Ból w obrębie szczęki? To nie musi być ząb!



Zgrzytanie zębami, zaciskanie szczęk, czy obgryzanie paznokci mogą doprowadzić do dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych. To bardzo dokuczliwe schorzenie, które często mylone jest z bólem zębów i migreną. Dowiedz się jak je rozpoznać oraz poznaj nowoczesną metodę leczenia.

 

Dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych są najczęstszą, po problemach z zębami, przyczyną bólów w obrębie twarzy. Cechą charakterystyczną choroby są trzy objawy:

  • ból w stawie skroniowo-żuchwowym i/lub mięśniach żucia,
  • ograniczenie lub nadmierne ruchy żuchwy i/lub niemożność otwarcia lub zamknięcia ust,
  • objawy akustyczne w stawach skroniowo-żuchwowych np. trzaski, trzeszczenia.

To nie musi być ból zęba

Ekspert zauważa, że przyczyn powstania schorzenia stawów skroniowo-żuchwowych może być kilka. – Najczęściej rozwijają się na tle chorób ogólnoustrojowych (na przykład reumatoidalnego zapalenia stawów), nieprawidłowości zgryzowych (na przykład wad zgryzu, utraty zębów), a także urazów w obrębie szczęki lub żuchwy. Dodatkowo choroba może rozwijać się poprzez zgrzytanie zębami lub zaciskanie szczęk – mówi dr Paulina Jodłowska, stomatolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Zdaniem psychologa takie zachowanie najczęściej wywołuje narastający, długotrwający lęk: – Bruksizm pojawia się najczęściej podczas snu, po wyczerpującym i stresującym dniu, gdy świadoma kontrola zachowań jest zawieszona. Wiele osób, gorzej radzących sobie ze stresem, znajduje w tym formę odreagowania psychicznego. W takiej sytuacji warto udać się do psychologa, który postara się wyeliminować przyczynę problemów – mówi Edyta Leszczyńska, psycholog w Klinice Demeter w Warszawie.



Nowoczesna metoda leczenia

Do tej pory leczenie dysfunkcji stawów skroniowo-żuchwowych skupiało się na użyciu szyn relaksacyjnych i na wykonywaniu masaży obniżających napięcie mięśniowe. Ten rodzaj leczenia nadal pozostaje nieodzownym elementem terapii, ale zyskał silnego sojusznika.

 Powodem rozwijania się schorzeń jest niedobór kwasu hialuronowego w stawach skroniowo-żuchwowych. Z tego powodu do leczenia wprowadzono suplementację w postaci iniekcji dostawowych z wykorzystaniem tego związku – mówi dr Paulina Jodłowska, stomatolog w Klinice Demeter w Warszawie.

Kwas hialuronowy utrzymuje na właściwym poziomie prężność i lepkość płynu wypełniającego staw (płynu maziowego). Dodatkowo działanie lubrykujące, przeciwzapalne, przeciwbólowe, pobudza tkankowe procesy regeneracji chrząstki i normalizuje proces wydzielania naturalnego kwasu hialuronowego przez komórki błony maziowej.

Dostawowa iniekcja to krótki i bezbolesny zabieg, ponieważ przeprowadzany jest po znieczuleniu miejscowym. W pierwszym etapie płucze się staw solą fizjologiczną, usuwając substancje prozapalne. W drugim etapie podaje się do jamy stawowej niewielką ilość kwasu hialuronowego. Zabieg ten należy powtórzyć pięć razy w odstępach jednotygodniowych.

Klinika Demeter została założona w 1991 przez dr n. med. Ewę Czernicką-Cierpisz i lek. med. Zbigniewa Cierpisz. Jest firmą z polskim kapitałem. Obecnie w jej ramach funkcjonują trzy placówki na terenie Warszawy. Klinika Demeter zapewnia kompleksową opiekę z zakresu stomatologii oraz innych dziedzin medycyny, takich jak: dermatologia, ginekologia, urologia, okulistyka, ortopedia, neurologia, medycyna pracy, reumatologia, foniatria, kardiologia oraz interna. Współpracuje z doświadczonymi specjalistami wielu dziedzin medycyny, a także konsultantami z Akademii Medycznych, zatrudniając dyplomowane pielęgniarki.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ