Jak dbać o protezę zębową?



Jak dbać o protezę zębową?

Sztuczne zęby, podobnie jak prawdziwe, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Utrzymanie protezy we właściwej higienie jest niezwykle ważne dla zdrowia, estetyki oraz zachowania neutralnego zapachu z ust. Wyjaśniamy jak prawidłowo czyścić i przechowywać ruchome protezy zębowe.

Niebezpieczne skutki zaniedbań

Wyjmowane protezy zębowe wykonane są najczęściej z akrylu lub połączenia akrylu z metalem. Taka porowata struktura sprzyja tworzeniu się płytki, składającej się z matrycy oraz groźnych drobnoustrojów (bakterii i grzybów drożdżopodobnych). W warunkach fizjologicznej równowagi nie stanowi to wprawdzie zagrożenia dla zdrowia, jednak na skutek resztek pożywienia, przedostających się po jedzeniu między protezę a dziąsła, często dochodzi do namnożenia się drobnoustrojów i powstania zróżnicowanych struktur. To z kolei może prowadzić do stanów zapalnych i infekcji błony śluzowej jamy ustnej i gardła, a także nieprzyjemnego zapachu z ust.



Z tego względu nieodzownym elementem prawidłowego dbania o protezę powinno być jej czyszczenie po każdym posiłku przez minimum 2-3 minuty. W tym celu najlepiej korzystać ze specjalistycznej szczoteczki do protez posiadającej dwie główki, ewentualnie ze szczoteczki do zębów o twardym włosiu lub szczoteczki do rąk.

Podczas mycia, należy starannie szczotkować wszystkie powierzchnie protezy, szczególnie te które stykają się z błoną śluzową i używać wyłącznie past i proszków do tego przeznaczonych. Tylko takie środki nie uszkadzają powierzchni protezy i jednocześnie działają antybakteryjnie. Pamiętajmy również, aby przed ponownym umieszczeniem protezy w jamie ustnej, dokładnie opłukać ją pod bieżącą wodą.
Myjka do protez zębowych

Kłopot w tym, że taka tradycyjna metoda czyszczenia bywa czasochłonna i kosztowna, a w dodatku nie umożliwia całkowitego usunięcia z protezy kamienia, który uległ przebarwieniom od kawy, herbaty czy papierosów. Dlatego gdy nasza proteza zębowa jest brudna, oblepiona kamieniem i pełna przebarwień, powinniśmy niezwłocznie skierować się do kliniki lub gabinetu stomatologicznego, wyposażonego w specjalistyczną myjkę do protez.

– Urządzenie pozwala w kwadrans usunąć z protezy zębowej, aparatu ortodontycznego czy szyny, groźną płytkę bakteryjną, kamień nazębny, a także osady z kawy czy tytoniu, dzięki czemu proteza po czyszczeniu wygląda niemal jak nowa. Takie czyszczenie sztucznych zębów, bardzo popularne zwłaszcza na zachodzie Europy, w Polsce dopiero jednak raczkuje – mówi lek. stom. Adrianna Badora z Centrum Implantologii i Ortodoncji w Brennej, które jest jednym z niewielu kraju, w którym pacjenci mają możliwość wyczyszczenia protezy zębowej przy pomocy innowacyjnego urządzenia. Koszt czyszczenia protezy zębowej przy pomocy specjalistycznej to 200 zł.

Stop gorącej wodzie i przetrzymywaniu protezy w szklance

W trosce o stan naszej protezy i zdrowia, musimy również pamiętać, że bezwzględnie zakazane jest przechowywanie sztucznej szczęki w szklance z wodą. – Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi zarazków. Dlatego też na noc lepiej umieścić protezę w specjalnym, szczelnym pojemniku, a przed kolejnym założeniem na chwilę zanurzyć ją w wodzie, co zniweluje wrażenie „za ciasnej protezy”. Niewskazane jest również mycie protezy gorącą wodą, ponieważ może ona ulec deformacji – kończy dr Adrianna Badora.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ