Estetycznie i praktycznie – gdy miejsca intymne potrzebują pomocy



Ginekologia estetyczna poprawia nie tylko wygląd narządów płciowych i jakość życia seksualnego. W wielu przypadkach, zwłaszcza po ciąży, jest dla kobiety szansą na powrót do normalnej aktywności.

Zabiegi chirurgiczne związane z budową i funkcjonowaniem narządów płciowych to intymny, często nawet wstydliwy temat. Tymczasem problemy, jakie pojawiają się na przykład po urodzeniu dziecka, dotykają większości kobiet.

Na pomoc po porodzie

Poród naturalny, w szczególności kolejny, często prowadzi do różnego rodzaju kłopotliwych dolegliwości, w tym rozluźnienia tkanek pochwy. Może to oznaczać dla kobiety poważne problemy w relacjach intymnych, a w skrajnych przypadkach nawet całkowitą utratę satysfakcji seksualnej.

– Współczesna medycyna pozwala nie tylko przywrócić pochwie elastyczność, ale dzięki wykorzystaniu laseroterapii proces ten jest szybki, bezbolesny i nie powoduje uciążliwej rekonwalescencji – mówi dr Teresa Bajorek-Czarnecka, lekarz ginekolog z Kliniki Chirurgii Plastycznej i Medycyny Estetycznej dr Andrzeja Krajewskiego w Kołobrzegu.

 

– Rewitalizację pochwy wykonuje się przy pomocy specjalnej końcówki wprowadzanej do wnętrza. Laser wyposażony w skaner działa bezpośrednio na ścianki pochwy, stymulując tkankę i kolagen do regeneracji. Pochwa jest ponownie elastyczna, a błona śluzowa odbudowana. Zmniejszenie rozmiarów oraz poprawa nawilżenia pozwalają znów czerpać satysfakcję z życia intymnego – dodaje dr Bajorek-Czarnecka.

 

Nietrzymanie moczu  problem powszechny

To jedna z bardziej krępujących dolegliwości dotykających kobiety w różnym wieku. Zwykle wysiłkowe nietrzymanie moczu, a więc podczas kichania, śmiechu czy ćwiczeń fizycznych, objawia się po menopauzie, ale nie jest to regułą. Dolegliwość ta może wiązać się z trudnym porodem lub infekcjami pochwy.

–  Większość kobiet unika tego tematu nawet w rozmowie z lekarzem. Problem sam nie minie, ale można temu zaradzić – wyjaśnia dr Bajorek-Czarnecka.

– Wykorzystanie lasera w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu polega na dostarczeniu odpowiedniej ilości energii do śluzówki pochwy oraz powięzi miednicy. W efekcie następuje fototermiczne obkurczenie pochwy, wzmocnienie i ujędrnienie jej ścian oraz zmniejszenie kąta nachylenia cewki moczowej, co prowadzi do przywrócenia funkcji trzymania moczu.




Gdy tam nie jest idealnie

Wygląd części intymnych bywa dla wielu kobiet źródłem kompleksów, czasem także powodem utrudnionego współżycia. Niesymetryczne lub przerośnięte wargi sromowe mogą utrudniać życie codzienne, choćby w trakcie sportowej aktywności, czy powodować obtarcia podczas stosunku i prowadzić do zaburzeń życia intymnego.

 

–  W zależności od problemu pacjentki, możemy zmniejszyć, powiększyć lub skorygować kształt warg sromowych. W tym celu wykonywana jest liposukcja,  wstrzyknięcie odpowiednich wypełniaczy lub zalecany jest zabieg chirurgiczny – mówi dr Teresa Bajorek-Czarnecka.

Różne potrzeby, wiele możliwości

Ginekologia estetyczna oferuje szereg zabiegów, które poprawiają wygląd miejsc intymnych i pomagają w codziennym funkcjonowaniu. Obecnie większość z nich można wykonać za pomocą lasera, bez konieczności operacji chirurgicznej i pobytu w szpitalu.

–  Rehabilitacja po porodzie, odmłodzenie i lifting warg sromowych, obkurczenie pochwy – każdy problem jest wart rozwiązania, jeśli poprawia to komfort życia pacjentki – mówi dr Bajorek Czarnecka.

– Warto przełamać barierę wstydu i udać się po pomoc do specjalisty. Efekty mogą odmienić nasze życie – dodaje.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ