Cellulit na celowniku



Kolejny rok z rzędu obiecujesz sobie wymarzone ciało na lato i nie udaje ci się zrealizować tego celu? Kluczem do sukcesu może okazać się czas! Jeśli tak jak większość kobiet masz problem z cellulitem, zacznij działać już teraz, by wiosną cieszyć się gładkim ciałem.

Walka o smukłe nogi i pośladki wymaga dobrego planu i czasu. Dr Monika Kuźmińska z Yonelle Zwolińska Beauty Institute podpowiada, jak z tej walki wyjść zwycięsko.

 

Cellulit, czyli nieprawidłowe rozmieszczenie tkanki tłuszczowej pod skórą, przejawiające się w postaci zgrubień, fałd i grudek, to zmora dotykająca przede wszystkim kobiet. Dlaczego tak jest? Według naukowców winny jest estrogen – żeński hormon płciowy odpowiadający za gospodarkę lipidową organizmu.

Jego nadmiar powoduje zmiany w budowie tkanki łącznej i zwiększenie objętości komórek tłuszczowych, które zaczynają magazynować coraz więcej niepotrzebnych substancji. W efekcie pod skórą powstają widoczne zwłóknienia i stwardnienia. Najczęściej nieestetyczne pofałdowania widoczne są na pośladkach i udach, często też pojawiają się w okolicach kolan i na ramionach.

 

Co zwiększa ryzyko powstania cellulitu?

Jak podkreśla dr Monika Kuźmińska z Yonelle Zwolińska Beauty Institute, problem z nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej wbrew pozorom nie dotyczy tylko osób z nadwagą. Spotykany jest u szczupłych, a nawet wysportowanych kobiet.

W dużej mierze to skłonności genetyczne decydują o możliwości pojawienia się tego problemu, ale faktycznie brak ruchu i niezdrowa dieta, oparta na tłuszczach trans i wysokoprzetworzonej żywności, są głównymi czynnikami zwiększającymi ryzyko powstania cellulitu. Do pozostałych należą m.in.: gorące kąpiele, wysokie obcasy i obcisłe ubrania, które utrudniają krążenie.

 

Jak wygląda cellulit?

– Zmiany powodowane tworzeniem się cellulitu mogą mieć różne stadia – z niewielkiego defektu estetycznego szybko mogą przekształcić się w bolesną i uciążliwą dolegliwość wymagającą leczenia. W początkowych stadiach cellulit widoczny jest tylko przy ściskaniu skóry – pojawiają się wtedy charakterystyczne dołeczki, które po rozluźnieniu uścisku znów stają się niewidoczne.

Jednak w przestrzeni międzykomórkowej już wtedy zalega coraz więcej limfy, a w tkance łącznej zachodzą zmiany, które powodują w dalszym etapie zwłóknienia i stwardnienia – widoczne gołym okiem na powierzchni skóry, a przy dotyku często bolesne. Im wcześniej rozpoczniemy zwalczanie cellulitu tym łatwiej będzie je przeprowadzić – wyjaśnia dr Kuźmińska.

 

Czy można pozbyć się cellulitu?

Metod walki z tym problemem jest wiele. Najprościej cellulitowi oczywiście zapobiegać – stosując odpowiednie kremy do ciała, pamiętając o aktywności fizycznej i regularnie hartując skórę wodnymi masażami. Jeśli problem się już jednak pojawił, trzeba wdrożyć odpowiednie działania. Na początek warto wypróbować sprawdzone domowe sposoby na wygładzenie skóry.

Pomóc może peeling z kawy: wystarczy wymieszać szklankę kawy rozpuszczalnej z oliwą z oliwek i sokiem z cytryny, by uzyskać tani i efektywny kosmetyk usprawniający krążenie krwi i zmniejszający obrzęk tkanek. Alternatywą są gotowe produkty dostępne w drogeriach lub aptekach.

Dobrze połączyć ich wmasowywanie w skórę z porządnymi masażami, np. za pomocą szorstkiej rękawicy. Osoby preferujące bardziej profesjonalne działania powinny wypróbować coraz częściej oferowane w salonach kosmetycznych masaże bańską chińską, które – choć nie należą do najprzyjemniejszych – mają już wielu swoich zwolenników. Technika ta wykorzystuje metodę próżniowego zasysania skóry do poprawienia ukrwienia i zmniejszenia widoczności podskórnych nierówności.

 

– W walce z cellulitem bardzo ważne jest pobudzanie krążenia i metabolizmu do spalania komórek tłuszczowych. Dlatego – zwłaszcza w pierwszych stadiach problemu – dobrze sprawdzają się wszelkiego rodzaju specjalistyczne masaże w tym endermologia, która może być łączona z innymi zabiegami– mówi dr Monika Kuźmińska. – W przypadkach, gdy stadium cellulitu jest bardziej zaawansowane lub gdy liczymy na pewny i stosunkowo szybki efekt, trzeba zdecydować się na silniejsze zabiegi a najlepiej na kurację łączoną.




Które zabiegi są najskuteczniejsze?

Medycyna estetyczna oferuje szereg narzędzi i technologii pozwalających poprawić kondycję skóry dotkniętej problemem cellulitu. Zabiegi różnią się nie tylko ceną, ale i skutecznością oraz poziomem inwazyjności.

 

– Moim pacjentkom polecam te zabiegi, o których skuteczności jestem przekonana, a więc przede wszystkim karboksyterapię i zabieg urządzeniem Venus Freeze. Pierwsza z tych metod polega na wprowadzeniu pod skórę dwutlenku węgla, który reguluje przepływ krwi, rozpuszcza tkankę tłuszczową i stymuluje do produkcji nowego kolagenu. W efekcie usprawniamy drenaż limfatyczny leczonego obszaru, wyszczuplamy i wygładzamy skórę –opisuje dr Kuźmińska.

– Z kolei technologia Venus Freeze, łącząca działanie wielobiegunowych fal radiowych z impulsem magnetycznym, pozwala wniknąć w głąb skóry, by za pomocą wysokiej temperatury poprawić jej napięcie i zredukować tkankę tłuszczową oraz cellulit.

W przypadku obu zabiegów efekty widoczne są już po pierwszej sesji, jednak należy liczyć się z tym, że do osiągnięcia w pełni zadowalających rezultatów należy kilkukrotnie je powtórzyć.

 

–  Warto rozpocząć terapię jeszcze jesienią, gdy bezpiecznie można wypróbować różne technologie i łatwo jest ukryć ewentualne zaczerwienienia i opuchnięcia po zabiegach – podkreśla dr Kuźmińska.

 – Musimy pamiętać, że walka z cellulitem wymaga nie tylko dobrego specjalisty, który zaplanuje terapię dostosowaną do stopnia zaawansowania problemu, ale też czasu.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ