Choroby dziąseł lepiej unikać. Oto 5 prostych rad, jak tego dokonać



Bez zdrowych dziąseł – nie mamy szansy na piękny uśmiech. To właśnie  one są podporą i bazą naszych zębów. Choroby dziąseł, to oprócz próchnicy, najpowszechniejsze schorzenie jamy ustnej. Oto 5 prostych sposobów, jak unikać tej nieprzyjemnej i bolesnej dolegliwości, która może prowadzić do przedwczesnej utraty zębów.

Co to jest recesja?

Chorób dziąseł nie możemy bagatelizować, zwłaszcza jednej – recesji dziąsła, czyli odsłonięcia tzw. szyjek zębowych . To bolesny proces, który powoduje że zęby stają się wrażliwe i podatne na próchnicę. Przyczyn recesji może być kilka: niewłaściwe szczotkowanie, paradontoza, wady zgryzu czy brakami w uzębieniu. Objawy są łatwe do zaobserwowania – odsłonięta powierzchnia korzenia zęba, jego widoczny żółty kolor, nadwrażliwość na zimno i ciepło. Jeśli w porę nie zareagujemy na te zmiany, mogą stać się nieodwracalne. Jak do tego nie dopuścić?

Rada 1: Używaj odpowiedniej szczoteczki

Na sklepowych półkach możemy znaleźć szeroki wybór szczoteczek do zębów, mimo to aż 800 tysięcy Polaków nie posiada żadnej! Znalezienie odpowiedniej szczoteczki sprawia, że mycie zębów staje się bardziej efektywne. – Ważne jest, by używać szczoteczki z miękkim włosiem, a w przypadku osób, które cierpią na recesję dziąseł specjalnej z super miękkim włosiem. Szczoteczkę należy wymieniać przynajmniej co 3 miesiące – radzi lek. stom. Przemysław Stankowski, współautor poradnika stomatologicznego dla pacjentów „Bądź bystry u dentysty”. Można także rozważyć zakup specjalnej szczoteczki elektrycznej, która usunie więcej płytki nazębnej niż tradycyjna.

Rada 2: Zaprzyjaźnij się z nicią dentystyczną

Mało osób korzysta z tego przydatnego gadżetu do higieny jamy ustnej, a to duży błąd. Między zębami znajdują się miejsca, gdzie nie dotrzemy za pomocą szczoteczki do zębów. Jak używać nici dentystycznej? Nie ma nic prostszego! – Odrywamy kawałek nici, zawijamy jej końce w około palców i wsuwamy pomiędzy dwa zęby. Kiedy nić dojdzie do dziąseł, przesuwamy ją z dołu do góry – wyjaśnia dr Stankowski. Najlepiej w ten sposób czyścić zęby dwa razy dziennie.

Rada 3: Poznaj odpowiednią technikę szczotkowania

Mycie zębów, dla niektórych to sprawa oczywista. Okazuje się jednak, że nie dla wszystkich. Według badań portalu Dentysta.eu aż 3,8 mln. Polaków w ogóle nie myje zębów. Istnieje kilka złotych zasad odpowiedniego szczotkowania. Stosując je w codziennej higienie jamy ustnej możemy zapobiec wielu chorobom zębów i dziąseł. – Zęby szczotkuj delikatnymi ruchami, ponieważ zbyt intensywne szczotkowanie może być przyczyną podrażnienia dziąseł. Zęby myj, co najmniej 2 minuty, dwa razy dziennie z użyciem pasty zawierającej fluor. Pamiętaj również, żeby zwrócić uwagę na tylne zęby oraz język, na którym także znajdują się bakterie – radzi ekspert.



Rada 4: Pozbądź się kamienia nazębnego

Jesteśmy w stanie usunąć całej płytki nazębnej domowymi sposobami. Jeżeli nie jesteśmy sami w stanie efektywnie oczyszczać zębów to  potrzebne są profesjonalne zabiegi usuwania kamienia w gabinecie stomatologicznym.- Jest to zabieg całkowicie bezbolesny, a jego efekty widać na pierwszy rzut oka! – przekonuje dr Przemysław Stankowski. Jak często usuwać kamień? -Odpowiedź na to pytanie zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Kontrolę należy wykonywać ten przynajmniej 2 razy w roku, a przy prawidłowym szczotkowaniu i nitkowaniu kamień nie powinien się w ogóle osadzać! – dodaje.

Rada 5: Pamiętaj o regularnych wizytach u dentysty

Często zdarza się, że u stomatologa pojawiają się osoby, które nie są już w stanie wytrzymać bólu zęba i czeka je długie leczenie. Można temu zapobiec! Jeśli pojawicie się u dentysty przynajmniej dwa razy do roku unikniecie nieprzyjemnych niespodzianek. – Za pomocą specjalnego urządzenia w gabinecie jesteśmy w stanie sprawdzić stan dziąseł pacjenta. Mierzy ono przestrzeń pomiędzy kością a dziąsłami, jeśli są one głębokie oznacza to problem – tłumaczy specjalista. Dentysta dodatkowo pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na nurtujące pytania dotyczące odpowiedniej higieny zębów i dziąseł.

***

Więcej wskazówek dotyczących higieny i zdrowia jamy ustnej znajdziemy w przewodniku „Bądź bystry u dentysty” autorstwa stomatologów Doroty i Przemysława Stankowskich.

Lek. stom. Przemysław Stankowski jest współautorem pierwszego w Polsce poradnika stomatologicznego „Bądź bystry u dentysty”, w którym w sposób humorystyczny i przy pomocy znanego rysownika – Henryka Sawki radzi pacjentom, jak dbać o zdrowie jamy ustnej. Specjalista prowadzi także z żoną (współautorką książi) własną praktykę stomatologiczną w Poznaniu. 

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ

31 marca przestawiamy zegarki. Poznaj wskazówki, które pozwolą wygrać walkę z czasem

Specjaliści zauważają, że zmiana czasu może niekorzystnie wpłynąć na naszą codzienną aktywność, głównie z powodu nagłego zakłócenia rytmu dobowego. Istnieją…
CZYTAJ

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie

Nowe ambasadorki 4.edycji kampanii #lubiesiebie to polityczka, psycholożka, aktorki i wokalistka, wszystkie mówią o potrzebie samoakceptacji , o jej roli…
CZYTAJ

Polacy wybrali – oto nowy król wielkanocnych wypieków!

W tym roku to sernik jest ulubionym ciastem Polaków na Wielkanoc Jeszcze dwa lata temu mazurek był niekwestionowanym królem wielkanocnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy,…
CZYTAJ