Dentyści coraz częściej spotykają się z bólem zębów, którego przyczyną są alergie. W sezonie ich liczba wzrasta. Jak rozpoznać taki ból?



Bolą zęby? To może być wina sezonowej alergii

 

Nieustanny katar, zapalenie spojówek, bóle głowy i zatok to nie jedyne dolegliwości, z jakimi muszą się wiosną i latem zmierzyć alergicy uczuleni na pyłki roślin. Jednym z objawów alergii może być także… ból zębów.

Powszechny problem

Problemy z alergią ma w Polsce już blisko 40 proc. osób – podaje ECAP.  To dziś jedna z najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych na świecie. Nieleczona alergia może być groźna w skutkach powodując m.in. astmę oskrzelową, obturacyjną chorobę płuc i przewlekłe zapalenie zatok.

Najczęściej objawia się ona tzw. alergicznym nieżytem nosa, któremu towarzyszy m.in. silny katar, kichanie, świąd nosa oraz uczucie zatkanego nosa. Często także przybiera postać atopowego zapalenia spojówek. To z kolei objawia się zaczerwieniem i łzawieniem oczu oraz obrzękiem powiek. U wielu osób występują także pokrzywki i zapalenie skóry.

Uwaga – zatoki!

Mało kto jednak wie, że jednym z objawów alergii może być także… ból zębów. Taki problem rozpoznaje coraz więcej dentystów. – Źródłem bólu zębów są stany zapalne zatok, będące efektem nieleczonego kataru siennego. Ból w tym przypadku dotyczy zębów górnej szczęki, pojawia się on najczęściej podczas jedzenia, mówienia i poruszania się. Czasami może towarzyszyć mu niewielka nadwrażliwość – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.



Jak rozpoznać ból zębów spowodowany problemami z zatokami od poważnego problemu z zębami? – Często zgłaszają się do nas pacjenci z dokuczliwym bólem w okolicach górnych zębów trzonowych, którego nie mogą jednoznacznie zlokalizować. Jeżeli zęby są zdrowe, to u takich pacjentów wykonujemy tomografię, która powinna jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, w którym miejscu leży problem – wyjaśnia dentystka.

Skąd taki związek? – Zatoki szczękowe znajdują się w bardzo bliskim sąsiedztwie zakończeń korzeni  górnych zębów trzonowych. Stan zapalny powoduje niedrożność zatok, gromadzący się w nich śluz wytwarza ciśnienie powodujące podrażnienie korzeni i zakończeń nerwowych zęba. W efekcie tego pojawia się dokuczliwy ból – tłumaczy dr Stachowicz.

Ból zębów najczęściej ustępuje w miarę ustępowania obrzęku w zatokach. Dolegliwość najczęściej leczy się terapią łączoną, czyli lekami przeciwhistaminowymi i przeciwzapalnymi, a także kroplami do nosa. W stanach ostrych, jeżeli dojdzie do infekcji bakteryjnej, konieczna może być antybiotykoterapia wskazana przez lekarza rodzinnego lub laryngologa.

Pamiętaj o wodzie

Ale nie tylko problemy z zatokami towarzyszące alergiom mogą mieć wpływ na zdrowie jamy ustnej.  Osoby cierpiące na alergie często uskarżają się także na suchości w ustach. W większości spowodowana jest dwoma czynnikami: zatkanym nosem i koniecznością oddychania ustami oraz przez niektóre leki przeciwalergiczne zmniejszające ilość wydzielanej śliny.

– Mniej śliny to mniejsza ochrona dla zębów przed bakteriami. Suchości w ustach mogą sprzyjać powstawaniu ognisk zapalnych, zwłaszcza u osób z próchnicą, mogą także przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych dziąseł. Przykrym skutkiem ubocznym suchości jest także nieprzyjemny zapach z ust. Rozwiązaniem, które może nas uchronić w czasie alergii przed tymi konsekwencjami, jest picie dużej ilości wody, żucie gum bez cukru pobudzających ślinianki lub stosowanie specjalnych preparatów tzw. sztucznej śliny – radzi dentystka.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ