Jak uchronić się przed krwawieniem z dziąseł? 4 proste sposoby



Zdarza się, że podczas mycia zębów krwawią Ci dziąsła? Nie bagatelizuj problemu. – Krwawienie z dziąseł podczas zwykłego szczotkowania lub nitkowania może być pierwszym objawem paradontozy. Warto w porę zareagować – mówi dr Przemysław Stankowski, autor poradnika stomatologicznego „Bądź bystry u dentysty”. Jak nie dać się chorobie?

 

Paradontoza, czyli co?

Paradontoza to przewlekła infekcja bakteryjna, która nieleczona prowadzi do utraty zębów, dziąsła, a nawet kości. Jej najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa higiena lub, co gorsze, jej brak.  – Źródłem paradontozy są namnażające się w jamie ustnej bakterie, głównie groźne Streptococcus mutans i Lactobacillus.W porę nieusunięte, zastygają, tworząc twardy kamień nazębny. Ten z kolei podrażnia dziąsła i błonę śluzową, prowadząc do groźnych stanów zapalnych i infekcji – mówi dr Przemysław Stankowski.

Po tym poznasz problem

Jednym z najczęstszych objawów  paradontozy jest krwawienie z dziąseł. Zaniepokoić powinno nas także rozchwianie zębów, powstawanie przerw, wychylanie się zębów do przodu, ból dziąseł, zaczerwienienia i zasinienia dziąseł oraz obrzęki. Schorzeniu często towarzyszy także nieprzyjemny zapach z ust. Jak uchronić się przed nim?

1. Opracuj nowy rytuał codziennej higieny

– Po pierwsze myj zęby przynajmniej 2 razy dziennie, zawsze po 6-8 minut. Zamień szczoteczkę z twardym włosiem, na szczoteczkę z miękkim. Łagodniej traktuje ona dziąsła, a daje taki sam efekt podczas szczotkowania. Warto także skonsultować z dentystą technikę mycia zębów. Istnieje kilka metod szczotkowania zębów, w tym niezwykle delikatne przeznaczone dla osób z chorobami przyzębia np. metoda roll, która wymiata bakterie od dziąseł ku górze zęba. Do rytuału koniecznie należy wprowadzić nitkę stomatologiczną. Usunie ona resztki jedzenia i bakterie z przestrzeni międzyzębowych – radzi autor poradnika „Bądź bystry u dentysty”.

2. Szczoteczka, która wie jak masować

Można także postawić na alternatywę, czyli szczoteczkę elektryczną. – Taka szczoteczka wykonuje pracę za nas, nie tylko myje, ale co ważne dzięki ruchom rotacyjnym masuje dziąsła i pobudza w nich krążenie, doprowadzając składniki odżywcze do tkanek, a co za tym idzie – wzmacnia je. Z kolei odpowiednie ułożenie włosia sprawia, że bakterie usuwane są także z kieszonek międzyzębowych – mówi specjalista. Jaką szczoteczkę polecają dentyści? Warto zaopatrzyć się w szczoteczkę mającą funkcje obrotowo-masujące, niewielką główkę z miękkim włosiem oraz czujniki sygnalizujące zbyt mocny nacisk, co uchroni przed podrażnieniami lub szczoteczkę soniczną.



3. Dbaj o higienę… szczoteczki

Higiena szczoteczki, jest równie ważna, co higiena jamy ustnej, zwłaszcza u osób z chorobami dziąseł. – Szczoteczkę musimy wymieniać bezwzględnie co 2 miesiące, pamiętajmy, że po tym czasie staje się ona sama siedliskiem groźnych bakterii. Nigdy nie postawiajmy jej odkrytej, zaopatrzmy się w specjalne pokrowce lub pudełka na szczoteczki.  Ważne, aby po myciu dobrze wypłukać i osuszyć szczoteczkę – mówi.

4. Zdaj się na higienę u dentysty

Domowa higiena to jednak nie wszystko. Podstawą jest także profesjonalna higienizacja u dentysty. – Zabiegi czyszczenia zębów są podstawą w leczeniu chorób przyzębia. Składa się na nie skaling, czyli zabieg usuwania kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków, piaskowanie, czyli oczyszczanie zębów z osadu i przebarwień, polishing, czyli polerowanie zębów pastą zawierającą fluor oraz fluoryzacja, czyli zabezpieczenie zębów przed nadwrażliwością i próchnicą. Takie zabiegi powinniśmy wykonywać przynajmniej raz w roku. I bez obaw – wszystkie są bezbolesne – mówi specjalista.

Co jeszcze uchroni nas przed paradontozą? Dentyści bezwzględnie zalecają rzucenie palenia, ze względu na podrażniające dziąsła toksyny zawarte w papierosach. Konieczna jest także zmiana diety. Tę należy uzupełnić o owoce i warzywa, zwłaszcza zawierające witaminę D, C i magnez. Zalecana jest także suplementacja witaminami, minerałami oraz kwasami omega 3. Z menu muszą także zniknąć wszelkie potrawy mogące podrażniać dziąsła np. chipsy.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ