Implanty piersiowe – najpopularniejsza technika powiększania biustu



Powiększanie piersi to wciąż jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych wykonywanych na całym Świecie. Według American Society for Aesthetic Plastic Surgery (ASAPS) w Stanach Zjednoczonych w 2013r. wykonano ponad 300 000 zabiegów augmentacji (powiększania) piersi. 

Pacjentki decydują się na operację powiększania piersi z różnych względów, zwykle jest to chęć zmiany wielkości biustu, często decyzja podyktowana jest potrzebą wyrównania asymetrii, również niwelowanie skutków mastektomii staje się powodem przeprowadzenia zabiegu.

 

W 1961 roku został wykonany pierwszy zabieg powiększania biustu, przez Cronina i Genowa. Od tego czasu powstawało wiele metod powiększania piersi, a zabiegi ulegały modyfikacjom. Najpopularniejszym sposobem, było i nadal pozostaje, wszczepianie implantów piersiowych.

Tu przykładowe zdjęcia z efektami zabiegów : www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/powiekszanie-piersi/.

Wszczepianie implantów piersiowych – dlaczego tak popularne?

Operacja powiększania piersi za pomocą implantów, jest najstarszą metodą i jednocześnie najbardziej bezpieczną. Te dwa główne fakty stanowią argumenty, dla których pacjentki i ich lekarze decydują się właśnie na taki sposób augumentacji biustu. Ponad 50letnie doświadczenie lekarzy pozwoliło zdobyć wiedzę na temat prawidłowej kwalifikacji pacjentek do zabiegu, doborze odpowiednich implantów, również na temat ewentualnych powikłań i możliwości ich niwelowania. Ponadto przez lata pracowano nad stworzeniem najlepszych implantów, co wiązało się zastosowaniem specjalnych materiałów, wypełnienia, a także nadaniem odpowiednich kształtów.

Obecnie używa się implantów zbudowanych z zewnętrznej torebki, z polimeryzowanej gumy silikonowej, która nadaje sprężystość i zapewnia wytrzymałość. Powierzchnia implantu może być gładka lub teksturowa, która jest częściej wykorzystywana, ponieważ chropowata struktura, zabezpiecza implant przed jego przemieszczaniem względem okolicznych tkanek.

Torebka wkładki posiada dodatkową wewnętrzną warstwę, dzięki której wkładka jest odporniejsza na urazy, a jej przepuszczalność zmniejszona do minimum. Dodatkowo powierzchnia implantu może być wzmocniona powłoką tytanową bądź poliuretanową. Wypełnieniem wkładki może być żel silikonowy lub sól fizjologiczna. Żel silikonowy posiada miękką konsystencję, zapewniającą utrzymanie kształtu implantu, zmniejszającą ryzyko wyciekania w przypadku naruszenia ciągłości torebki.

Implanty mogą mieć kształt okrągły, bądź anatomiczny. Wkładki anatomiczne mają kształt zbliżony do kropli. Piersi wypełnione takimi implantami wyglądają bardziej naturalnie, niż w po zastosowaniu implantów okrągłych, które nadają piersiom okrągły kształt, nie zmieniający się przy zmianie pozycji ciała.

Implanty obu kształtów wszczepiane są bezpośrednio pod gruczoł piersiowy lub – częściej – głęboko pod mięsień piersiowy większy. Cięcie przebiega w miejscach najmniej widocznych, może być zlokalizowane na skórze wokół otoczki, pod pachą lub w fałdzie podpiersiowym.




Choć powiększanie piersi za pomocą implantów posiada wiele zalet, które zdecydowanie zwiększają popularność tej metody, to istnieje również kilka wad. Jedną z nich jest między innymi wymóg znieczulenia ogólnego pacjentki. Ponadto po cięciu chirurgicznym na zawsze pozostaje blizna, w zależności od umiejętności chirurga, może być mniej lub bardziej widoczna.

Dodatkowo czas rekonwalescencji jest długi, nawet do kilkunastu tygodni. Wymaga od pacjentki stosowania się do zaleceń lekarskich (noszenie specjalnego stanika, powstrzymywanie się od ćwiczeń fizycznych). Poza tym zabieg wszczepienia implantów piersiowych jest procedurą dość kosztowną. Koszt zabiegu waha się od 8 – 9 tysięcy złotych do 16 tysięcy złotych.

W wywiadzie dla portalu miastokobiet.pl, dr Marek Szczyt, jeden z najbardziej znanych chirurgów plastycznych w Polsce, zwraca uwagę na rozsądne podjęcie decyzji, ze świadomością o możliwych komplikacjach i efektach ubocznych. Najczęstszym powikłaniem jest krwiak, który pojawia się u 3% kobiet poddanych operacji. Niemniej jednak wystąpienie krwiaka nie ma znaczącego wpływu na ostateczny efekt estetyczny.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ