Jak uratować złamany ząb?



Jak uratować złamany ząb?

Wbrew obiegowej opinii, złamanie zęba nie mus być równoznaczne z jego ekstrakcją.  Złamany bądź ukruszony ząb można odbudować wieloma sposobami. Wszystko zależy od jego stanu, czasu i funduszy jakie  na ten cel przeznaczymy.

Złamany ząb i co dalej? Zachowaj spokój i skontaktuj się z dentystą.

Zęby łamią się i kruszą z wielu powodów. Najczęściej problemy wynikają z nieleczonych ubytków próchniczych  i uszkodzeń mechanicznych, na które narażone są zwłaszcza zęby przednie. Gdy dojdzie do urazu, najważniejsze, aby nie wpadać w panikę i niezwłocznie skontaktować się ze stomatologiem.
Pozwoli to uniknąć dalszych uszkodzeń i powikłań. Ponadto, jeśli szybko trafimy na fotel dentystyczny, a dodatkowo zachowamy ułamany fragment zęba (ten najlepiej umieścić w soli fizjologicznej lub po prostu przechować w jamie ustnej w ślinie), może się okazać, że możliwa będzie jego reimplantacja (w przypadku wybitego całego zęba) lub przyklejenie z powrotem ułamanego kawałka zęba. Jeśli będzie to jednak niemożliwe, stomatolog zaproponuje nam kilka metod rekonstrukcji, zależnych od stanu zęba, przyczyny ukruszenia i rozległości uszkodzeń.

Niewielkie ukruszenia

– W przypadku małego ubytku, najlepszym sposobem jego uzupełnienia jest światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe. Jest ono dopasowane kolorem do pozostałych zębów, cechuje się dobrą trwałością, a nowym zrekonstruowany zębem można cieszyć się już po 45 minutach – mówi lek. stom. Adrianna Badora z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej i dodaje, że alternatywą dla wypełnienia kompozytowego, mogą być licówki – czyli cienkie, porcelanowe płatki naklejane na zewnętrzną część zębów. Są one całkowicie bezpieczne dla zębów i nie wiążą się z żadnymi powikłaniami, lecz w tym przypadku na ich niekorzyść dział to, że wymagają dwóch wizyt na fotelu dentystycznym, a także większego nakładu finansowego.



Pęknięty lub złamany ząb

Gdy pęknięciu lub złamaniu ulegnie natomiast cały ząb i dojdzie do uszkodzenia miazgi, konieczne jest zazwyczaj wykonanie RTG zęba, a następnie leczenie kanałowe i zamontowanie wykonanego z włókna szklanego, wkładu kornonowo-korzeniowego (sztyftu), mającego za zadanie zapobiegnięcie ponownemu złamaniu. – Na tak przygotowany ząb, zakłada się najczęściej porcelanową koronę. Na szczęście, podobnie jak wypełnienie kompozytowe, jest ona nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia, a ze względu na szybką adaptację, komfort jej użytkowania jest identyczny jak w przypadku własnych zębów. Wszystko wymaga 2-3 wizyt u stomatologa – tłumaczy dr Adrianna Badora.

Głęboko złamany ząb

Najtrudniejszym przypadkiem, jest natomiast złamanie zęba poniżej linii dziąsła. – Powstała luka w uzębieniu, koniecznie powinna zostać uzupełniona, celem uniknięcia przesuwania pozostałych zębów i zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Dlatego w takim przypadku, stomatolog zazwyczaj proponuje pacjentowi, zabieg polegający na „wyciągnięciu” zęba do góry i użycie go jako podbudowy do późniejszych zabiegów protetycznych. Takie rozwiązanie wymaga jednak od dentysty wysokich umiejętności z zakresu ortodoncji i mikrochirurgii periodontologicznej – mówi dr Adrianna Badora i dodaje, że popularną, lecz droższą alternatywą dla takiego rozwiązania, są implanty, czyli małe tytanowe śrubki, wszczepiane w kość szczęki i zastępujące utracony korzeń zęba.

Na implantach osadzana jest następnie korona lub pełnoceramiczny most, dopasowany kolorystycznie do tkanek pozostałych, naturalnych zębów. Most, zamiast na implancie, można także wykonać, na dwóch zębach ograniczających lukę, jednak takie rozwiązanie, choć tańsze, wiąże się z koniecznością szlifowania, sąsiednich, zdrowych zębów i nieodwracalną utratą ich szkliwa.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ