Jak powstrzymać wypadanie włosów?



Wypadające włosy mogą być problemem mocno rzutującym na samopoczucie zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Rzadka, osłabiona fryzura nie tylko źle wygląda, ale może też świadczyć o kłopotach zdrowotnych. Są jednak sposoby na wzmocnienie włosów i zahamowanie procesu ich wypadania.

 

Wypadanie włosów to proces całkowicie naturalny – każdy z nas traci ich codziennie około 100 – jest to związane z cyklem wzrostu włosa, podzielonym na trzy fazy: anagenową, katagenową i telogenową. Niepokoić powinno dopiero nasilone przerzedzanie się fryzury. Problem ten może mieć wiele przyczyn – od nieprawidłowej pielęgnacji po osłabienie organizmu, a nawet poważniejsze choroby.

 

Pielęgnacyjne podstawy

Piękne i mocne włosy to oznaka zdrowia – dr n. med. Monika Kuźmińska z Yonelle Zwolińska Beauty Institute. Dlatego jeśli zaczynają wypadać bardziej niż zwykle, warto zrobić badania krwi i zastanowić się nad kondycją organizmu. Czasem wystarczy zmiana diety na bogatą w cynk, miedź i żelazo, które możemy znaleźć m.in. w gorzkiej czekoladzie, mięsie i kaszy gryczanej, oraz witaminy A, B, C i E, których bogatym źródłem są warzywa i owoce.

Włosy osłabić może także nieodpowiednia pielęgnacja: zbyt mocne ściskanie gumką, częste suszenie wysoką temperaturą i błędy popełniane podczas koloryzacji przyczyniają się przerzedzania fryzury. Słabe i delikatne włosy wymagają ograniczenia produktów do stylizacji, które mogą je nadmiernie obciążać. Lepiej wybierać kosmetyki, które pomogą ograniczyć wypadanie włosów: na sklepowych i aptecznych półkach z łatwością można znaleźć szampony, odżywki, sera do wcierania w skórę czy suplementy diety.

 

Chociaż koncerny kosmetyczne i farmaceutyczne oferują szereg produktów obiecujących bujną fryzurę, od czasu do czasu nie zaszkodzi sięgnąć po babcine mądrości, które niekiedy mogą sprawdzić się nie gorzej niż kupiony kosmetyk. Maseczka z bogatych w witaminy jajek, rewitalizacja oliwą z oliwek czy pobudzający porost włosów wyciąg z pokrzywy są z pewnością warte wypróbowania w domowym zaciszu.

 

Domowe sposoby nie dla każdego

Warto jednak pamiętać, że zarówno domowe sposoby na wzmocnienie, jak i kosmetyki przeciw wypadaniu włosów mogą w pewnym stopniu poprawić wygląd fryzury, ale nie sprawdzą się, gdy mamy do czynienia z poważniejszym problemem.

Suplementy i kosmetyki są dobre dla osób, u których problem z wypadaniem włosów jest stosunkowo niewielki i nie ma podłoża chorobowego – podkreśla dr Kuźmińska. W takich przypadkach wystarczy zwykle uzupełnić niedobory mikroelementów i lepiej zadbać o włosy.

Gdy problem z utratą włosów przeradza się w łysienie i popularne metody na zahamowanie tego problemu nie przynoszą rezultatów, najlepiej poszukać informacji o profesjonalnych zabiegach przywracających gęstość fryzury.




Pomoc w kryzysowych sytuacjach

Łysienie może być objawem różnego rodzaju dolegliwości, ale może być też samodzielnym zespołem chorobowym lub stanem dziedziczonym. U kobiet bardzo często wypadanie włosów ma związek ze zmianami hormonalnymi, które mogą być następstwem naturalnych zmian hormonalnych jak menopauza, czy po porodzie, ale również ze stanami patologicznymi, jak na przykład choroby tarczycy – mówi dr Monika Kuźmińska. Ważna też jest ocena  rodzaju łysienia, w przypadku łysienia androgenowego bardzo częstego u kobiet łysienie występuje w kątach czołowych i na szczycie głowy

 

Oprócz postępowania leczniczego jeżeli, jest konieczne, ważne jest  wykonywanie zabiegów na skórę owłosioną głowy. Zabiegiem, który cieszy się wśród pacjentów dużą popularnością, jest mezoterapia. Polega na wprowadzaniu pod skórę głowy specjalnych substancji odżywczych jak na przykład mieszanka peptydów o przedłużonym uwalnianiu jak w preparacie Dr CYJ lub osocza bogatopłytkowego w celu pobudzenia mikrokrążenia, powstrzymania nadmiernego wypadania włosów i stymulacji ich wzrostu.

Wypadanie włosów  może zahamować także karboksyterapia – zabieg polegający na wprowadzeniu pod skórę określonych dawek dwutlenku węgla, dotleniający skórę głowy i odżywiający mieszki włosowe. Dwutlenek węgla poszerza naczynia krwionośne, zwiększa przepływ krwi i stymuluje produkcję kolagenu, co regeneruje skórę.

Zarówno mezoterapia, jak i karboksyterapia to zabiegi, które – aby osiągnąć oczekiwane rezultaty – należy kilkukrotnie powtórzyć. Liczba zabiegów zależna jest od stanu wyjściowego i procesu regeneracji skóry głowy po pierwszych ostrzyknięciach  wyjaśnia dr Kuźmińska z Yonelle Zwolińska Beauty Institute. Warto podkreślić, że żaden z tych zabiegów nie wymaga okresu rekonwalescencji,  zwykle niewielki dyskomfort po nakłuciach znika po kilku godzinach, w dniu zabiegu nie należy myć głowy.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a także strefa aktywności, strefa wiedzy, strefa relaksu, warsztaty…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ