Implanty piersiowe – najpopularniejsza technika powiększania biustu



Powiększanie piersi to wciąż jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych wykonywanych na całym Świecie. Według American Society for Aesthetic Plastic Surgery (ASAPS) w Stanach Zjednoczonych w 2013r. wykonano ponad 300 000 zabiegów augmentacji (powiększania) piersi. 

Pacjentki decydują się na operację powiększania piersi z różnych względów, zwykle jest to chęć zmiany wielkości biustu, często decyzja podyktowana jest potrzebą wyrównania asymetrii, również niwelowanie skutków mastektomii staje się powodem przeprowadzenia zabiegu.

 

W 1961 roku został wykonany pierwszy zabieg powiększania biustu, przez Cronina i Genowa. Od tego czasu powstawało wiele metod powiększania piersi, a zabiegi ulegały modyfikacjom. Najpopularniejszym sposobem, było i nadal pozostaje, wszczepianie implantów piersiowych.

Tu przykładowe zdjęcia z efektami zabiegów : www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/powiekszanie-piersi/.

Wszczepianie implantów piersiowych – dlaczego tak popularne?

Operacja powiększania piersi za pomocą implantów, jest najstarszą metodą i jednocześnie najbardziej bezpieczną. Te dwa główne fakty stanowią argumenty, dla których pacjentki i ich lekarze decydują się właśnie na taki sposób augumentacji biustu. Ponad 50letnie doświadczenie lekarzy pozwoliło zdobyć wiedzę na temat prawidłowej kwalifikacji pacjentek do zabiegu, doborze odpowiednich implantów, również na temat ewentualnych powikłań i możliwości ich niwelowania. Ponadto przez lata pracowano nad stworzeniem najlepszych implantów, co wiązało się zastosowaniem specjalnych materiałów, wypełnienia, a także nadaniem odpowiednich kształtów.

Obecnie używa się implantów zbudowanych z zewnętrznej torebki, z polimeryzowanej gumy silikonowej, która nadaje sprężystość i zapewnia wytrzymałość. Powierzchnia implantu może być gładka lub teksturowa, która jest częściej wykorzystywana, ponieważ chropowata struktura, zabezpiecza implant przed jego przemieszczaniem względem okolicznych tkanek.

Torebka wkładki posiada dodatkową wewnętrzną warstwę, dzięki której wkładka jest odporniejsza na urazy, a jej przepuszczalność zmniejszona do minimum. Dodatkowo powierzchnia implantu może być wzmocniona powłoką tytanową bądź poliuretanową. Wypełnieniem wkładki może być żel silikonowy lub sól fizjologiczna. Żel silikonowy posiada miękką konsystencję, zapewniającą utrzymanie kształtu implantu, zmniejszającą ryzyko wyciekania w przypadku naruszenia ciągłości torebki.

Implanty mogą mieć kształt okrągły, bądź anatomiczny. Wkładki anatomiczne mają kształt zbliżony do kropli. Piersi wypełnione takimi implantami wyglądają bardziej naturalnie, niż w po zastosowaniu implantów okrągłych, które nadają piersiom okrągły kształt, nie zmieniający się przy zmianie pozycji ciała.

Implanty obu kształtów wszczepiane są bezpośrednio pod gruczoł piersiowy lub – częściej – głęboko pod mięsień piersiowy większy. Cięcie przebiega w miejscach najmniej widocznych, może być zlokalizowane na skórze wokół otoczki, pod pachą lub w fałdzie podpiersiowym.




Choć powiększanie piersi za pomocą implantów posiada wiele zalet, które zdecydowanie zwiększają popularność tej metody, to istnieje również kilka wad. Jedną z nich jest między innymi wymóg znieczulenia ogólnego pacjentki. Ponadto po cięciu chirurgicznym na zawsze pozostaje blizna, w zależności od umiejętności chirurga, może być mniej lub bardziej widoczna.

Dodatkowo czas rekonwalescencji jest długi, nawet do kilkunastu tygodni. Wymaga od pacjentki stosowania się do zaleceń lekarskich (noszenie specjalnego stanika, powstrzymywanie się od ćwiczeń fizycznych). Poza tym zabieg wszczepienia implantów piersiowych jest procedurą dość kosztowną. Koszt zabiegu waha się od 8 – 9 tysięcy złotych do 16 tysięcy złotych.

W wywiadzie dla portalu miastokobiet.pl, dr Marek Szczyt, jeden z najbardziej znanych chirurgów plastycznych w Polsce, zwraca uwagę na rozsądne podjęcie decyzji, ze świadomością o możliwych komplikacjach i efektach ubocznych. Najczęstszym powikłaniem jest krwiak, który pojawia się u 3% kobiet poddanych operacji. Niemniej jednak wystąpienie krwiaka nie ma znaczącego wpływu na ostateczny efekt estetyczny.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a także strefa aktywności, strefa wiedzy, strefa relaksu, warsztaty…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ