Choroby dziąseł lepiej unikać. Oto 5 prostych rad, jak tego dokonać



Bez zdrowych dziąseł – nie mamy szansy na piękny uśmiech. To właśnie  one są podporą i bazą naszych zębów. Choroby dziąseł, to oprócz próchnicy, najpowszechniejsze schorzenie jamy ustnej. Oto 5 prostych sposobów, jak unikać tej nieprzyjemnej i bolesnej dolegliwości, która może prowadzić do przedwczesnej utraty zębów.

Co to jest recesja?

Chorób dziąseł nie możemy bagatelizować, zwłaszcza jednej – recesji dziąsła, czyli odsłonięcia tzw. szyjek zębowych . To bolesny proces, który powoduje że zęby stają się wrażliwe i podatne na próchnicę. Przyczyn recesji może być kilka: niewłaściwe szczotkowanie, paradontoza, wady zgryzu czy brakami w uzębieniu. Objawy są łatwe do zaobserwowania – odsłonięta powierzchnia korzenia zęba, jego widoczny żółty kolor, nadwrażliwość na zimno i ciepło. Jeśli w porę nie zareagujemy na te zmiany, mogą stać się nieodwracalne. Jak do tego nie dopuścić?

Rada 1: Używaj odpowiedniej szczoteczki

Na sklepowych półkach możemy znaleźć szeroki wybór szczoteczek do zębów, mimo to aż 800 tysięcy Polaków nie posiada żadnej! Znalezienie odpowiedniej szczoteczki sprawia, że mycie zębów staje się bardziej efektywne. – Ważne jest, by używać szczoteczki z miękkim włosiem, a w przypadku osób, które cierpią na recesję dziąseł specjalnej z super miękkim włosiem. Szczoteczkę należy wymieniać przynajmniej co 3 miesiące – radzi lek. stom. Przemysław Stankowski, współautor poradnika stomatologicznego dla pacjentów „Bądź bystry u dentysty”. Można także rozważyć zakup specjalnej szczoteczki elektrycznej, która usunie więcej płytki nazębnej niż tradycyjna.

Rada 2: Zaprzyjaźnij się z nicią dentystyczną

Mało osób korzysta z tego przydatnego gadżetu do higieny jamy ustnej, a to duży błąd. Między zębami znajdują się miejsca, gdzie nie dotrzemy za pomocą szczoteczki do zębów. Jak używać nici dentystycznej? Nie ma nic prostszego! – Odrywamy kawałek nici, zawijamy jej końce w około palców i wsuwamy pomiędzy dwa zęby. Kiedy nić dojdzie do dziąseł, przesuwamy ją z dołu do góry – wyjaśnia dr Stankowski. Najlepiej w ten sposób czyścić zęby dwa razy dziennie.

Rada 3: Poznaj odpowiednią technikę szczotkowania

Mycie zębów, dla niektórych to sprawa oczywista. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich. Według badań portalu Dentysta.eu aż 3,8 mln. Polaków w ogóle nie myje zębów. Istnieje kilka złotych zasad odpowiedniego szczotkowania. Stosując je w codziennej higienie jamy ustnej możemy zapobiec wielu chorobom zębów i dziąseł. – Zęby szczotkuj delikatnymi ruchami, ponieważ zbyt intensywne szczotkowanie może być przyczyną podrażnienia dziąseł. Zęby myj, co najmniej 2 minuty, dwa razy dziennie z użyciem pasty zawierającej fluor. Pamiętaj również, żeby zwrócić uwagę na tylne zęby oraz język, na którym także znajdują się bakterie – radzi ekspert.



Rada 4: Pozbądź się kamienia nazębnego

Jesteśmy w stanie usunąć całej płytki nazębnej domowymi sposobami. Jeżeli nie jesteśmy sami w stanie efektywnie oczyszczać zębów to  potrzebne są profesjonalne zabiegi usuwania kamienia w gabinecie stomatologicznym.- Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, a jego efekty widać na pierwszy rzut oka! – przekonuje dr Przemysław Stankowski. Jak często usuwać kamień? -Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Kontrolę należy wykonywać ten przynajmniej 2 razy w roku, a przy prawidłowym szczotkowaniu i nitkowaniu kamień nie powinien się w ogóle osadzać! – dodaje.

Rada 5: Pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty

Często zdarza się, że u stomatologa pojawiają się osoby, które nie są już w stanie wytrzymać bólu zęba i czeka je długie leczenie. Można temu zapobiec! Jeśli pojawicie się u dentysty przynajmniej dwa razy do roku unikniecie nieprzyjemnych niespodzianek. – Za pomocą specjalnego urządzenia w gabinecie jesteśmy w stanie sprawdzić stan dziąseł pacjenta. Mierzy ono przestrzeń pomiędzy kością a dziąsłami, jeśli są one głębokie oznacza to problem – tłumaczy specjalista. Dentysta dodatkowo pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące pytania dotyczące odpowiedniej higieny zębów i dziąseł.

***

Więcej wskazówek dotyczących higieny i zdrowia jamy ustnej znajdziemy w przewodniku „Bądź bystry u dentysty” autorstwa stomatologów Doroty i Przemysława Stankowskich.

Lek. stom. Przemysław Stankowski jest współautorem pierwszego w Polsce poradnika stomatologicznego „Bądź bystry u dentysty”, w którym w sposób humorystyczny i przy pomocy znanego rysownika – Henryka Sawki radzi pacjentom, jak dbać o zdrowie jamy ustnej. Specjalista prowadzi także z żoną (współautorką książi) własną praktykę stomatologiczną w Poznaniu. 

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a także strefa aktywności, strefa wiedzy, strefa relaksu, warsztaty…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ