Choroby dziąseł lepiej unikać. Oto 5 prostych rad, jak tego dokonać



Bez zdrowych dziąseł – nie mamy szansy na piękny uśmiech. To właśnie  one są podporą i bazą naszych zębów. Choroby dziąseł, to oprócz próchnicy, najpowszechniejsze schorzenie jamy ustnej. Oto 5 prostych sposobów, jak unikać tej nieprzyjemnej i bolesnej dolegliwości, która może prowadzić do przedwczesnej utraty zębów.

Co to jest recesja?

Chorób dziąseł nie możemy bagatelizować, zwłaszcza jednej – recesji dziąsła, czyli odsłonięcia tzw. szyjek zębowych . To bolesny proces, który powoduje że zęby stają się wrażliwe i podatne na próchnicę. Przyczyn recesji może być kilka: niewłaściwe szczotkowanie, paradontoza, wady zgryzu czy brakami w uzębieniu. Objawy są łatwe do zaobserwowania – odsłonięta powierzchnia korzenia zęba, jego widoczny żółty kolor, nadwrażliwość na zimno i ciepło. Jeśli w porę nie zareagujemy na te zmiany, mogą stać się nieodwracalne. Jak do tego nie dopuścić?

Rada 1: Używaj odpowiedniej szczoteczki

Na sklepowych półkach możemy znaleźć szeroki wybór szczoteczek do zębów, mimo to aż 800 tysięcy Polaków nie posiada żadnej! Znalezienie odpowiedniej szczoteczki sprawia, że mycie zębów staje się bardziej efektywne. – Ważne jest, by używać szczoteczki z miękkim włosiem, a w przypadku osób, które cierpią na recesję dziąseł specjalnej z super miękkim włosiem. Szczoteczkę należy wymieniać przynajmniej co 3 miesiące – radzi lek. stom. Przemysław Stankowski, współautor poradnika stomatologicznego dla pacjentów „Bądź bystry u dentysty”. Można także rozważyć zakup specjalnej szczoteczki elektrycznej, która usunie więcej płytki nazębnej niż tradycyjna.

Rada 2: Zaprzyjaźnij się z nicią dentystyczną

Mało osób korzysta z tego przydatnego gadżetu do higieny jamy ustnej, a to duży błąd. Między zębami znajdują się miejsca, gdzie nie dotrzemy za pomocą szczoteczki do zębów. Jak używać nici dentystycznej? Nie ma nic prostszego! – Odrywamy kawałek nici, zawijamy jej końce w około palców i wsuwamy pomiędzy dwa zęby. Kiedy nić dojdzie do dziąseł, przesuwamy ją z dołu do góry – wyjaśnia dr Stankowski. Najlepiej w ten sposób czyścić zęby dwa razy dziennie.

Rada 3: Poznaj odpowiednią technikę szczotkowania

Mycie zębów, dla niektórych to sprawa oczywista. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich. Według badań portalu Dentysta.eu aż 3,8 mln. Polaków w ogóle nie myje zębów. Istnieje kilka złotych zasad odpowiedniego szczotkowania. Stosując je w codziennej higienie jamy ustnej możemy zapobiec wielu chorobom zębów i dziąseł. – Zęby szczotkuj delikatnymi ruchami, ponieważ zbyt intensywne szczotkowanie może być przyczyną podrażnienia dziąseł. Zęby myj, co najmniej 2 minuty, dwa razy dziennie z użyciem pasty zawierającej fluor. Pamiętaj również, żeby zwrócić uwagę na tylne zęby oraz język, na którym także znajdują się bakterie – radzi ekspert.



Rada 4: Pozbądź się kamienia nazębnego

Jesteśmy w stanie usunąć całej płytki nazębnej domowymi sposobami. Jeżeli nie jesteśmy sami w stanie efektywnie oczyszczać zębów to  potrzebne są profesjonalne zabiegi usuwania kamienia w gabinecie stomatologicznym.- Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, a jego efekty widać na pierwszy rzut oka! – przekonuje dr Przemysław Stankowski. Jak często usuwać kamień? -Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Kontrolę należy wykonywać ten przynajmniej 2 razy w roku, a przy prawidłowym szczotkowaniu i nitkowaniu kamień nie powinien się w ogóle osadzać! – dodaje.

Rada 5: Pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty

Często zdarza się, że u stomatologa pojawiają się osoby, które nie są już w stanie wytrzymać bólu zęba i czeka je długie leczenie. Można temu zapobiec! Jeśli pojawicie się u dentysty przynajmniej dwa razy do roku unikniecie nieprzyjemnych niespodzianek. – Za pomocą specjalnego urządzenia w gabinecie jesteśmy w stanie sprawdzić stan dziąseł pacjenta. Mierzy ono przestrzeń pomiędzy kością a dziąsłami, jeśli są one głębokie oznacza to problem – tłumaczy specjalista. Dentysta dodatkowo pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące pytania dotyczące odpowiedniej higieny zębów i dziąseł.

***

Więcej wskazówek dotyczących higieny i zdrowia jamy ustnej znajdziemy w przewodniku „Bądź bystry u dentysty” autorstwa stomatologów Doroty i Przemysława Stankowskich.

Lek. stom. Przemysław Stankowski jest współautorem pierwszego w Polsce poradnika stomatologicznego „Bądź bystry u dentysty”, w którym w sposób humorystyczny i przy pomocy znanego rysownika – Henryka Sawki radzi pacjentom, jak dbać o zdrowie jamy ustnej. Specjalista prowadzi także z żoną (współautorką książi) własną praktykę stomatologiczną w Poznaniu. 

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ