Implanty piersiowe – najpopularniejsza technika powiększania biustu



Powiększanie piersi to wciąż jedna z najczęściej wykonywanych operacji plastycznych wykonywanych na całym Świecie. Według American Society for Aesthetic Plastic Surgery (ASAPS) w Stanach Zjednoczonych w 2013r. wykonano ponad 300 000 zabiegów augmentacji (powiększania) piersi. 

Pacjentki decydują się na operację powiększania piersi z różnych względów, zwykle jest to chęć zmiany wielkości biustu, często decyzja podyktowana jest potrzebą wyrównania asymetrii, również niwelowanie skutków mastektomii staje się powodem przeprowadzenia zabiegu.

 

W 1961 roku został wykonany pierwszy zabieg powiększania biustu, przez Cronina i Genowa. Od tego czasu powstawało wiele metod powiększania piersi, a zabiegi ulegały modyfikacjom. Najpopularniejszym sposobem, było i nadal pozostaje, wszczepianie implantów piersiowych.

Tu przykładowe zdjęcia z efektami zabiegów : www.tourmedica.pl/zdjecia-przed-i-po/powiekszanie-piersi/.

Wszczepianie implantów piersiowych – dlaczego tak popularne?

Operacja powiększania piersi za pomocą implantów, jest najstarszą metodą i jednocześnie najbardziej bezpieczną. Te dwa główne fakty stanowią argumenty, dla których pacjentki i ich lekarze decydują się właśnie na taki sposób augumentacji biustu. Ponad 50letnie doświadczenie lekarzy pozwoliło zdobyć wiedzę na temat prawidłowej kwalifikacji pacjentek do zabiegu, doborze odpowiednich implantów, również na temat ewentualnych powikłań i możliwości ich niwelowania. Ponadto przez lata pracowano nad stworzeniem najlepszych implantów, co wiązało się zastosowaniem specjalnych materiałów, wypełnienia, a także nadaniem odpowiednich kształtów.

Obecnie używa się implantów zbudowanych z zewnętrznej torebki, z polimeryzowanej gumy silikonowej, która nadaje sprężystość i zapewnia wytrzymałość. Powierzchnia implantu może być gładka lub teksturowa, która jest częściej wykorzystywana, ponieważ chropowata struktura, zabezpiecza implant przed jego przemieszczaniem względem okolicznych tkanek.

Torebka wkładki posiada dodatkową wewnętrzną warstwę, dzięki której wkładka jest odporniejsza na urazy, a jej przepuszczalność zmniejszona do minimum. Dodatkowo powierzchnia implantu może być wzmocniona powłoką tytanową bądź poliuretanową. Wypełnieniem wkładki może być żel silikonowy lub sól fizjologiczna. Żel silikonowy posiada miękką konsystencję, zapewniającą utrzymanie kształtu implantu, zmniejszającą ryzyko wyciekania w przypadku naruszenia ciągłości torebki.

Implanty mogą mieć kształt okrągły, bądź anatomiczny. Wkładki anatomiczne mają kształt zbliżony do kropli. Piersi wypełnione takimi implantami wyglądają bardziej naturalnie, niż w po zastosowaniu implantów okrągłych, które nadają piersiom okrągły kształt, nie zmieniający się przy zmianie pozycji ciała.

Implanty obu kształtów wszczepiane są bezpośrednio pod gruczoł piersiowy lub – częściej – głęboko pod mięsień piersiowy większy. Cięcie przebiega w miejscach najmniej widocznych, może być zlokalizowane na skórze wokół otoczki, pod pachą lub w fałdzie podpiersiowym.




Choć powiększanie piersi za pomocą implantów posiada wiele zalet, które zdecydowanie zwiększają popularność tej metody, to istnieje również kilka wad. Jedną z nich jest między innymi wymóg znieczulenia ogólnego pacjentki. Ponadto po cięciu chirurgicznym na zawsze pozostaje blizna, w zależności od umiejętności chirurga, może być mniej lub bardziej widoczna.

Dodatkowo czas rekonwalescencji jest długi, nawet do kilkunastu tygodni. Wymaga od pacjentki stosowania się do zaleceń lekarskich (noszenie specjalnego stanika, powstrzymywanie się od ćwiczeń fizycznych). Poza tym zabieg wszczepienia implantów piersiowych jest procedurą dość kosztowną. Koszt zabiegu waha się od 8 – 9 tysięcy złotych do 16 tysięcy złotych.

W wywiadzie dla portalu miastokobiet.pl, dr Marek Szczyt, jeden z najbardziej znanych chirurgów plastycznych w Polsce, zwraca uwagę na rozsądne podjęcie decyzji, ze świadomością o możliwych komplikacjach i efektach ubocznych. Najczęstszym powikłaniem jest krwiak, który pojawia się u 3% kobiet poddanych operacji. Niemniej jednak wystąpienie krwiaka nie ma znaczącego wpływu na ostateczny efekt estetyczny.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ