Jak skutecznie rozjaśnić zęby-6 trików, dzięki którym optycznie rozjaśnisz zęby



Białe zęby to często zasługa złudzenia optycznego i kilku trików. Znają je doskonale dentyści i eksperci od make-up’u.

Chcąc więc wydobyć biel zębów i zamaskować żółte przebarwienia warto zadbać o odpowiedni kolor szminki, bronzera, a także o rozświetlenie skóry twarzy. Nie bez znaczenia jest także kształt i wygląd zębów. Poznaj 6 sposobów, dzięki którym zyskasz bielsze zęby.

Zacznij od szminki

Odpowiedni kolor szminki to najprostszy z trików, dzięki któremu możemy optycznie rozjaśnić zęby. Źle dobrany odcień szminki lub błyszczyk może sprawić, że zęby będą wyglądać na żółte i szare, zwłaszcza, jeżeli faktycznie nie są one idealne. Koniecznie unikajmy szminek z żółtym lub pomarańczowym półtonem, np. w odcieniu koralowym, brzoskwiniowym lub pomidorowym. Zapomnijmy także o ciemnofioletowych i czarnych barwach.

Wybierajmy za to te z niebieskim akcentem – delikatne fiolety, róż w kolorze gumy do żucia lub fuksji. Wieczorem postawmy za to na szminki bazujące na ciepłej czerwieni (np. burgund lub wiśnia), są one w stanie optycznie rozjaśnić zęby nawet o 2 tony w skali VITA. – Żeby uzyskać optyczny efekt wybielenia musimy dobrać kolor szminki nie tylko do koloru zębów, ale także do koloru dziąsła. Im mniejszy jest kontrast pomiędzy szminką a dziąsłem, tym lepszy efekt osiągniemy – mówi Anna Machnik, kosmetolog Body Care Clinic w Katowicach.

Odpowiedni make-up

W parze z dobrze dobraną szminką, powinien iść dobrze dobrany make-up. Podobnie jak w przypadku szminki, tak i tutaj trzeba się trzymać kolorystycznej reguły. Osoby z żółtymi zębami powinny unikać brązowych i koralowych cieni, sprawdzą się za to zimne brązy w odcieniach cappuccino.

Im bardziej naturalny kolor, tym mniej podkreślamy żółty odcień naszych zębów. Warto zastosować także parę trików z bronzerem i różem. Osobom o żółtych zębach zaleca się stosowanie neutralnego broznera, jedynie o jeden stopień ciemniejszego niż odcień skóry. Nakładamy go wtedy od czoła aż pod kości policzkowe.  Jeśli natomiast wolimy tradycyjny róż od bronzera, wybierajmy kolory z różowej palety, unikając odcieni brzoskwini i koralu.

– Ciemniejsza karnacja podkreśla biel zębów, ale nie w przypadku, kiedy nasze żeby są żółte. Tutaj najlepiej sprawdza się naturalny look, który rozświetla skórę, zamiast tworzyć niepotrzebny kontrast – mówi Anna Machnik.




Ważny jest odcień skóry i jej kondycja

Nie bez znaczenia jest także kondycja skóry twarzy. Zdrowa, rozświetlona i dobrze odżywiona skóra, jest najlepszym kontrastem dla naszych zębów. Wszelkiego typu plamy posłoneczne i będące efektem opalania na solarium, przebarwienia, przesuszenia i spękania np. wokół ust, tylko potęgują negatywny efekt.

Chcąc więc stworzyć iluzję jeszcze bielszych zębów, powinniśmy zadbać o kondycję skóry. Pomogą w tym np. kwas migdałowy, mezoterapie, peeling węglowy czy Ret ix C. – Zabiegi te rozświetlają i odżywiają skórę, likwidują przebarwienia i efekt szarości skóry. Przywracając jej naturalny, różowy kolor, uzyskujemy  ten sam efekt jak w przypadku różowej szminki – mówi specjalistka Body Care Clinic. Ale w przypadku twarzy doskonale sprawdzają się także zabiegi nawilżające usta. – Możemy je wykonać kwasem hialuronowym, dzięki któremu usta stają się pełniejsze i bardziej soczyste. Wtedy efekt iluzji białych zębów osiągniemy jedynie nakładając błyszczyk –dodaje.

modanaurode.pl  jak rozjasnic zęby

Nowe zęby dopasuj do oczu

Jeśli natomiast nie pomagają nam sprawdzone triki kosmetyczne, warto wybielić zęby w gabinecie np. lampą Beyond Polus lub nałożyć porcelanowe licówki.

Pamiętajmy jednak o tym, żeby nie przesadzić z bielą. Powszechne, bowiem są żarty o tzw. „WC bieli”, czyli odcieniu 0 w skali VITA. Rada dentystów – dopasujmy nowy kolor naszych zębów do koloru gałki ocznej. – Żeby nasza twarz zachowała balas kolorystyczny, a nowe zęby wyglądały naturalnie, powinny one mieć taki sam odcień, jak nasza gałka oczna. Jeśli natomiast zęby są bielsze ….

….od niej, są za białe. Narażamy się wtedy na plastikowy i nienaturalny wygląd, przez co uwaga rozmówców koncentrować może się nie na oczach, a ustach – mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.

…i do koloru skóry

O ile wybielanie lampą, usuwające jedynie przebarwienia rozjaśnia o parę tonów kolor zębów, to w przypadku licówek, sami możemy wybrać sobie nowy kolor jak z menu. Pamiętajmy jednak o tym, że prawdziwy efekt WOW! wywołamy tylko wtedy, kiedy dopasujemy odcień bieli zębów do naszej karnacji. I tak oto osoby o jasnej karnacji skóry powinny wybierać licówki w odcieniu A1 lub B1 w skali VITA, osoby o jasnej karnacji, ale ciemnych włosach kolor A2.

Mając ciemną karnację wybierzmy z kolei A2 lub A3. Jak przekonuje dentysta, chodzi tutaj o naturalny look. – Zęby muszą być częścią naszej twarzy, dobrze komponującą się z resztą. Zbyt jasny odcień będzie wyglądał sztucznie i plastikowo. Cała idea tzw. hollywoodzkiego uśmiechu polega dziś na tym, aby był on możliwie najbardziej naturalny. Przykładem jest księżna Kate, której zęby nie są idealnie białe, ale pięknie dobrane do kształtu ust, karnacji i koloru włosów – przekonuje dr Faferko.

Nawet żółte jak równe, są bielsze

Bielsze zawsze wydają się równe zęby. Symetryczny uśmiech oraz doskonały kształt zębów idealnie maskuje ich kolorystyczne niedoskonałości. Dziś zęby w gabinecie możemy wyrównać aparatami ortodontycznymi – do wyboru mamy aparaty kosmetyczne, stale, ruchome, niewidzialne Clear Aligner i językowe, czyli montowane od wewnętrznej strony tzw. Incognito.

Natomiast, jeśli śpieszy nam się z efektem możemy zdecydować się na wyrównanie uśmiechu przy pomocy bondingu lub porcelanowych licówek. – Proste i zdrowe zęby, o odpowiedniej długości, bez spękań i uszkodzeń na powierzchni szkliwa lepiej odbijają światło. Przez to, że nie nachodzą na siebie są dodatkowo odpowiednio przezierne mają także mniejsze tendencje do odkładania się przebarwień w przestrzeniach międzyzębowych – mówi specjalista Dentim Clinic.

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ