Czy warto brać aminokwasy BCAA?



Żyjemy w czasach, w których producenci odżywek prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej innowacyjnych suplementów diety. To z pewnością dobra wiadomość dla użytkowników, którym zależy na wysokiej skuteczności produktów, przy zachowaniu całkowitego bezpieczeństwa ich stosowania. Osoby rozpoczynające swoją przygodę na siłowni często nie wiedzą którą odżywkę wybrać. W tym artykule opowiemy o roli suplementów z aminokwasami BCAA i czy warto je stosować.

Preparaty z aminokwasami BCAA cieszą się bardzo dużą popularnością wśród osób aktywnych fizycznie. Czym są aminokwasy BCAA, dla kogo są przeznaczone, jak je zażywać i czy rzeczywiście warto je przyjmować?

BCAA – co to takiego?

BCAA to aminokwasy rozgałęzione, w których skład wchodzi leucyna, izoleucyna i walina. Są to związki egzogenne, czyli takie których organizm nie potrafi sam syntezować, dlatego należy je pobierać z pożywienia.  Naturalnymi źródłami leucyny są m.in. kurczak, cielęcina, wołowina, tuńczyk i białko jaja kurzego. Do produktów bogatych w walinę należą ryby, soja, grzyby i produkty mleczne. Aminokwasy spełniają wiele ważnych funkcji, m.in.: chronią tkankę mięśniową przed rozpadem.

Odżywki z BCAA – zalety ich stosowania

Dostarczanie aminokwasów BCAA  jedynie z pożywienia może okazać się niewystarczające dla sportowców, którym zależy na szybkim wzroście masy mięśniowej i zwiększeniu wytrzymałości, dlatego warto pomyśleć o odżywkach z BCAA, które są znane ze swoich dobroczynnych właściwości, m.in.:

  • zwiększają siłę mięśniową i wydolność;
  • hamują katabolizm mięśni;
  • wspomagają procesy regeneracyjne;
  • odbudowują zasoby energetyczne;
  • wpływają na wydzielenie insuliny.



Rola BCAA w czasie odchudzania

Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak istotną rolę spełniają aminokwasy także w trakcie redukcji tkanki tłuszczowej. Dieta niskowęglowodanowa obniża bowiem zapasy energetyczne w organizmie, a te można pozyskać przyjmując suplementy z BCAA. To pozwala utrzymać masę tkanki mięśniowej. W niektórych badaniach naukowych wykazano również, że stosowanie aminokwasów powoduje wzrost hormonów wzrostu, które z kolei przyczyniają się do obniżenia poziomu tłuszczu.

Dla kogo przeznaczone są suplementy z BCAA?

Aminokwasy BCAA poleca się przede wszystkim kulturystom i osobom uprawiających sporty wytrzymałościowe, takie jak biegi długodystansowe i kolarstwo. Niski poziom BCAA w organizmie jest odpowiedzialny za wzmożoną produkcję serotoniny, która przyczynia się do powstania uczucia zmęczenia. Odpowiedni poziom BCAA w organizmie zapewnia wydłużenie czasu trwania treningu, ponieważ znacznie zwiększa możliwości wydolnościowe organizmu.

Przyjmowanie aminokwasów BCAA

Aminokwasy BCAA należy zażywać dwa razy dziennie – przed i po treningu. Warto je jednak przyjmować także na czczo i przed snem. Istotne znaczenie ma to, by poszczególne składniki przyjmować w odpowiednich proporcjach (leucyna : izoleucyna : walina = 1,1 : 0,7 : 0,8). Dla osób ważących od 70 do 100 kg optymalne dawki w jednej porcji powinny wynosić od 20 do 30 gram aminokwasów BCAA. Tylko wówczas będą one w 100% spełniać swoje zadanie.

Najlepsze odżywki z BCAA

Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów z aminokwasami BCAA. Do tych najlepszych, zapewniających najbardziej skuteczną pomoc w budowaniu tkanki mięśniowej należą m.in.:

  • Olimp BCAA
  • Trec Anabolic BCAA System
  • Trec BCAA High Speed
  • 4+ Nutrition BCAA+
  • ActivLab BCAA Xtra
  • BioTech USA BCAA+
  • Anabolic Xtreme Stacked BCAA
  • Amix BCAA Instantized Powder

Godne uwagi są również preparaty, które łączą ze sobą aminokwasy rozgałęzione i najwyższej jakości glutaminę – aminokwas endogenny o podobnym do BCAA działaniu (np. Universal BCAA Stack, Olimp BCAA Xplode, Trec BCAA G-Force).

Czy warto brać aminokwasy BCAA?

Suplementacja aminokwasami BCAA skutecznie wspomaga budowę beztłuszczowej masy mięśniowej i stanowi najlepszą ochronę przed procesami katabolicznymi. Należy jednak podkreślić, że stosowanie aminokwasów rozgałęzionych przed oraz w czasie trwania wysiłku fizycznego jest uzasadnione jedynie w przypadku regularnych i intensywnych albo długotrwałych ćwiczeń. Warto również pamiętać o tym, by każdy suplement diety zażywać zgodnie z zaleceniami producenta i kontrolować jego wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ