Jasne i ciemne strony zabiegów upiększających



Osocze bogatopłytkowe, leczenie laserowe, wypełniacze, makijaż permanentny, nici PDO. Ekspert przedstawia jasne i ciemne strony pięciu najpopularniejszych zabiegów tej jesieni.

 

Osocze bogatopłytkowe

To metoda, którą pokochały modelki Gisele Bündchen i Bar Refaeli. Wykorzystuje naturalną siłę organizmu do regeneracji – zabiegowiec uzyskuje „eliksir młodości” z krwi własnej pacjenta, co przekłada się na wysokie bezpieczeństwo. Substancja ma bardzo wszechstronne zastosowanie: od poprawy wyglądu policzków, fałd nosowo wargowych i okolic oczu, po trudniejsze do „naprawy” miejsca, jak szyja, dekolt, a nawet dłonie. Całość przypomina mezoterapię. Osocze wstrzykuje się za pomocą cienkiej igły, dlatego kluczowa jest sterylność i higiena.

– Ważne jest pierwsze wrażenie. Wygląd gabinetu jest najlepszą wizytówką kosmetologa. Jeżeli budzi jakiekolwiek wątpliwości, lepiej zrezygnować – mówi Małgorzata Ruprich, prodziekan kierunku Kosmetologia na Wydziale Medycznym w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej, która 22 listopada w Nowym Rynku w Jeleniej Górze poprowadzi wykład o zabiegach upiększających.

 

Laser

Stwarza ogromne możliwości: poprawia elastyczność skóry, zwalcza przebarwienia, zamyka naczynka, pozwala zlikwidować nieumiejętny makijaż permanentny, a nawet redukuje owłosienie. Z tej ostatniej możliwości skorzystała między innymi Eva Longoria i Victoria Beckham.

Zdaniem eksperta laseroterapia cały czas się rozwija – przestaje być droga i niedostępna, dlatego można ją znaleźć w większości gabinetów. Tymczasem zabieg powinna wykonać osoba z odpowiednim przygotowaniem merytorycznym i doświadczeniem.

– Niewiedza może doprowadzić do poparzeń, a w konsekwencji do powstania blizn. Dlatego pytajmy o nazwę urządzenia, sprawdzajmy jego jakość w internecie. Zainteresujmy się również doświadczeniem kosmetologa w obsługiwaniu danego sprzętu. Laser laserowi nierówny, każdy ma inne parametry, dlatego ważne, by zabiegowiec był wyszkolony w obsłudze dokładnie tego sprzętu, którym się posługuje – mówi ekspert Nowego Rynku.




Wypełniacze

Metody z użyciem wypełniaczy to jedne z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych. Redukują zmarszczki i blizny, poprawiają niedoskonałości, konturują kształt twarzy. Kluczowa jest jednak jakość.

– Należy wybierać znane i cenione produkty. Na szczególną uwagę zasługują zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego. Substancja naturalnie występuje w ludzkim organizmie, przez co metoda jest całkowicie bezpieczna – mówi Małgorzata Ruprich.

Ekspert zauważa, że zastosowanie wypełniaczy wymaga nie tylko umiejętności, ale również zmysłu estetycznego, który pozwala osiągnąć naturalny rezultat. Tutaj sprawdza się zasada „less is more”. Przesada może zaszkodzić zdrowiu i urodzie. Dlatego należy pytać i mówić czego oczekujemy – dzięki temu otrzymamy gwarancję pożądanego efektu.

 

Nici PDO

Ich podstawowym zadaniem jest uniesienie opadających tkanek twarzy i szyi. Za pomocą cienkiej igły kosmetolog wprowadza w skórę pacjenta specjalnie ukształtowane nici, które pozwalają uzyskać oczekiwany efekt estetyczny. To bezpieczna technika, która nie niesie ryzyka zatkania naczyń. Trzeba jednak mieć odpowiednią wiedzę na temat zabiegu – gdzie implantować nici, jak uzyskać symetryczny efekt, kto powinien zrezygnować z metody ze względów zdrowotnych.

– Dobry specjalista rozmawia z pacjentem, poznaje jego potrzeby, wyjaśnia przebieg zabiegu, tłumaczy niejasne pojęcia. Jeśli czujemy się niedoinformowani – pytajmy. Jeżeli nie otrzymamy satysfakcjonującej odpowiedzi, bezpieczniej jest zrezygnować i wybrać inny gabinet – mówi ekspert Nowego Rynku.

 

Makijaż permanentny

To jeden z najchętniej wybieranych zabiegów kosmetycznych. Przypomina robienie tatuażu – w wybrane miejsca wprowadza się pigment dobrany do urody pacjentki. Dobrze wykonany pogrubia brwi, zagęszcza rzęsy, nadaje odpowiedniego kształtu ustom, powiększa oczy. Co ważne pozwala zatuszować blizny, plamy i zmiany skórne.

– To prosta metoda, mimo to warto wybrać doświadczoną kosmetyczkę, która profesjonalnie wykona zabieg. W nieprzygotowanych gabinetach można zarazić się bakteriami lub wirusami od niewysterylizowanych narzędzi. Tutaj, tak jak w przypadku osocza bogatopłytkowego, liczy się pierwsze wrażenie. Ważny jest również zmysł estetyczny wykonującego – nawet drobne przesunięcia linii, czy ich zbyt intensywny kolor, mogą sprawić, że twarz będzie wyglądała nienaturalnie, a rysy będą zbyt mocne – mówi Małgorzata Ruprich.

 

Wykład Jasne i ciemne strony zabiegów upiększających odbędzie się 22 listopada o godz. 18.00 w galerii handlowej Nowy Rynek w Jeleniej Górze. Zgłoszenia można przesyłać na adres: nowyrynek@strefakobiet.com.pl. Udział jest bezpłatny.

Małgorzata Ruprich – prodziekan kierunku Kosmetologia na Wydziale Medycznym w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej. Autorka publikacji naukowych, wykładowca akademicki. Spotyka się z klientami rynku kosmetycznego. Edukuje ich w zakresie korzystania z zabiegów upiększających. Najbliższa okazja 22 listopada w jeleniogórskiej galerii handlowej Nowy Rynek.

Nowy Rynek to 2-poziomowa galeria handlowa z najszerszą ofertą mody w Jeleniej Górze i okolicy. Na klientów czekają tu dotąd nieobecne w mieście marki mody damskiej i męskiej, jak: H&M, New Yorker, Stradivarius, Bershka, GATE, a także supermarket Intermarché, punkty gastronomiczne i kawiarnie oraz strefa zabaw dla dzieci Fun Park. Klienci mają do dyspozycji darmowy parking i bezpłatny dostęp do internetu.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ