Kiedy kobieta powinna szczególnie dbać o zdrowie jamy ustnej? Czyli wpływ hormonów na zęby i zdrowie jamy ustnej.



W okresie dojrzewania myj zęby szczoteczką z miękkim włosiem, a w czasie miesiączki płucz jamę ustną specjalnym płynem niepodrażniającym dziąsła, w ciąży stosuj terapię fluorkową, a o pigułkach antykoncepcyjnych poinformuj dentystę.

Pamiętaj też o zmianie diety w okresie menopauzy….

 Okazuje się, bowiem, że szalejące w organizmie hormony potrafią wywołać poważne schorzenia jamy ustnej – z zapaleniem dziąseł i przyzębia na czele.

Zęby i zdrowie jamy ustnej. Kiedy szczególnie dbać o jamę ustną?

Kobiety, bardziej od mężczyzn są podatne na choroby jamy ustnej. Winne temu są zmiany hormonalne, jakich doświadczają przez całe życie. Wpływają one nie tylko na prawidłowe ukrwienie dziąseł, stopień ich wrażliwości, ale także na to, jak cały organizm reaguje na toksyny, powstałe przy osadzaniu się kamienia nazębnego.

Jak twierdzą specjaliści, kobiety powinny szczególnie dbać o zęby w okresie dojrzewania, w ciąży, w czasie miesiączki i menopauzy, a nawet, jeśli zażywają pigułki antykoncepcyjne.

modanaurode.pl  -  jak dbac o zeby Dentim Clinic?

Wpływ hormonów na zęby i zdrowie jamy ustnej.

– To te momenty, w których dochodzi do rozchwiania hormonalnego są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia całej jamy ustnej. Wtedy to u kobiety może pojawić się nadwrażliwość na zimne, ciepłe i słodkie, dyskomfort podczas mycia zębów, krwawienia z dziąseł, próchnica będąca efektem zmian hormonalnych i zmian w diecie, obrzęki, a przede wszystkim choroby dziąseł i przyzębia, które często otwierają drogę zakażeniom – mówi dr Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.

Okres dojrzewania a zęby.

Profilaktykę powinno, więc zacząć się już w bardzo młodym wieku. Gwałtowny wzrost produkcji estrogenu i progesteronu w okresie dojrzewania może zwiększyć przepływ krwi do dziąseł i zmienić sposób, w jakim delikatna tkanka dziąseł reaguje na odkładający się kamień nazębny.

Dochodzi wtedy do zaczerwienienia, zmiękczenia i obrzmienia dziąseł. Jednym z najczęstszych objawów jest krwawienie dziąsła podczas szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną. Co zrobić w takiej sytuacji? Lekarze zalecają zmianę nawyków higienicznych. – Zrezygnujmy z twardej szczoteczki na rzecz takiej o miękkim włosiu, nitkę dentystyczną możemy czasowo zastąpić irygatorami. Warto także zaopatrzyć się w pasty do wrażliwych dziąseł np. zawierające enoxonol, czyli wyciąg z lukrecji – radzi dr Wojciech Fąferko.

Zdrowie jamy ustnej i miesiączkowanie

Ale nie tylko proces dojrzewania wpływa na zdrowie jamy ustnej, także miesiączka. Wzrastający w tym czasie poziom progesteronu może spowodować zmiany w jamie ustnej m.in. opuchliznę dziąseł, obrzęk ślinianek, rozwój owrzodzenia.

Miesiączkowaniu towarzyszy także krwawienie z dziąseł. Objawy pojawiają się zwykle dzień lub do przed rozpoczęciem okresu i ustępują samoistnie w momencie rozpoczęcia miesiączki.

– Organizm zwykle z tego typu chwilową awarią w jamie ustnej radzi sobie doskonale sam. Jeśli natomiast zmiany utrzymują się dłużej, konieczna jest wizyta u stomatologa. Wszelkiego typu obrzęki mogą być objawem zapalenia dziąseł, przyzębia, infekcji lub rozwoju raka jamy ustnej – przestrzega stomatolog.

Zęby i ciąża.

Podobnie jak w przypadku pigułek, także w ciąży chorobom jamy ustnej winny jest progesteron, którego zwiększony poziom od drugiego do ósmego miesiąca ciąży może być np. przyczyną zapalenia dziąseł.  Najczęstszym objawem schorzenia jest obrzęk, zaczerwienienie i wrażliwość na ucisk.

Brodawki międzyzębowe przybierają kolor purpurowy i krwawią już przy niewielkim nacisku. Towarzyszący zapaleniu przerost brzegu dziąsła może prowadzić do powstania kieszonki, w której gromadzi się jedzenie,

modanaurode.pl  -  choroby jamy ustnej Dentim Clinic




zaostrzając jeszcze bardziej proces zapalny. Nieleczone stany zapalne mogą zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu aż 7-krotnie! Problemu można uniknąć w porę wybierając się do dentysty.

– Już na początku ciąży dobrze jest wykonać skaling, czyli usuwanie kamienia, konieczne będzie także stosowanie płynów i past niepodrażniających dziąsła, a także zmiana diety. Zalecana jest dieta bogata w witaminę C, witaminy z grupy B oraz wapń. Preferowana jest także profilaktyka fluorkowa, zwłaszcza u kobiet cierpiących na poranne mdłości, podnoszące pH w ustach – mówi specjalista Dentim Clinic.

modanaurode.pl  -   lek. stom Wojciech Fšferko

porad udzielał lek. stom Wojciech Fąferko.

Zdrowie jamy ustnej a menopauza

Największe jednak niebezpieczeństwo dla zdrowia jamy ustnej, przypada na okres menopauzy. Gwałtowny spadek poziomu estrogenów sprawia, że spada gęstość kości, narażając kobiety na utratę zębów.

Wpływ na jamę ustną mają także leki przyjmowane w okresie przekwitania. Często powodują one otępienie smaku, pieczenie w ustach, zwiększają wrażliwość na ciepło i zimno, zmniejszają także produkcję śliny prowadząc do suchości.

To w konsekwencji prowadzi do wzrostu poziomu pH w ustach i rozwoju próchnicy oraz chorób dziąseł.  – Wzbogacenie higieny preparatami zawierającymi fluor, kontrole u dentysty, co 6 miesięcy, RTG i tomografia kości szczęki oraz uzupełnienie diety w witaminę D, C i K – to podstawowe elementy, które powinna wprowadzić w życie kobieta w okresie menopauzy.

Zwłaszcza ostatnia zmiana jest konieczna.  W tym delikatnym okresie warto zrezygnować z tych napojów i potraw, które wpływają na gospodarkę wapniem w organizmie. Odstawmy więc kawę, słodkie napoje i alkohol – mówi dr Fąferko

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ