Implanty a palenie papierosów



Implanty a palenie papierosów

Powszechnie wiadomo, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Osłabia organizm, może powodować raka i zwiększać ryzyko zawału serca. Zapominamy jednak o tym, że papierosy także negatywnie wpływają na przebieg leczenia dentystycznego, w tym na wszczepianie implantów zębowych.

Nałogowi palacze każdego dnia narażają się na możliwość wystąpienia szeregu dolegliwości związanych z jama ustną. Są bardziej podatni na odkładanie się kamienia nazębnego, infekcje oraz stany zapalne dziąseł. Dokucza im nieprzyjemny zapach z ust i przebarwienia szkliwa. Papierosy są także jednym z najczęstszych powodów niepowodzeń w leczeniu implantologicznym. Znacznie zwiększają możliwość odrzucenia wszczepu.

Nici z palenia

Palenie znacznie wydłuża i utrudnia okres gojenia ran. Dzieje się tak, ponieważ dym tytoniowy zmniejsza zdolności regeneracyjne tkanek. Możliwość powikłań po zabiegu lub niedostateczne utrzymanie się wczepu występuje u palaczy kilkukrotnie częściej niż u pozostałych osób.

Pacjentom, którzy decydują się na implanty zębowe lekarze zalecają zerwanie z nałogiem lub znaczne ograniczenie palenia papierosów bezpośrednio przed i po zabiegu. W przeciwnym wypadku niektórzy stomatolodzy mogą nawet odmówić podjęcia się leczenia.



E – papieros (nie) lubiany

Na podstawie dotychczas przeprowadzonych badań wiadomo, że e-papierosy – choć w mniejszym stopniu – są szkodliwe dla zdrowia. Często jednak stanowią alternatywę dla osób zrywających z nałogiem. Choć nie zawierają substancji smolistych, to jednak wciąż stanowią źródło wielu toksycznych związków. – Elektroniczne papierosy zawierają szereg niebezpiecznych składników wpływających na cały organizm. Glikol dietylenowy czy tetrametylopirazyna – to tylko niektóre substancje mogące powodować raka i uszkodzenia mózgu. Palenie e-papierosów zdecydowanie nie jest wskazane przy wszelkich zabiegach dentystycznych – tłumaczy dr Paweł Fudalej, specjalista implantolog. Istnieją dowody, że niektóre rodzaje papierosów elektronicznych mają bardzo wysoki poziom trujących chemikaliów. Należy do nich niebezpieczny nitrozoamin – substancję tę poddano niedawno eksperymentowi na szczurach. Po kilku miesiącach u większości z nich wykryto raka.

Zerwać z nałogiem

Jeśli zdecydujemy się na wstawienie implantów, warto wziąć pod uwagę rzucenie lub choćby ograniczenie palenia papierosów. Może to być dodatkowa motywacja, gdy brak nam silnej woli i zapału. Z pewnością wpłynie to korzystnie na nasze dalsze samopoczucie i stan zdrowia. – Zabieg implantacji to doskonała okazja, aby raz na zawsze rozstać się z papierosami. Wielu moich pacjentów właśnie w ten sposób definitywnie zerwało z nałogiem – dodaje dr Paweł Fudalej.

W niektórych krajach m.in. w Australii, Nowej Zelandii, Brazylii i Kanadzie elektroniczne papierosy są już zakazane. W ich ślady wkrótce ma zamiar iść także stan Nowy Jork.

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ

5 listopada 39 lat temu przeprowadzono pierwszy udany przeszczep serca – wspomnienia prof. A. Bochenka

To było 39 lat temu, 5 listopada - Serce zostało wycięte, a w klatce piersiowej pojawiła się ogromna, pusta przestrzeń,…
CZYTAJ

Co to jest innowacyjna rehabilitacja neurologiczna i dlaczego jest tak ważna?

Rehabilitacja neurologiczna odgrywa kluczową rolę w procesie próby powrotu do zdrowia i maksymalnego przywrócenia utraconych funkcji u pacjentów ze schorzeniami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz…
CZYTAJ