Białe zęby na czas



Choć do Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra pozostał jeszcze miesiąc, to wielkie przygotowania warto rozpocząć już teraz.

Wybór kreacji, czy lista zakupów to nie jedyne, na czym skupiamy uwagę. Aby mieć pewność, że nasz uśmiech również będzie błyszczał zacznij nad nim pracować od dziś.

Na rynku dostępnych jest wiele metod wybielania. Decydując się na taki zabieg, musimy pamiętać, aby zęby były w idealnym stanie. W tym celu należy omówić szczegóły ze swoim dentystą, z pewnością pomoże on również w doborze rodzaju wybielania. Choć niekiedy ceny w gabinetach dentystycznych mogą zaskoczyć, nie warto robić nic na własną rękę. Tak zwane „domowe sposoby” krążące po internecie nie są ani efektywne, a co ważniejsze – nie są bezpieczne.

– Największą popularnością cieszą się soda i sok z cytryny. Niewiele osób jest jednak świadomych tego, że niszczą one szkliwo zębów. W ten sposób nie tylko nie uzyskamy oczekiwanego rezultatu, ale możemy również przysporzyć sobie wiele szkód – mówi dr.hab. n. med. Piotr Fudalej, University of Bern.



Krok po kroku

Cały proces trzeba rozpocząć trochę wcześniej, nie zostawiajmy wszystkiego na ostatni moment. Panuje błędne przekonanie, że kilka chwil w gabinecie nie wystarcza. Do utrwalenia efektów wybielania niezbędne jest przestrzeganie tzw. „białej diety”. Przez pierwsze dwie godziny po zabiegu w menu pozostaje wyłącznie woda mineralna. Dopiero po tym czasie możemy włączyć kilka kolejnych produktów. W grę wchodzą jednak tylko te pozbawione barwników.

– Po zabiegu szkliwo jest szczególnie podatne na wchłanianie kolorowych substancji, dlatego w menu powinny pojawić się wyłącznie niebarwiące produkty. W zamian skupmy się na mleku, jogurtach oraz serach. Zawierają one spore pokłady wapnia, który buduje zęby – radzi dr.hab. n. med. Piotr Fudalej. W lodówce mogą znaleźć się też: drób, ryby oraz banany. Do jadłospisu włączmy tez ryż, białe pieczywo czy białko z jajek.

Piękny uśmiech wymaga wyrzeczeń

Po wybielaniu zdecydowanie należy ograniczyć kawę, herbatę, alkohole, jak również soki i napoje gazowane. Chcąc cieszyć się wymarzonym uśmiechem na długo zapomnijmy także o papierosach. Powodują one bardzo ciężkie do usunięcia przebarwienia. Do swojego kalendarza należy natomiast wpisać regularne wizyty u stomatologa. Efekt zabiegu utrzymamy także stosując pasty zawierające większe ilości fluoru. Zazwyczaj oznaczone są jako produkty wybielające, mogą one jednak wyłącznie podtrzymać kolor rozjaśnionych zębów.

Pomimo że śnieżnobiałe zęby kojarzone są ze zdrowiem, w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Kolor uzębienia ma bowiem niewiele wspólnego z jego faktycznym stanem. Obraz uśmiechu z pierwszych stron gazet wygląda jednak niezwykle estetycznie oraz odmładza. Należy również pamiętać, że wynik wybielania zależy od kilku istotnych czynników – jak właściwości szkliwa czy przebarwienia. Dlatego nierzadko efekt końcowy mija się z naszymi wyobrażeniami

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej świadomości społecznej, osoby chorujące na otyłość nadal spotykają…
CZYTAJ

Ile naprawdę kosztuje produkcja żywności? Think tank Żywność dla Przyszłości podsumowuje koszty środowiskowe i zdrowotne w nowym raporcie

Według danych FAO za rok 2023, globalna wartość ukrytych kosztów zdrowotnych i środowiskowych systemów rolno-spożywczych wynosi ok. 12,7 biliona dolarów,…
CZYTAJ

Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – Polska nadal w cieniu suszy

17 czerwca obchodzimy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – święto ustanowione przez ONZ, które ma przypominać o narastającym problemie…
CZYTAJ

Higiena jamy ustnej podczas leczenia nowotworu jamy ustnej

Rozpoznanie nowotworu jamy ustnej to ogromne wyzwanie dla chorego – zarówno emocjonalne, jak i fizyczne. Każdego roku ponad 4 tysiące…
CZYTAJ

Przystosowanie miast do zmian klimatu – Nowe regulacje dotyczące Miejskich Planów Adaptacji

Zmiany klimatu to jedno z największych wyzwań współczesnego świata, w tym także Polski. Z analiz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego…
CZYTAJ

Mikroflora w jamie ustnej – mały ekosystem, wielkie znaczenie

Kiedy myślimy o mikroflorze, zwykle mamy na myśli jelita. Tymczasem równie złożony i ważny ekosystem mikroorganizmów funkcjonuje w naszej jamie…
CZYTAJ

Rola roweru i transportu publicznego w dążeniu do neutralności klimatycznej – Światowy Dzień Roweru 2025

Z okazji Światowego Dnia Roweru, obchodzonego 3 czerwca, warto przypomnieć o licznych korzyściach płynących z jazdy na rowerze. Raport Europejskiej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę mikrobioty jelitowej w utrzymaniu zdrowia człowieka. Ten złożony…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ

29 maja to Światowy Dzień Układu Pokarmowego. Niestety, o mikrobiocie nadal wiemy zbyt mało

Z okazji Światowego Dnia Układu Pokarmowego eksperci zwracają uwagę na kluczową rolę…
CZYTAJ

Koniec z bólem i dyskomfortem: laserowe leczenie żylaków to Twoje rozwiązanie!

Żylaki to powszechny problem, który dotyka coraz więcej osób. Niezależnie od tego,…
CZYTAJ

Światowy Dzień Tarczycy: Niedoczynność i nadczynność tarczycy – co musisz wiedzieć?

Z okazji Światowego Dnia Tarczycy lek. Claude Mawa, specjalista medycyny rodzinnej Grupy…
CZYTAJ

Nadwaga a zdrowie: 4 nieoczywiste schorzenia związane z otyłością, które warto znać

22 maja przypada Europejski Dzień Walki z Otyłością. Z tej okazji warto…
CZYTAJ