Chcesz mieć zdrowe zęby? Uzupełnij dietę o te witaminy.



Chcesz miec zdrowe zeby? Uzupełnij diete o te witaminy

Regularne przeglądy, nitkowanie, mycie zębów po każdym posiłku, czyszczenie języka – to najprostsze sposoby, na zdrowy uśmiech.  Nie każdy jednak wie, że na wygląd zębów i ich wytrzymałość wpływają także… witaminy.

Zdrowe dziąsła i zęby dzięki witaminom

 – Jama ustna podobnie jak cały organizm do prawidłowego funkcjonowania wymaga witamin. Są one biokatalizatorem wielu reakcji w organizmie, także w jamie ustnej. Niedobór witamin może prowadzić do zaburzenia wzrostu zębów, niedorozwoju szkliwa, suchości w ustach, a tym samym podnosić ryzyko rozwoju infekcji bakteryjnych, bywa przyczyną zapalenia błon śluzowych, chorób przyzębia zapalenia języka – wylicza dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic w Katowicach. Oznacza to, że im dieta uboższa jest w witaminy, tym wyższe jest ryzyko zachorowań na choroby jamy ustnej. Chcąc się przed nimi uchronić warto wprowadzić do diety produkty bogate w witaminy C, A, D, E i witaminy z grupy B – zalecają dentyści.

Witamina C, a zdrowe zęby

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że ta witamina najczęściej stosowana przy przeziębieniach, infekcjach, mająca właściwości przeciwutleniające, odczulające i obniżające poziom cholesterolu chroni także jamę ustną przed całym szeregiem chorób m.in. zapobiega pojawianiu się wybroczyn, reguluje prawidłowy wzrost zębów u dzieci i proces wytwarzania się szkliwa.

 – Stosuje się ją w sytuacjach, kiedy dochodzi do krwawienia dziąseł i jest jednym z najskuteczniejszych środków, który zapobiega ich zapaleniu. Z kolei jej właściwości przeciwutleniające sprawiają, że jej stosowanie ułatwia tworzenie się tkanki łącznej w dziąsłach – mówi dr Duda. Dieta powinna być, więc wzbogacona o: cytrusy, kapustę, kalarepę, paprykę, ziemniaki, czarne porzeczki, natkę pietruszki.



Witamina A, a zdrowe zęby

Z kolei witamina A niezbędna jest w procesie gojenia się zapalenia dziąseł. Odpowiada ona za utrzymanie w zdrowiu błon śluzowych i tkanek miękkich dziąseł, a także prawidłowy rozwój szkliwa i mineralizację zębów. Jej niedobór może obniżyć odporność i otworzyć drogę do infekcji w jamie ustnej.

– Niedobór witaminy A powoduje zaburzenia w procesie wydzielania się śliny, która jest niezbędna do regulacji pH w ustach i wypłukiwania z ust bakterii. Brak śliny lub jej niewystarczająca ilość sprawiają, że osłabieniu ulega szkliwo, pojawia się często nieprzyjemny zapach z ust, jesteśmy także bardziej narażeni na próchnicę i infekcje bakteryjne – tłumaczy dr Duda. Wśród potraw, które zaleca się wprowadzić do diety dentyści wymieniają: jajka, przetwory mleczne, sery, szpinak, sałatę, pomidory.

Witamina D, a zdrowe zęby

Witaminę D zaleca się natomiast dla poprawy wchłaniania się wapnia, który jest niezbędny do rozwoju i utrzymania zdrowych zębów. – Dieta bogata w witaminę D sprawia, że nie ulega zaburzeniu proces mineralizacji i rozwoju szkliwa, dzięki czemu zęby są o wiele bardziej odporne na próchnicę czy złamania – mówi dentysta. Odpowiednia dawka wit. D jest szczególnie ważna dla dzieci, jej niedobór może prowadzić do niewykształcenia się szkliwa i zaburzeń wzrostu oraz kształtu zębów.

Właściwości przeciwutleniające witaminy E sprawiają z kolei, że jest ona bardzo często stosowana w terapiach leczenia chorób przyzębia. Przyspiesza ona gojenie się tkanek. Jej niedobór może być przyczyną krwawień dziąseł, zaczerwień i obrzęków, nieświeżego zapachu z ust, uczucia odrętwienia i mrowienia dziąseł, a nawet rozchwiania zębów.  Najprostszym sposobem na wzbogacenie organizmu o witaminę D jest wprowadzenie do menu: mleka, jajek, ryb, kakao, kukurydzy. Suplementy zaleca się natomiast stosować pod kontrolą lekarza.

B i E – konieczne w alfabecie zdrowych zębów,

Oprócz witaminy A, C i D dentyści zalecają wzbogacanie diety o witaminę B. Jej odpowiedni poziom uchroni nas przed bólem zębów, dziąseł i nadwrażliwością błony śluzowej jamy ustnej. Koniecznie, więc należy wprowadzić do menu grzyby, czerwone mięso i ryby. Witamina E z kolei przyspiesza proces gojenia się ran w jamie ustnej np. po zabiegach usunięcia zęba lub wstawienia implantu. Łagodzi także ból dziąseł w okresie ząbkowania niemowląt. W tym przypadku dietę powinniśmy wzbogacić o nasiona słonecznika, masło orzechowe i sok pomidorowy.

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ

Masaże relaksacyjne świecą – skorzystaj z oferty Kliniki Urody Beleza w Gdyni

Zapewniają odprężenie, pozwalają rozluźnić mięśnie i świetnie oddziałują na stres, mowa oczywiście o relaksacyjnych masażach. Jednym z zyskujących w ostatnim…
CZYTAJ

Lipoproteina (a) – cichy zabójca serca. Dlaczego warto wykonać to badanie?

24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a), który ma na celu zwiększenie świadomości na temat jej roli w układzie…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do…
CZYTAJ