Kliniki stomatologiczne jak centra diagnostyki



Jeszcze kilka lat temu bardziej skomplikowane leczenie stomatologiczne często wymagało podróżowania nie tylko po mieście, ale po całym regionie w celu przejścia przez wszystkie jego etapy.

W jednej placówce leczyliśmy zęby, w innej wykonywaliśmy zdjęcia pantomograficzne, a jeszcze w innej usuwaliśmy ósemki. Fakt ten związany był z niewystarczającym wyposażeniem poszczególnych gabinetów dentystycznych.

W ciągu kilku lat sytuacja całkowicie się zmieniła.

Diagnostyka na najwyższym poziomie

W tej chwili nie tylko największe, ale także średnie kliniki stomatologiczne tworzą kompleksowe centra diagnostyczne dla swoich pacjentów. Bowiem, jak wynika z danych portalu dentysta.eu, aż 45% badanych oczekuje najnowocześniejszego sprzętu medycznego u swojego dentysty. To nie tylko wygoda, ale także podnoszenie bezpieczeństwa skomplikowanych zabiegów.

– W trakcie jednej wizyty zaplanowane może zostać szczegółowe leczenie, bez konieczności długiego oczekiwania na poszczególne badania czy poszukiwania placówki, która je wykona. Jesteśmy w stanie nie tylko reagować szybko, skracając stres i cierpienia pacjenta, ale także zwiększyć precyzyjność wykonywanych zabiegów – tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach.




Polskie gabinety stale podnoszą standardy oferowanych usług. Doceniają to nie tylko rodacy, ale również obcokrajowcy, którzy coraz chętniej odwiedzają nasz kraj w celu przeprowadzenia leczenia dentystycznego. Zachęcają ich nie tylko niskie ceny, ale także poziom wykonywanych usług oraz dostęp do najnowocześniejszego sprzętu.

Co się zmieniło?

– Przede wszystkim unowocześniony został sprzęt, jaki pacjenci doskonale znają sprzed lat – chociażby rentgeny. Dzisiejsza aparatura do wykonywania zdjęć RTG przeszła znaczne modyfikacje, dzięki którym zmniejszono emisję promieniowania, a wykonane zdjęcie od razu trafia do systemu komputerowego i na ekran komputera lekarza. Technologię analogową wypiera powszechna cyfryzacja – wyjaśnia dr Mariusz Duda.

Pacjenci powoli zapomnieć mogą także o znieczuleniu podawanym w strzykawce, którego aplikacja była niejednokrotnie bardziej bolesna niż sam zabieg. Widok wielkiej igły został zastąpiony przez niewielkie urządzenia, swoim wyglądem przypominające długopis. W tej chwili stomatolodzy coraz częściej decydują się na znieczulanie komputerowe, choć wg wand.pl w Polsce wyposażonych jest w nie dopiero około 600 gabinetów.

Dla komfortu pacjenta pojawiają się także urządzenia oraz zabiegi redukujące stres i strach np. sedacja czyli działanie gazem rozweselającym. Obecność lasera, czy kamery dzięki której na monitorze widoczne jest wnętrze jamy ustnej, pokazujące obraz w doskonałej rozdzielczości i dużo precyzyjniej niż dostępne niegdyś lusterka przestaje dziwić.

Tomograf u dentysty

Tomograf komputerowy kojarzy się wielu osobom z urządzeniem zaawansowanym i trudnodostępnym. Tymczasem zwłaszcza w implantologii stomatologicznej jest niezbędny do prawidłowego rozmieszczenia implantów oraz zaplanowania leczenia. Pozwala na trójwymiarową rekonstrukcję szczęki, czego nie zapewni nam zdjęcie RTG.

Przede wszystkim na zdjęciu rentgenowskim obraz jest powiększony i nie oddaje faktycznych rozmiarów, co uniemożliwia wykonania precyzyjnych pomiarów. Dla zdrowia i komfortu pacjenta tomografy stomatologiczne mają zredukowaną dawkę promieniowania, a czas badania został znacznie skrócony. Oprócz wspomnianej implantologii, tomografia może zostać wykorzystana przy diagnostyce związanej ze skomplikowanymi ekstrakcjami zębów mądrości,  pęknięciami i złamaniami szczęki czy perforacją korzeni zębowych.

 – Zdarza się, że przy okazji wykonywanego badania tomograficznego wykrywane są zmiany nowotworowe lub laryngologiczne, o których pacjent nie wiedział. Obraz uwzględnia zatoki szczękowe, ponieważ są one usytuowane blisko obszaru poddawanego obserwacji. Takie badanie może być więc także przydatne w późniejszej diagnozie laryngologicznej – tłumaczy dr  Mariusz Duda.

Dalszy rozwój gabinetów stomatologicznych:

Wartość europejskiego rynku stomatologicznego pod koniec 2012 roku wyniosła 79 mld euro. Specjaliści szacują, że w 2020 roku osiągnie 93 mld euro ( wg raportu Platform for Better Oral Health in Europe). Stały wzrost wartości rynku stomatologicznego oraz sprzętów stomatologicznych związany jest z dynamicznym rozwojem nowych dziedzin, takich jak implantologia dentystyczna.

Analitycy PMR szacują, że wartość rynku implantologicznego w Polsce w 2013 roku będzie wynosić 10 mld złotych. W porównaniu z rokiem 2010 daje to 3 miliardowy wzrost. Rożnie także zainteresowanie zabiegami estetycznymi. Kliniki przygotowują się więc na kompleksową obsługę pacjentów obejmującą zarówno leczenie, jak i diagnostykę.

modanaurode.pl  -   dr Mariusz Duda

Dr n. med. Mariusz Duda ( na zdjęciu )jest uznanym stomatologiem, specjalistą w dziedzinie implantologii i chirurgii stomatologicznej. Działa aktywnie na forum międzynarodowych stowarzyszeń implantologicznych, jest współzałożycielem i aktualnym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego oraz wiceprezydentem ICOI – International Congress of Oral Implantologists a także wiceprezydentem DGOI – Deutsche Gesellschaft für Orale Implantologie na Polskę.

Założył klinikę stomatologiczną Silesia Med, która w 2010 roku została przekształcona w klinikę Duda Clinic, jedną z najnowocześniejszych .

Dr n. med. Mariusz Duda

klinik stomatologicznych i implantologicznych na południu Polski. W Duda Clinic pacjenci obejmowani są kompleksową opieką stomatologiczną obejmującą m.in. diagnostykę, profilaktykę, endodoncję, stomatologię estetyczną i leczenie implantologiczne. Wysokie kwalifikacje i doświadczenie lekarzy Duda Clinic oraz dbałość o najwyższy komfort pacjenta gwarantują skuteczne i efektywne leczenie w doskonałej atmosferze.

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ