyglądem przypominające długopis. W tej chwili stomatolodzy coraz częściej decydują się na znieczulanie komputerowe, choć wg wand.pl w Polsce wyposażonych jest w nie dopiero około 600 gabinetów.

Dla komfortu pacjenta pojawiają się także urządzenia oraz zabiegi redukujące stres i strach np. sedacja czyli działanie gazem rozweselającym. Obecność lasera, czy kamery dzięki której na monitorze widoczne jest wnętrze jamy ustnej, pokazujące obraz w doskonałej rozdzielczości i dużo precyzyjniej niż dostępne niegdyś lusterka przestaje dziwić.

Tomograf u dentysty

Tomograf komputerowy kojarzy się wielu osobom z urządzeniem zaawansowanym i trudnodostępnym. Tymczasem zwłaszcza w implantologii stomatologicznej jest niezbędny do prawidłowego rozmieszczenia implantów oraz zaplanowania leczenia. Pozwala na trójwymiarową rekonstrukcję szczęki, czego nie zapewni nam zdjęcie RTG.

Przede wszystkim na zdjęciu rentgenowskim obraz jest powiększony i nie oddaje faktycznych rozmiarów, co uniemożliwia wykonania precyzyjnych pomiarów. Dla zdrowia i komfortu pacjenta tomografy stomatologiczne mają zredukowaną dawkę promieniowania, a czas badania został znacznie skrócony. Oprócz wspomnianej implantologii, tomografia może zostać wykorzystana przy diagnostyce związanej ze skomplikowanymi ekstrakcjami zębów mądrości,  pęknięciami i złamaniami szczęki czy perforacją korzeni zębowych.

 – Zdarza się, że przy okazji wykonywanego badania tomograficznego wykrywane są zmiany nowotworowe lub laryngologiczne, o których pacjent nie wiedział. Obraz uwzględnia zatoki szczękowe, ponieważ są one usytuowane blisko obszaru poddawanego obserwacji. Takie badanie może być więc także przydatne w późniejszej diagnozie laryngologicznej – tłumaczy dr  Mariusz Duda.

Dalszy rozwój gabinetów stomatologicznych:

Wartość europejskiego rynku stomatologicznego pod koniec 2012 roku wyniosła 79 mld euro. Specjaliści szacują, że w 2020 roku osiągnie 93 mld euro ( wg raportu Platform for Better Oral Health in Europe). Stały wzrost wartości rynku stomatologicznego oraz sprzętów stomatologicznych związany jest z dynamicznym rozwojem nowych dziedzin, takich jak implantologia dentystyczna.

Analitycy PMR szacują, że wartość rynku implantologicznego w Polsce w 2013 roku będzie wynosić 10 mld złotych. W porównaniu z rokiem 2010 daje to 3 miliardowy wzrost. Rożnie także zainteresowanie zabiegami estetycznymi. Kliniki przygotowują się więc na kompleksową obsługę pacjentów obejmującą zarówno leczenie, jak i diagnostykę.

modanaurode.pl  -   dr Mariusz Duda

Dr n. med. Mariusz Duda ( na zdjęciu )jest uznanym stomatologiem, specjalistą w dziedzinie implantologii i chirurgii stomatologicznej. Działa aktywnie na forum międzynarodowych stowarzyszeń implantologicznych, jest współzałożycielem i aktualnym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego oraz wiceprezydentem ICOI – International Congress of Oral Implantologists a także wiceprezydentem DGOI – Deutsche Gesellschaft für Orale Implantologie na Polskę.

Założył klinikę stomatologiczną Silesia Med, która w 2010 roku została przekształcona w klinikę Duda Clinic, jedną z najnowocześniejszych .

Dr n. med. Mariusz Duda

klinik stomatologicznych i implantologicznych na południu Polski. W Duda Clinic pacjenci obejmowani są kompleksową opieką stomatologiczną obejmującą m.in. diagnostykę, profilaktykę, endodoncję, stomatologię estetyczną i leczenie implantologiczne. Wysokie kwalifikacje i doświadczenie lekarzy Duda Clinic oraz dbałość o najwyższy komfort pacjenta gwarantują skuteczne i efektywne leczenie w doskonałej atmosferze.

Kwasy i moc natury Co warto wiedzieć o pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym?

Filarem efektywności w przypadku trądziku różowatego jest kompleksowe połączenie zastosowania leków, diety i właściwej pielęgnacji. Jesień to czas, kiedy skóra…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ