Czy warto brać aminokwasy BCAA?



Żyjemy w czasach, w których producenci odżywek prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej innowacyjnych suplementów diety. To z pewnością dobra wiadomość dla użytkowników, którym zależy na wysokiej skuteczności produktów, przy zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa ich stosowania. Osoby rozpoczynające swoją przygodę na siłowni często nie wiedzą którą odżywkę wybrać. W tym artykule opowiemy o roli suplementów z aminokwasami BCAA i czy warto je stosować.

Preparaty z aminokwasami BCAA cieszą się bardzo dużą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie. Czym są aminokwasy BCAA, dla kogo są przeznaczone, jak je zażywać i czy rzeczywiście warto je przyjmować?

BCAA – co to takiego?

BCAA to aminokwasy rozgałęzione, w których skład wchodzi leucyna, izoleucyna i walina. Są to związki egzogenne, czyli takie których organizm nie potrafi sam syntezować, dlatego należy je pobierać z pożywienia.  Naturalnymi źródłami leucyny są m.in. kurczak, cielęcina, wołowina, tuńczyk i białko jaja kurzego. Do produktów bogatych w walinę należą ryby, soja, grzyby i produkty mleczne. Aminokwasy spełniają wiele ważnych funkcji, m.in.: chronią tkankę mięśniową przed rozpadem.

Odżywki z BCAA – zalety ich stosowania

Dostarczanie aminokwasów BCAA  jedynie z pożywienia może okazać się niewystarczające dla sportowców, którym zależy na szybkim wzroście masy mięśniowej i zwiększeniu wytrzymałości, dlatego warto pomyśleć o odżywkach z BCAA, które są znane ze swoich dobroczynnych właściwości, m.in.:

  • zwiększają siłę mięśniową i wydolność;
  • hamują katabolizm mięśni;
  • wspomagają procesy regeneracyjne;
  • odbudowują zasoby energetyczne;
  • wpływają na wydzielenie insuliny.



Rola BCAA w czasie odchudzania

Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak istotną rolę spełniają aminokwasy także w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Dieta niskowęglowodanowa obniża bowiem zapasy energetyczne w organizmie, a te można pozyskać przyjmując suplementy z BCAA. To pozwala utrzymać masę tkanki mięśniowej. W niektórych badaniach naukowych wykazano również, że stosowanie aminokwasów powoduje wzrost hormonów wzrostu, które z kolei przyczyniają się do obniżenia poziomu tłuszczu.

Dla kogo przeznaczone są suplementy z BCAA?

Aminokwasy BCAA poleca się przede wszystkim kulturystom i osobom uprawiających sporty wytrzymałościowe, takie jak biegi długodystansowe i kolarstwo. Niski poziom BCAA w organizmie jest odpowiedzialny za wzmożoną produkcję serotoniny, która przyczynia się do powstania uczucia zmęczenia. Odpowiedni poziom BCAA w organizmie zapewnia wydłużenie czasu trwania treningu, ponieważ znacznie zwiększa możliwości wydolnościowe organizmu.

Przyjmowanie aminokwasów BCAA

Aminokwasy BCAA należy zażywać dwa razy dziennie – przed i po treningu. Warto je jednak przyjmować także na czczo i przed snem. Istotne znaczenie ma to, by poszczególne składniki przyjmować w odpowiednich proporcjach (leucyna : izoleucyna : walina = 1,1 : 0,7 : 0,8). Dla osób ważących od 70 do 100 kg optymalne dawki w jednej porcji powinny wynosić od 20 do 30 gram aminokwasów BCAA. Tylko wówczas będą one w 100% spełniać swoje zadanie.

Najlepsze odżywki z BCAA

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów z aminokwasami BCAA. Do tych najlepszych, zapewniających najbardziej skuteczną pomoc w budowaniu tkanki mięśniowej należą m.in.:

  • Olimp BCAA
  • Trec Anabolic BCAA System
  • Trec BCAA High Speed
  • 4+ Nutrition BCAA+
  • ActivLab BCAA Xtra
  • BioTech USA BCAA+
  • Anabolic Xtreme Stacked BCAA
  • Amix BCAA Instantized Powder

Godne uwagi są również preparaty, które łączą ze sobą aminokwasy rozgałęzione i najwyższej jakości glutaminę – aminokwas endogenny o podobnym do BCAA działaniu (np. Universal BCAA Stack, Olimp BCAA Xplode, Trec BCAA G-Force).

Czy warto brać aminokwasy BCAA?

Suplementacja aminokwasami BCAA skutecznie wspomaga budowę beztłuszczowej masy mięśniowej i stanowi najlepszą ochronę przed procesami katabolicznymi. Należy jednak podkreślić, że stosowanie aminokwasów rozgałęzionych przed oraz w czasie trwania wysiłku fizycznego jest uzasadnione jedynie w przypadku regularnych i intensywnych albo długotrwałych ćwiczeń. Warto również pamiętać o tym, by każdy suplement diety zażywać zgodnie z zaleceniami producenta i kontrolować jego wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ