Kiedy kobieta powinna szczególnie dbać o zdrowie jamy ustnej? Czyli wpływ hormonów na zęby i zdrowie jamy ustnej.



W okresie dojrzewania myj zęby szczoteczką z miękkim włosiem, a w czasie miesiączki płucz jamę ustną specjalnym płynem niepodrażniającym dziąsła, w ciąży stosuj terapię fluorkową, a o pigułkach antykoncepcyjnych poinformuj dentystę.

Pamiętaj też o zmianie diety w okresie menopauzy….

 Okazuje się, bowiem, że szalejące w organizmie hormony potrafią wywołać poważne schorzenia jamy ustnej – z zapaleniem dziąseł i przyzębia na czele.

Zęby i zdrowie jamy ustnej. Kiedy szczególnie dbać o jamę ustną?

Kobiety, bardziej od mężczyzn są podatne na choroby jamy ustnej. Winne temu są zmiany hormonalne, jakich doświadczają przez całe życie. Wpływają one nie tylko na prawidłowe ukrwienie dziąseł, stopień ich wrażliwości, ale także na to, jak cały organizm reaguje na toksyny, powstałe przy osadzaniu się kamienia nazębnego.

Jak twierdzą specjaliści, kobiety powinny szczególnie dbać o zęby w okresie dojrzewania, w ciąży, w czasie miesiączki i menopauzy, a nawet, jeśli zażywają pigułki antykoncepcyjne.

modanaurode.pl  -  jak dbac o zeby Dentim Clinic?

Wpływ hormonów na zęby i zdrowie jamy ustnej.

– To te momenty, w których dochodzi do rozchwiania hormonalnego są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia całej jamy ustnej. Wtedy to u kobiety może pojawić się nadwrażliwość na zimne, ciepłe i słodkie, dyskomfort podczas mycia zębów, krwawienia z dziąseł, próchnica będąca efektem zmian hormonalnych i zmian w diecie, obrzęki, a przede wszystkim choroby dziąseł i przyzębia, które często otwierają drogę zakażeniom – mówi dr Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.

Okres dojrzewania a zęby.

Profilaktykę powinno, więc zacząć się już w bardzo młodym wieku. Gwałtowny wzrost produkcji estrogenu i progesteronu w okresie dojrzewania może zwiększyć przepływ krwi do dziąseł i zmienić sposób, w jakim delikatna tkanka dziąseł reaguje na odkładający się kamień nazębny.

Dochodzi wtedy do zaczerwienienia, zmiękczenia i obrzmienia dziąseł. Jednym z najczęstszych objawów jest krwawienie dziąsła podczas szczotkowania i czyszczenia nicią dentystyczną. Co zrobić w takiej sytuacji? Lekarze zalecają zmianę nawyków higienicznych. – Zrezygnujmy z twardej szczoteczki na rzecz takiej o miękkim włosiu, nitkę dentystyczną możemy czasowo zastąpić irygatorami. Warto także zaopatrzyć się w pasty do wrażliwych dziąseł np. zawierające enoxonol, czyli wyciąg z lukrecji – radzi dr Wojciech Fąferko.

Zdrowie jamy ustnej i miesiączkowanie

Ale nie tylko proces dojrzewania wpływa na zdrowie jamy ustnej, także miesiączka. Wzrastający w tym czasie poziom progesteronu może spowodować zmiany w jamie ustnej m.in. opuchliznę dziąseł, obrzęk ślinianek, rozwój owrzodzenia.

Miesiączkowaniu towarzyszy także krwawienie z dziąseł. Objawy pojawiają się zwykle dzień lub do przed rozpoczęciem okresu i ustępują samoistnie w momencie rozpoczęcia miesiączki.

– Organizm zwykle z tego typu chwilową awarią w jamie ustnej radzi sobie doskonale sam. Jeśli natomiast zmiany utrzymują się dłużej, konieczna jest wizyta u stomatologa. Wszelkiego typu obrzęki mogą być objawem zapalenia dziąseł, przyzębia, infekcji lub rozwoju raka jamy ustnej – przestrzega stomatolog.

Zęby i ciąża.

Podobnie jak w przypadku pigułek, także w ciąży chorobom jamy ustnej winny jest progesteron, którego zwiększony poziom od drugiego do ósmego miesiąca ciąży może być np. przyczyną zapalenia dziąseł.  Najczęstszym objawem schorzenia jest obrzęk, zaczerwienienie i wrażliwość na ucisk.

Brodawki międzyzębowe przybierają kolor purpurowy i krwawią już przy niewielkim nacisku. Towarzyszący zapaleniu przerost brzegu dziąsła może prowadzić do powstania kieszonki, w której gromadzi się jedzenie,

modanaurode.pl  -  choroby jamy ustnej Dentim Clinic




zaostrzając jeszcze bardziej proces zapalny. Nieleczone stany zapalne mogą zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu aż 7-krotnie! Problemu można uniknąć w porę wybierając się do dentysty.

– Już na początku ciąży dobrze jest wykonać skaling, czyli usuwanie kamienia, konieczne będzie także stosowanie płynów i past niepodrażniających dziąsła, a także zmiana diety. Zalecana jest dieta bogata w witaminę C, witaminy z grupy B oraz wapń. Preferowana jest także profilaktyka fluorkowa, zwłaszcza u kobiet cierpiących na poranne mdłości, podnoszące pH w ustach – mówi specjalista Dentim Clinic.

modanaurode.pl  -   lek. stom Wojciech Fšferko

porad udzielał lek. stom Wojciech Fąferko.

Zdrowie jamy ustnej a menopauza

Największe jednak niebezpieczeństwo dla zdrowia jamy ustnej, przypada na okres menopauzy. Gwałtowny spadek poziomu estrogenów sprawia, że spada gęstość kości, narażając kobiety na utratę zębów.

Wpływ na jamę ustną mają także leki przyjmowane w okresie przekwitania. Często powodują one otępienie smaku, pieczenie w ustach, zwiększają wrażliwość na ciepło i zimno, zmniejszają także produkcję śliny prowadząc do suchości.

To w konsekwencji prowadzi do wzrostu poziomu pH w ustach i rozwoju próchnicy oraz chorób dziąseł.  – Wzbogacenie higieny preparatami zawierającymi fluor, kontrole u dentysty, co 6 miesięcy, RTG i tomografia kości szczęki oraz uzupełnienie diety w witaminę D, C i K – to podstawowe elementy, które powinna wprowadzić w życie kobieta w okresie menopauzy.

Zwłaszcza ostatnia zmiana jest konieczna.  W tym delikatnym okresie warto zrezygnować z tych napojów i potraw, które wpływają na gospodarkę wapniem w organizmie. Odstawmy więc kawę, słodkie napoje i alkohol – mówi dr Fąferko

Retinol plus fotoprotekcja – Jesienny tandem dla odmłodzenia i regeneracji

Jesień to zdecydowanie czas retinolu. Odmłodzenie, regeneracja i normalizacja to to, czego bardzo potrzebuje nasza skóra po lecie. Eksperci wskazują,…
CZYTAJ

Klopsiki z purée ziemniaczanym i marchewką z groszkiem

Gdy aura na zewnątrz bywa kapryśna postaw na sprawdzone przepisy. Soczyste 
i aromatyczne klopsiki w delikatnym sosie to klasyka, która…
CZYTAJ

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala ona na zachowanie dobrego stanu odżywienia organizmu, co…
CZYTAJ

Bonding stomatologiczny – spełnienie marzeń o zachwycającym uśmiechu? Sprawdzamy!

Wśród metod pozwalających na uzyskanie pięknych, białych zębów mnożą się propozycje, które w sposób mniej lub bardziej inwazyjny mają doprowadzić…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może prowadzić do niepożądanych reakcji skórnych, jak fotouczulenia i…
CZYTAJ

Ginekologia estetyczna – nie ma się czego wstydzić!

Poprawa wyglądu oraz funkcjonowania kobiecych okolic intymnych to główne cele zabiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Szczególnie efektywnie działają w tym…
CZYTAJ

Polacy entuzjastami mody z drugiej ręki? Wraz z nadejściem nowego sezonu, Vinted sprawdza zwyczaje zakupowe nowej garderoby

Niemal połowa Polaków postrzega modę jako istotną formę auto ekspresji. Czesi i Słowacy mniej skupiają się na swoim wyglądzie. Ponad…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca – inicjatywa, której celem jest zwiększenie świadomości na…
CZYTAJ

Diagnoza: krótkowzroczność. Jak dbać o wzrok dziecka i spowolnić postęp wady?

Krótkowzroczność, jest coraz powszechniejszą wadą wzroku u dzieci i młodzieży. Jedną z jej najczęstszych przyczyn jest nadmierne wydłużenie osiowe gałki…
CZYTAJ

Trwa wyzwanie Healthy Cities. Każdy uczestnik to jedno posadzone drzewo

Trwa wyzwanie Healthy Cities, w ramach którego mieszkańcy 66 miast na prawach powiatu i pracownicy firm codziennie przemierzają minimum 6…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do sklepu czasami bywa jedyną aktywnością fizyczną w ciągu…
CZYTAJ

Wszechstronność i jesienne odmłodzenie Czego jeszcze nie wiesz o retinolu?

Retinol jest ulubieńcem świata beauty i absolutnym królem wszechstronności. Odmładza, regeneruje, normalizuje i … „naprawia” to, co w danym momencie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Żywienie dojelitowe – co powinieneś o nim wiedzieć?

Świadomość, jak ważna jest prawidłowa dieta dla naszego zdrowia jest powszechna. Pozwala…
CZYTAJ

Fotouczulenia i reakcje fototoksyczne. Jak poradzić sobie z alergią na słońce?

Ekspozycja na światło słoneczne, choć niezbędna dla naszego zdrowia, w nadmiarze może…
CZYTAJ

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o sercu – mimo niewielkiego rozmiaru, pracuje nieustannie przez całe nasze życie, pełniąc kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu


Ostatnia niedziela września na całym świecie obchodzona jest jako Światowy Dzień Serca…
CZYTAJ

Jak dopasować aktywność fizyczną do swojego stylu życia i dlaczego to takie ważne? O poważnych konsekwencjach braku ruchu alarmują naukowcy

Prowadzimy siedzący tryb życia, sporo czasu spędzamy przed monitorami, a wyjście do…
CZYTAJ

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ