Implanty piersiowe – najpopularniejsza technika powiększania biustu



Powiększanie piersi to wciąż jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych wykonywanych na całym Świecie. Według American Society for Aesthetic Plastic Surgery (ASAPS) w Stanach Zjednoczonych w 2013r. wykonano ponad 300 000 zabiegów augmentacji (powiększania) piersi. 

Pacjentki decydują się na operację powiększania piersi z różnych względów, zwykle jest to chęć zmiany wielkości biustu, często decyzja podyktowana jest potrzebą wyrównania asymetrii, również niwelowanie skutków mastektomii staje się powodem przeprowadzenia zabiegu.

 

W 1961 roku został wykonany pierwszy zabieg powiększania biustu, przez Cronina i Genowa. Od tego czasu powstawało wiele metod powiększania piersi, a zabiegi ulegały modyfikacjom. Najpopularniejszym sposobem, było i nadal pozostaje, wszczepianie implantów piersiowych.

Tu przykładowe zdjęcia z efektami zabiegów : www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/powiekszanie-piersi/.

Wszczepianie implantów piersiowych – dlaczego tak popularne?

Operacja powiększania piersi za pomocą implantów, jest najstarszą metodą i jednocześnie najbardziej bezpieczną. Te dwa główne fakty stanowią argumenty, dla których pacjentki i ich lekarze decydują się właśnie na taki sposób augumentacji biustu. Ponad 50letnie doświadczenie lekarzy pozwoliło zdobyć wiedzę na temat prawidłowej kwalifikacji pacjentek do zabiegu, doborze odpowiednich implantów, również na temat ewentualnych powikłań i możliwości ich niwelowania. Ponadto przez lata pracowano nad stworzeniem najlepszych implantów, co wiązało się zastosowaniem specjalnych materiałów, wypełnienia, a także nadaniem odpowiednich kształtów.

Obecnie używa się implantów zbudowanych z zewnętrznej torebki, z polimeryzowanej gumy silikonowej, która nadaje sprężystość i zapewnia wytrzymałość. Powierzchnia implantu może być gładka lub teksturowa, która jest częściej wykorzystywana, ponieważ chropowata struktura, zabezpiecza implant przed jego przemieszczaniem względem okolicznych tkanek.

Torebka wkładki posiada dodatkową wewnętrzną warstwę, dzięki której wkładka jest odporniejsza na urazy, a jej przepuszczalność zmniejszona do minimum. Dodatkowo powierzchnia implantu może być wzmocniona powłoką tytanową bądź poliuretanową. Wypełnieniem wkładki może być żel silikonowy lub sól fizjologiczna. Żel silikonowy posiada miękką konsystencję, zapewniającą utrzymanie kształtu implantu, zmniejszającą ryzyko wyciekania w przypadku naruszenia ciągłości torebki.

Implanty mogą mieć kształt okrągły, bądź anatomiczny. Wkładki anatomiczne mają kształt zbliżony do kropli. Piersi wypełnione takimi implantami wyglądają bardziej naturalnie, niż w po zastosowaniu implantów okrągłych, które nadają piersiom okrągły kształt, nie zmieniający się przy zmianie pozycji ciała.

Implanty obu kształtów wszczepiane są bezpośrednio pod gruczoł piersiowy lub – częściej – głęboko pod mięsień piersiowy większy. Cięcie przebiega w miejscach najmniej widocznych, może być zlokalizowane na skórze wokół otoczki, pod pachą lub w fałdzie podpiersiowym.




Choć powiększanie piersi za pomocą implantów posiada wiele zalet, które zdecydowanie zwiększają popularność tej metody, to istnieje również kilka wad. Jedną z nich jest między innymi wymóg znieczulenia ogólnego pacjentki. Ponadto po cięciu chirurgicznym na zawsze pozostaje blizna, w zależności od umiejętności chirurga, może być mniej lub bardziej widoczna.

Dodatkowo czas rekonwalescencji jest długi, nawet do kilkunastu tygodni. Wymaga od pacjentki stosowania się do zaleceń lekarskich (noszenie specjalnego stanika, powstrzymywanie się od ćwiczeń fizycznych). Poza tym zabieg wszczepienia implantów piersiowych jest procedurą dość kosztowną. Koszt zabiegu waha się od 8 – 9 tysięcy złotych do 16 tysięcy złotych.

W wywiadzie dla portalu miastokobiet.pl, dr Marek Szczyt, jeden z najbardziej znanych chirurgów plastycznych w Polsce, zwraca uwagę na rozsądne podjęcie decyzji, ze świadomością o możliwych komplikacjach i efektach ubocznych. Najczęstszym powikłaniem jest krwiak, który pojawia się u 3% kobiet poddanych operacji. Niemniej jednak wystąpienie krwiaka nie ma znaczącego wpływu na ostateczny efekt estetyczny.

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza w kontekście dorosłości i funkcjonowania zawodowego. – Nadal…
CZYTAJ

Sałatka z truskawkami i ośmiornicą z sosem balsamicznym – gotowane macki ośmiornicy od PESCA NORD

Gotowana ośmiornica to klasyka kuchni śródziemnomorskiej i prawdziwa skarbnica składników odżywczych niezbędnych dla naszego zdrowia. Choć ośmiornica uchodzi za danie…
CZYTAJ

Gdzie leczyć raka endometrium? Jak wybrać najlepszą placówkę i lekarza?

Nie każda pacjentka wie, że powinna być pod opieką ginekologa onkologa przez kilka lat od diagnostyki po zakończeniu leczenia. Dlatego…
CZYTAJ

Wiosenny detoks – hit czy mit?

Wiosną wielu pacjentów szuka porady dietetycznej, często pytając o detoks. – To rzeczywiście popularny temat o tej porze roku –…
CZYTAJ

Zabiegi chirurgii estetycznej w Linea Corporis

Poprawa wyglądu dla wielu osób nie jest wyłącznie kwestią estetyki i dążenia do wyidealizowanej sylwetki, ale też dobrego samopoczucia i…
CZYTAJ

Dobra rutyna, micele i odpowiednie pH Co warto wiedzieć o demakijażu wrażliwej cery?

Początek wiosny to czas, kiedy chcemy wyglądać olśniewająco. To właśnie teraz układamy beauty-plany, sięgamy po nowe składniki aktywne i włączamy…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą do jednych z najczęstszych alergenów w Polsce. Zakład…
CZYTAJ

Moc antyoksydacji i anti-agingu Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to niekwestionowany król antyoksydacji, który swoją multifunkcjonalnością podbija świat beauty. Regeneruje skórę, zapobiega fotostarzeniu i działa anti-agingowo. Od…
CZYTAJ

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii

Zupa krem z zielonego groszku i cukinii. Zielona moc warzyw! Pełna świeżości i aksamitnej konsystencji zupa z groszku i cukinii…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu…
CZYTAJ

Diagnoza ADHD – jak wpływa na codzienność i rozwój zawodowy?

ADHD jest jednym z najczęstszych neurorozwojowych zaburzeń, które wciąż budzi pytania, zwłaszcza…
CZYTAJ

Wiosna to czas alergii. Sprawdź, co pyli w Twojej okolicy

Rozpoczął się sezon pylenia olchy i brzozy – roślin, których pyłki należą…
CZYTAJ

Krztusiec – co warto wiedzieć? Nie myl go z przeziębieniem

Krztusiec, znany również jako "kaszel 100-dniowy", to choroba wywołana przez bakterię Bordetella…
CZYTAJ

Morsowanie – jak zacząć i kto nie powinien zanurzać się w lodowatej wodzie? Wszystko, co trzeba wiedzieć przed pierwszą zimową kąpielą

Morsowanie, czyli zanurzanie się w zimnej wodzie, stało się jednym z popularniejszych…
CZYTAJ