Kiedy najlepiej powiększyć piersi?



Polacy są mistrzami w wymówkach. Zawsze znajdzie się dobry pomysł na odłożenie trudnej decyzji na później. Okazuje się, że podoba sytuacja ma miejsce przed poddaniem się operacji plastycznej piersi. W praktyce jednak kobieta może poddać się zabiegowi w każdym wieku i niezależnie od tego czy chce urodzić jeszcze dziecko, czy tez już nie.

 

Kobiety w Polsce i na całym świecie często narzekają na swój wygląd. Najczęściej obserwowanym powodem do niezadowolenia są piersi. Związane jest to z ich różnym kształtem, rozmiarem czy jędrnością, które nie przynoszą paniom satysfakcji. Bywa to dużą motywacją, która sprawia, że wiele z nich decyduje się na powiększanie swoich piersi, niekiedy nawet już w młodym wieku. Jednak wiele z nich waha się przed podjęciem decyzji. Spowodowane jest to obawami dotyczącymi bezpieczeństwa zabiegu oraz jego następstw.

Wiele kobiet obawia się, że ich oczekiwania nie zostaną spełnione ze względu na rygorystyczne wskazania lub przeciwwskazania dotyczące wykonywania powiększania piersi metodą chirurgiczną, których prawdopodobnie nie mogłyby spełnić. Jednak wiele z nich po prostu nie ma odpowiedniej wiedzy w tym temacie, przez co rodzi się wiele różnego typu wątpliwości.

Kiedy najlepiej poddać się operacji powiększania piersi?

W dużym skrócie powiększanie piersi jest to zabieg chirurgiczny polegający na umieszczeniu implantów silikonowych (np. wypełnionych silikonem lub solą fizjologiczną), podmięśniowo lub podgruczołowo (pod gruczoł mleczny piersi). Na rynku pojawiły się również inne, niż tradycyjne, metody powiększania piersi takie jak techniki oparte na stosowaniu tzw. wypełniaczy, którymi mogą być np. kwas hialuronowy lub wypreparowana własna tkanka tłuszczowa. Czy po powiększeniu piersi można karmić dziecko? Czy wiek wpływa na możliwość wykonania operacji? Jakie są przeciwwskazania?

W przypadku chirurgii plastycznej związanej z plastyką piersi nie istnieje żadna ściśle określona granica wiekowa ograniczająca wykonywanie tego typu zabiegów. Należy bowiem pamiętać, że podobnie jak w przypadku wielu innych operacji kosmetycznych nie istnieją żadne konkretne, medyczne wskazania do wykonania tej operacji (za wyjątkiem rozległych wad genetycznych).

Jednakże najczęściej operowanymi kobietami są osoby młode pomiędzy 18 a 40 rokiem życia. Operowanie młodszych pacjentek jest niewskazane z wielu względów, między innymi wskazuje się niezakończony rozwój piersi, co mogłoby spowodować, że w krótkim okresie czasu biust stałby  się znacznie większy niż oczekiwania. Również w przypadku starszych pacjentek operacje nie są do końca wskazane.

Spowodowane jest to o wiele gorszymi właściwościami elastycznymi skóry i tkanek miękkich oraz wystąpienia zmian zanikowych gruczołów piersiowych. Mogą to być więc przyczyny dodatkowych kłopotów w czasie wykonywanej operacji. Jednak mimo to powiększaniu piersi poddaje się coraz więcej pacjentek w wieku 50-55 lat, a operacje kończą się sukcesem i zadowoleniem ze strony kobiet. W przypadku tego typu zabiegów największe znaczenie mają indywidualne cechy kobiety.




Pełnych odpowiedzi na wszelkie postawione pytania dostarczyć mogą jedynie wizyty konsultacyjne z lekarzem specjalistą, który będzie miał wykonać zabieg. Podczas wizyty uwzględni on wówczas wiek pacjentki, stan jej skóry, warunki anatomiczne, rozmiar piersi oraz jej stan zdrowia, jak również w czasie wywiadu, szczegółowe oczekiwania pacjentki, co pomoże w podjęciu decyzji oraz dokonaniu wyboru właściwej metody.

Tak więc decyzję o wykonaniu takiej operacji jak powiększanie piersi powinna podjąć zatem sama pacjentka przy konsultacji z doświadczonym lekarzem specjalistą. Pacjentka decydująca się na tego typu zabieg powinna zdawać sobie również sprawę, że nie jest możliwe osiągnięcie dowolnego rozmiaru czy też kształtu piersi i nie zawsze możliwe jest uzyskanie ich idealnej symetrii.

W przypadku metody tradycyjnej wygląd piersi przed operacją w znaczącym stopniu determinuje rodzaj, wielkość i kształt protez. Kształt wyjściowy, determinuje również późniejsze efekty, dlatego kobieta powinna zdać sobie sprawę, że absolutnie nie jest możliwe osiągnięcie wszelkich oczekiwanych zmian.

Wiele pań obawia się także o następstwa powiększania piersi w czasie późniejszej ciąży i karmienia. W przypadku kobiet, które jeszcze nie urodziły pierwszego dziecka albo takich, które planują jeszcze kolejne ciąże, implanty umieszcza się pod mięśniem klatki piersiowej.

Dzięki takiej technice zabiegowej, z reguły nie występują żadne kłopoty z karmieniem piersią. Materiały są trwałe i przede wszystkim obojętne dla organizmu matki i dziecka. Nie wpływają one także na powstawanie nowotworów piersi czy chorób autoimmunologicznych. Po zakończeniu karmienia należy jednak wymienić implanty oraz wykonać tzw. lifting, który podniesie i ujędrni piersi.

Jak podaje dr n. med. Jarosław Stańczyk – poza szczególnymi przeciwwskazaniami zdroworozsądkowymi, w czasie gdy biust pacjentki nie wymaga powiększenia, jest ich naprawdę bardzo niewiele. Z całą pewnością można jednak powiedzieć, że operacji powiększania piersi nie mogą poddać się pacjentki z podejrzeniem raka piersi lub zaawansowanymi zmianami mastopatycznymi.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ