Jak uratować złamany ząb?



Jak uratować złamany ząb?

Wbrew obiegowej opinii, złamanie zęba nie mus być równoznaczne z jego ekstrakcją.  Złamany bądź ukruszony ząb można odbudować wieloma sposobami. Wszystko zależy od jego stanu, czasu i funduszy jakie  na ten cel przeznaczymy.

Złamany ząb i co dalej? Zachowaj spokój i skontaktuj się z dentystą.

Zęby łamią się i kruszą z wielu powodów. Najczęściej problemy wynikają z nieleczonych ubytków próchniczych  i uszkodzeń mechanicznych, na które narażone są zwłaszcza zęby przednie. Gdy dojdzie do urazu, najważniejsze, aby nie wpadać w panikę i niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem.
Pozwoli to uniknąć dalszych uszkodzeń i powikłań. Ponadto, jeśli szybko trafimy na fotel dentystyczny, a dodatkowo zachowamy ułamany fragment zęba (ten najlepiej umieścić w soli fizjologicznej lub po prostu przechować w jamie ustnej w ślinie), może się okazać, że możliwa będzie jego reimplantacja (w przypadku wybitego całego zęba) lub przyklejenie z powrotem ułamanego kawałka zęba. Jeśli będzie to jednak niemożliwe, stomatolog zaproponuje nam kilka metod rekonstrukcji, zależnych od stanu zęba, przyczyny ukruszenia i rozległości uszkodzeń.

Niewielkie ukruszenia

– W przypadku małego ubytku, najlepszym sposobem jego uzupełnienia jest światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe. Jest ono dopasowane kolorem do pozostałych zębów, cechuje się dobrą trwałością, a nowym zrekonstruowany zębem można cieszyć się już po 45 minutach – mówi lek. stom. Adrianna Badora z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej i dodaje, że alternatywą dla wypełnienia kompozytowego, mogą być licówki – czyli cienkie, porcelanowe płatki naklejane na zewnętrzną część zębów. Są one całkowicie bezpieczne dla zębów i nie wiążą się z żadnymi powikłaniami, lecz w tym przypadku na ich niekorzyść dział to, że wymagają dwóch wizyt na fotelu dentystycznym, a także większego nakładu finansowego.



Pęknięty lub złamany ząb

Gdy pęknięciu lub złamaniu ulegnie natomiast cały ząb i dojdzie do uszkodzenia miazgi, konieczne jest zazwyczaj wykonanie RTG zęba, a następnie leczenie kanałowe i zamontowanie wykonanego z włókna szklanego, wkładu kornonowo-korzeniowego (sztyftu), mającego za zadanie zapobiegnięcie ponownemu złamaniu. – Na tak przygotowany ząb, zakłada się najczęściej porcelanową koronę. Na szczęście, podobnie jak wypełnienie kompozytowe, jest ona nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia, a ze względu na szybką adaptację, komfort jej użytkowania jest identyczny jak w przypadku własnych zębów. Wszystko wymaga 2-3 wizyt u stomatologa – tłumaczy dr Adrianna Badora.

Głęboko złamany ząb

Najtrudniejszym przypadkiem, jest natomiast złamanie zęba poniżej linii dziąsła. – Powstała luka w uzębieniu, koniecznie powinna zostać uzupełniona, celem uniknięcia przesuwania pozostałych zębów i zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Dlatego w takim przypadku, stomatolog zazwyczaj proponuje pacjentowi, zabieg polegający na „wyciągnięciu” zęba do góry i użycie go jako podbudowy do późniejszych zabiegów protetycznych. Takie rozwiązanie wymaga jednak od dentysty wysokich umiejętności z zakresu ortodoncji i mikrochirurgii periodontologicznej – mówi dr Adrianna Badora i dodaje, że popularną, lecz droższą alternatywą dla takiego rozwiązania, są implanty, czyli małe tytanowe śrubki, wszczepiane w kość szczęki i zastępujące utracony korzeń zęba.

Na implantach osadzana jest następnie korona lub pełnoceramiczny most, dopasowany kolorystycznie do tkanek pozostałych, naturalnych zębów. Most, zamiast na implancie, można także wykonać, na dwóch zębach ograniczających lukę, jednak takie rozwiązanie, choć tańsze, wiąże się z koniecznością szlifowania, sąsiednich, zdrowych zębów i nieodwracalną utratą ich szkliwa.

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ