Czy warto brać aminokwasy BCAA?



Żyjemy w czasach, w których producenci odżywek prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej innowacyjnych suplementów diety. To z pewnością dobra wiadomość dla użytkowników, którym zależy na wysokiej skuteczności produktów, przy zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa ich stosowania. Osoby rozpoczynające swoją przygodę na siłowni często nie wiedzą którą odżywkę wybrać. W tym artykule opowiemy o roli suplementów z aminokwasami BCAA i czy warto je stosować.

Preparaty z aminokwasami BCAA cieszą się bardzo dużą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie. Czym są aminokwasy BCAA, dla kogo są przeznaczone, jak je zażywać i czy rzeczywiście warto je przyjmować?

BCAA – co to takiego?

BCAA to aminokwasy rozgałęzione, w których skład wchodzi leucyna, izoleucyna i walina. Są to związki egzogenne, czyli takie których organizm nie potrafi sam syntezować, dlatego należy je pobierać z pożywienia.  Naturalnymi źródłami leucyny są m.in. kurczak, cielęcina, wołowina, tuńczyk i białko jaja kurzego. Do produktów bogatych w walinę należą ryby, soja, grzyby i produkty mleczne. Aminokwasy spełniają wiele ważnych funkcji, m.in.: chronią tkankę mięśniową przed rozpadem.

Odżywki z BCAA – zalety ich stosowania

Dostarczanie aminokwasów BCAA  jedynie z pożywienia może okazać się niewystarczające dla sportowców, którym zależy na szybkim wzroście masy mięśniowej i zwiększeniu wytrzymałości, dlatego warto pomyśleć o odżywkach z BCAA, które są znane ze swoich dobroczynnych właściwości, m.in.:

  • zwiększają siłę mięśniową i wydolność;
  • hamują katabolizm mięśni;
  • wspomagają procesy regeneracyjne;
  • odbudowują zasoby energetyczne;
  • wpływają na wydzielenie insuliny.



Rola BCAA w czasie odchudzania

Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak istotną rolę spełniają aminokwasy także w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Dieta niskowęglowodanowa obniża bowiem zapasy energetyczne w organizmie, a te można pozyskać przyjmując suplementy z BCAA. To pozwala utrzymać masę tkanki mięśniowej. W niektórych badaniach naukowych wykazano również, że stosowanie aminokwasów powoduje wzrost hormonów wzrostu, które z kolei przyczyniają się do obniżenia poziomu tłuszczu.

Dla kogo przeznaczone są suplementy z BCAA?

Aminokwasy BCAA poleca się przede wszystkim kulturystom i osobom uprawiających sporty wytrzymałościowe, takie jak biegi długodystansowe i kolarstwo. Niski poziom BCAA w organizmie jest odpowiedzialny za wzmożoną produkcję serotoniny, która przyczynia się do powstania uczucia zmęczenia. Odpowiedni poziom BCAA w organizmie zapewnia wydłużenie czasu trwania treningu, ponieważ znacznie zwiększa możliwości wydolnościowe organizmu.

Przyjmowanie aminokwasów BCAA

Aminokwasy BCAA należy zażywać dwa razy dziennie – przed i po treningu. Warto je jednak przyjmować także na czczo i przed snem. Istotne znaczenie ma to, by poszczególne składniki przyjmować w odpowiednich proporcjach (leucyna : izoleucyna : walina = 1,1 : 0,7 : 0,8). Dla osób ważących od 70 do 100 kg optymalne dawki w jednej porcji powinny wynosić od 20 do 30 gram aminokwasów BCAA. Tylko wówczas będą one w 100% spełniać swoje zadanie.

Najlepsze odżywki z BCAA

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów z aminokwasami BCAA. Do tych najlepszych, zapewniających najbardziej skuteczną pomoc w budowaniu tkanki mięśniowej należą m.in.:

  • Olimp BCAA
  • Trec Anabolic BCAA System
  • Trec BCAA High Speed
  • 4+ Nutrition BCAA+
  • ActivLab BCAA Xtra
  • BioTech USA BCAA+
  • Anabolic Xtreme Stacked BCAA
  • Amix BCAA Instantized Powder

Godne uwagi są również preparaty, które łączą ze sobą aminokwasy rozgałęzione i najwyższej jakości glutaminę – aminokwas endogenny o podobnym do BCAA działaniu (np. Universal BCAA Stack, Olimp BCAA Xplode, Trec BCAA G-Force).

Czy warto brać aminokwasy BCAA?

Suplementacja aminokwasami BCAA skutecznie wspomaga budowę beztłuszczowej masy mięśniowej i stanowi najlepszą ochronę przed procesami katabolicznymi. Należy jednak podkreślić, że stosowanie aminokwasów rozgałęzionych przed oraz w czasie trwania wysiłku fizycznego jest uzasadnione jedynie w przypadku regularnych i intensywnych albo długotrwałych ćwiczeń. Warto również pamiętać o tym, by każdy suplement diety zażywać zgodnie z zaleceniami producenta i kontrolować jego wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto zastawionych stołach. Wiele osób zastanawia się, jak teraz…
CZYTAJ

Szybki detoks po świętach? Dietetyczka ostrzega przed niebezpiecznymi środkami przeczyszczającymi

Po świątecznym przejedzeniu wiele osób sięga po herbatki i tabletki przeczyszczające, licząc na szybki detoks. Jednak Ania Janiszewska-Janowicz, dietetyczka Grupy…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Jak zadbać o jelita po Świętach Wielkanocnych?

Wielkanoc dobiegła końca, a wraz z nią czas intensywnego biesiadowania przy suto…
CZYTAJ

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ