Czy warto brać aminokwasy BCAA?



Żyjemy w czasach, w których producenci odżywek prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej innowacyjnych suplementów diety. To z pewnością dobra wiadomość dla użytkowników, którym zależy na wysokiej skuteczności produktów, przy zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa ich stosowania. Osoby rozpoczynające swoją przygodę na siłowni często nie wiedzą którą odżywkę wybrać. W tym artykule opowiemy o roli suplementów z aminokwasami BCAA i czy warto je stosować.

Preparaty z aminokwasami BCAA cieszą się bardzo dużą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie. Czym są aminokwasy BCAA, dla kogo są przeznaczone, jak je zażywać i czy rzeczywiście warto je przyjmować?

BCAA – co to takiego?

BCAA to aminokwasy rozgałęzione, w których skład wchodzi leucyna, izoleucyna i walina. Są to związki egzogenne, czyli takie których organizm nie potrafi sam syntezować, dlatego należy je pobierać z pożywienia.  Naturalnymi źródłami leucyny są m.in. kurczak, cielęcina, wołowina, tuńczyk i białko jaja kurzego. Do produktów bogatych w walinę należą ryby, soja, grzyby i produkty mleczne. Aminokwasy spełniają wiele ważnych funkcji, m.in.: chronią tkankę mięśniową przed rozpadem.

Odżywki z BCAA – zalety ich stosowania

Dostarczanie aminokwasów BCAA  jedynie z pożywienia może okazać się niewystarczające dla sportowców, którym zależy na szybkim wzroście masy mięśniowej i zwiększeniu wytrzymałości, dlatego warto pomyśleć o odżywkach z BCAA, które są znane ze swoich dobroczynnych właściwości, m.in.:

  • zwiększają siłę mięśniową i wydolność;
  • hamują katabolizm mięśni;
  • wspomagają procesy regeneracyjne;
  • odbudowują zasoby energetyczne;
  • wpływają na wydzielenie insuliny.



Rola BCAA w czasie odchudzania

Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak istotną rolę spełniają aminokwasy także w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Dieta niskowęglowodanowa obniża bowiem zapasy energetyczne w organizmie, a te można pozyskać przyjmując suplementy z BCAA. To pozwala utrzymać masę tkanki mięśniowej. W niektórych badaniach naukowych wykazano również, że stosowanie aminokwasów powoduje wzrost hormonów wzrostu, które z kolei przyczyniają się do obniżenia poziomu tłuszczu.

Dla kogo przeznaczone są suplementy z BCAA?

Aminokwasy BCAA poleca się przede wszystkim kulturystom i osobom uprawiających sporty wytrzymałościowe, takie jak biegi długodystansowe i kolarstwo. Niski poziom BCAA w organizmie jest odpowiedzialny za wzmożoną produkcję serotoniny, która przyczynia się do powstania uczucia zmęczenia. Odpowiedni poziom BCAA w organizmie zapewnia wydłużenie czasu trwania treningu, ponieważ znacznie zwiększa możliwości wydolnościowe organizmu.

Przyjmowanie aminokwasów BCAA

Aminokwasy BCAA należy zażywać dwa razy dziennie – przed i po treningu. Warto je jednak przyjmować także na czczo i przed snem. Istotne znaczenie ma to, by poszczególne składniki przyjmować w odpowiednich proporcjach (leucyna : izoleucyna : walina = 1,1 : 0,7 : 0,8). Dla osób ważących od 70 do 100 kg optymalne dawki w jednej porcji powinny wynosić od 20 do 30 gram aminokwasów BCAA. Tylko wówczas będą one w 100% spełniać swoje zadanie.

Najlepsze odżywki z BCAA

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów z aminokwasami BCAA. Do tych najlepszych, zapewniających najbardziej skuteczną pomoc w budowaniu tkanki mięśniowej należą m.in.:

  • Olimp BCAA
  • Trec Anabolic BCAA System
  • Trec BCAA High Speed
  • 4+ Nutrition BCAA+
  • ActivLab BCAA Xtra
  • BioTech USA BCAA+
  • Anabolic Xtreme Stacked BCAA
  • Amix BCAA Instantized Powder

Godne uwagi są również preparaty, które łączą ze sobą aminokwasy rozgałęzione i najwyższej jakości glutaminę – aminokwas endogenny o podobnym do BCAA działaniu (np. Universal BCAA Stack, Olimp BCAA Xplode, Trec BCAA G-Force).

Czy warto brać aminokwasy BCAA?

Suplementacja aminokwasami BCAA skutecznie wspomaga budowę beztłuszczowej masy mięśniowej i stanowi najlepszą ochronę przed procesami katabolicznymi. Należy jednak podkreślić, że stosowanie aminokwasów rozgałęzionych przed oraz w czasie trwania wysiłku fizycznego jest uzasadnione jedynie w przypadku regularnych i intensywnych albo długotrwałych ćwiczeń. Warto również pamiętać o tym, by każdy suplement diety zażywać zgodnie z zaleceniami producenta i kontrolować jego wpływ na funkcjonowanie organizmu.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ