Kliniki stomatologiczne jak centra diagnostyki



Jeszcze kilka lat temu bardziej skomplikowane leczenie stomatologiczne często wymagało podróżowania nie tylko po mieście, ale po całym regionie w celu przejścia przez wszystkie jego etapy.

W jednej placówce leczyliśmy zęby, w innej wykonywaliśmy zdjęcia pantomograficzne, a jeszcze w innej usuwaliśmy ósemki. Fakt ten związany był z niewystarczającym wyposażeniem poszczególnych gabinetów dentystycznych.

W ciągu kilku lat sytuacja całkowicie się zmieniła.

Diagnostyka na najwyższym poziomie

W tej chwili nie tylko największe, ale także średnie kliniki stomatologiczne tworzą kompleksowe centra diagnostyczne dla swoich pacjentów. Bowiem, jak wynika z danych portalu dentysta.eu, aż 45% badanych oczekuje najnowocześniejszego sprzętu medycznego u swojego dentysty. To nie tylko wygoda, ale także podnoszenie bezpieczeństwa skomplikowanych zabiegów.

– W trakcie jednej wizyty zaplanowane może zostać szczegółowe leczenie, bez konieczności długiego oczekiwania na poszczególne badania czy poszukiwania placówki, która je wykona. Jesteśmy w stanie nie tylko reagować szybko, skracając stres i cierpienia pacjenta, ale także zwiększyć precyzyjność wykonywanych zabiegów – tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach.




Polskie gabinety stale podnoszą standardy oferowanych usług. Doceniają to nie tylko rodacy, ale również obcokrajowcy, którzy coraz chętniej odwiedzają nasz kraj w celu przeprowadzenia leczenia dentystycznego. Zachęcają ich nie tylko niskie ceny, ale także poziom wykonywanych usług oraz dostęp do najnowocześniejszego sprzętu.

Co się zmieniło?

– Przede wszystkim unowocześniony został sprzęt, jaki pacjenci doskonale znają sprzed lat – chociażby rentgeny. Dzisiejsza aparatura do wykonywania zdjęć RTG przeszła znaczne modyfikacje, dzięki którym zmniejszono emisję promieniowania, a wykonane zdjęcie od razu trafia do systemu komputerowego i na ekran komputera lekarza. Technologię analogową wypiera powszechna cyfryzacja – wyjaśnia dr Mariusz Duda.

Pacjenci powoli zapomnieć mogą także o znieczuleniu podawanym w strzykawce, którego aplikacja była niejednokrotnie bardziej bolesna niż sam zabieg. Widok wielkiej igły został zastąpiony przez niewielkie urządzenia, swoim wyglądem przypominające długopis. W tej chwili stomatolodzy coraz częściej decydują się na znieczulanie komputerowe, choć wg wand.pl w Polsce wyposażonych jest w nie dopiero około 600 gabinetów.

Dla komfortu pacjenta pojawiają się także urządzenia oraz zabiegi redukujące stres i strach np. sedacja czyli działanie gazem rozweselającym. Obecność lasera, czy kamery dzięki której na monitorze widoczne jest wnętrze jamy ustnej, pokazujące obraz w doskonałej rozdzielczości i dużo precyzyjniej niż dostępne niegdyś lusterka przestaje dziwić.

Tomograf u dentysty

Tomograf komputerowy kojarzy się wielu osobom z urządzeniem zaawansowanym i trudnodostępnym. Tymczasem zwłaszcza w implantologii stomatologicznej jest niezbędny do prawidłowego rozmieszczenia implantów oraz zaplanowania leczenia. Pozwala na trójwymiarową rekonstrukcję szczęki, czego nie zapewni nam zdjęcie RTG.

Przede wszystkim na zdjęciu rentgenowskim obraz jest powiększony i nie oddaje faktycznych rozmiarów, co uniemożliwia wykonania precyzyjnych pomiarów. Dla zdrowia i komfortu pacjenta tomografy stomatologiczne mają zredukowaną dawkę promieniowania, a czas badania został znacznie skrócony. Oprócz wspomnianej implantologii, tomografia może zostać wykorzystana przy diagnostyce związanej ze skomplikowanymi ekstrakcjami zębów mądrości,  pęknięciami i złamaniami szczęki czy perforacją korzeni zębowych.

 – Zdarza się, że przy okazji wykonywanego badania tomograficznego wykrywane są zmiany nowotworowe lub laryngologiczne, o których pacjent nie wiedział. Obraz uwzględnia zatoki szczękowe, ponieważ są one usytuowane blisko obszaru poddawanego obserwacji. Takie badanie może być więc także przydatne w późniejszej diagnozie laryngologicznej – tłumaczy dr  Mariusz Duda.

Dalszy rozwój gabinetów stomatologicznych:

Wartość europejskiego rynku stomatologicznego pod koniec 2012 roku wyniosła 79 mld euro. Specjaliści szacują, że w 2020 roku osiągnie 93 mld euro ( wg raportu Platform for Better Oral Health in Europe). Stały wzrost wartości rynku stomatologicznego oraz sprzętów stomatologicznych związany jest z dynamicznym rozwojem nowych dziedzin, takich jak implantologia dentystyczna.

Analitycy PMR szacują, że wartość rynku implantologicznego w Polsce w 2013 roku będzie wynosić 10 mld złotych. W porównaniu z rokiem 2010 daje to 3 miliardowy wzrost. Rożnie także zainteresowanie zabiegami estetycznymi. Kliniki przygotowują się więc na kompleksową obsługę pacjentów obejmującą zarówno leczenie, jak i diagnostykę.

modanaurode.pl  -   dr Mariusz Duda

Dr n. med. Mariusz Duda ( na zdjęciu )jest uznanym stomatologiem, specjalistą w dziedzinie implantologii i chirurgii stomatologicznej. Działa aktywnie na forum międzynarodowych stowarzyszeń implantologicznych, jest współzałożycielem i aktualnym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego oraz wiceprezydentem ICOI – International Congress of Oral Implantologists a także wiceprezydentem DGOI – Deutsche Gesellschaft für Orale Implantologie na Polskę.

Założył klinikę stomatologiczną Silesia Med, która w 2010 roku została przekształcona w klinikę Duda Clinic, jedną z najnowocześniejszych .

Dr n. med. Mariusz Duda

klinik stomatologicznych i implantologicznych na południu Polski. W Duda Clinic pacjenci obejmowani są kompleksową opieką stomatologiczną obejmującą m.in. diagnostykę, profilaktykę, endodoncję, stomatologię estetyczną i leczenie implantologiczne. Wysokie kwalifikacje i doświadczenie lekarzy Duda Clinic oraz dbałość o najwyższy komfort pacjenta gwarantują skuteczne i efektywne leczenie w doskonałej atmosferze.

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru – świętuj, bo warto!

82 proc. Polaków umie jeździć na rowerze, ale ilu z nich wybiera ten środek transportu na co dzień? Okazuje się,…
CZYTAJ

Czy Porozumienie paryskie rzeczywiście doprowadzi do dekarbonizacji globalnej gospodarki w okresie wskazywanym jako optymalny przez IPCC?

Podczas gdy instytucje unijne przygotowują się do cyklu legislacyjnego, który ma zakończyć się przyjęciem celu redukcyjnego na poziomie UE na…
CZYTAJ

ASICS prezentuje model GEL-KAYANO 30 Komfort butów stabilizujących na zupełnie nowym poziomie

Marka ASICS prezentuje model GEL-KAYANO 30 – najwygodniejsze buty do biegania ze stabilizacją, wyposażone w zupełnie nowe technologie, zapewniające biegaczom…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Koktajl brzoskwiniowo-truskawkowy z nasionami chia

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Warzywne burgery

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Aromatyczne double burgery z pleśniowym serem i konfiturą z cebuli

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Tortilla ze szpinakiem

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

1 uczestnik = 1 drzewo. Startuje wyzwanie Healthy Cities

Z początkiem czerwca wystartowało wyzwanie Healthy Cities organizowane przez Grupę LUX MED. Do akcji dołączyli mieszkańcy 66 miast na prawach…
CZYTAJ

Sekret idealnego bikini: depilacja laserowa bez tajemnic

Chcesz się świetnie prezentować na plaży w te wakacje? Sprawdź, dlaczego depilacja laserowa z każdym rokiem zyskuje nowe rzesze fanek…
CZYTAJ

Słońce wrogiem młodej i gładkiej skóry! Dowiedz się co to jest fotostarzenie, dlaczego słońce „topi” kolagen i czy można temu zapobiec

Lato widać już na horyzoncie. Wszystkie portale, jak co roku o tej porze, obowiązkowo publikują „ABC bezpiecznego opalania”, a w…
CZYTAJ

Jak szybko zapuścić włosy? Najlepsze sposoby polecane przez trychologa

Długie, gęste włosy od zawsze były symbolem piękna i atrakcyjności. Dlatego nie dziwi fakt, że wiele osób pragnie zapuścić je…
CZYTAJ

E-papierosy a zdrowie. Sprawdź, jakie są fakty i mity na ten temat

Światowy Dzień Bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, to doskonała okazja do zwrócenia uwagi na wpływ e-papierosów na zdrowie. W ostatnich…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru – świętuj, bo warto!

82 proc. Polaków umie jeździć na rowerze, ale ilu z nich wybiera…
CZYTAJ

1 uczestnik = 1 drzewo. Startuje wyzwanie Healthy Cities

Z początkiem czerwca wystartowało wyzwanie Healthy Cities organizowane przez Grupę LUX MED.…
CZYTAJ

E-papierosy a zdrowie. Sprawdź, jakie są fakty i mity na ten temat

Światowy Dzień Bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, to doskonała okazja do zwrócenia…
CZYTAJ

Dlaczego warto pójść do ginekologa na NFZ?

Opieka zdrowotna jest niezwykle istotna dla utrzymania naszego dobrostanu, a regularne wizyty…
CZYTAJ

Zawał serca: 60 minut, które decydują o życiu! Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zawale serca

Na zawał serca każdego roku umiera w Polsce ok. 15 tys. osób.…
CZYTAJ