Aparat ortodontyczny czyli, druciki na zębach nie tylko dla nastolatek



Aparat ortodontyczny czyli, druciki na zębach nie tylko dla nastolatek

Niedawno były powodem wstydu, dziś są modnym gadżetem. Aparatów ortodontycznych nie zaleca się już tylko nastolatkom, z dumą noszą je osoby dorosłe. Wszyscy chcą mieć piękny uśmiech niezależnie od wieku. Założenie aparatu wiąże się nie tylko z estetyką, pomaga też zachować na dłużej zdrowe zęby.

-Leczenie ortodontyczne nie ma ograniczeń wiekowych. Warto jednak pamiętać, że w procesie prawidłowego ustawiania zgryzu, niezbędna jest przebudowa kości, która u dojrzałych osób przebiega wolniej.

Leczenie ortodontyczne u dorosłego poza korektą estetyki zębów i twarzy często wykonywane jest w celu umożliwienia dalszych działań stomatologa. Do takich procedur zaliczyć można m.in. odtworzenie miejsca po utraconym zębie, pionizację nachylonego zęba umożliwiające wykonanie implantu lub mostu, czy zamknięcie luki po usuniętym zębie. – mówi lek. dent. Anna Masłowska, ortodontka z warszawskiej Kliniki Prima-Dent.

Aparaty cieszą się coraz większą popularnością, przez co są dostosowywane do potrzeb pacjentów. Poza standardowymi aparatami z metalowymi zamkami, istnieją także ceramiczne, które dostosowuje się do koloru zębów. Dysponujemy także tzw. aparatami językowymi, których zamki montowane są na wewnętrznej stronie zębów, dzięki czemu są zupełnie niewidoczne –dodaje.



Przeciwskazaniami do założenia aparatu ortodontycznego są choroby miazgi zęba, przyzębia oraz tkanek otaczających ząb. Problemem mogą być też alergie na niektóre stopy metali. Jeżeli pacjent jest uczulony np. na nikiel, powinien poinformować o tym lekarza, by uwzględnić w leczeniu aparat, który będzie zbudowany z tworzywa o odpowiednim składzie chemicznym.

Przed założeniem zamków na zęby, należy wykonać też kilka czynności przygotowujących. Stomatolog powinien wykonać przegląd oraz czyszczenie zębów, w którego skład wchodzą skaling i piaskowanie. Należy też zlikwidować ewentualne ogniska próchnicy i wymienić nieszczelne wypełnienia.

Warto poświęcić trochę czasu na poprawę zdrowia i estetyki zębów. Zadbane dodają pewności siebie oraz poprawiają komfort życia pacjenta, dzięki czemu jest po prostu szczęśliwszy.

Jak z aparatem ortodontycznym na zębach czuje się osoba, która wiek dojrzewania ma już za sobą? Pani Maria Paska, laureatka konkursu „Kocham swojego dentystę?” (www.konkursprima.pl) opowiada o zmianach, które wprowadził w jej życie połyskujący na zębach drucik.

Skąd u Pani przekonanie, że aparat ortodontyczny przystoi tylko nastolatkom?

Wydaje mi się, że stosunkowo niedawno pojawiła się moda na aparaty u dorosłych. Związane jest to na pewno z chęcią posiadania ładnego uśmiechu, który jest naszą wizytówką, szczególnie w życiu zawodowym. Na rozpowszechnienie leczenia ortodontycznego wpłynęła również wyższa świadomość ludzi na temat zdrowia jamy ustnej i tego, że choroby odzębowe wpływają na zdrowie całego organizmu.

A dlaczego Pani zdecydowała się na ten krok?

Założenie aparatu ortodontycznego zasugerowała mi pani stomatolog, u której leczę się od 2 lat. Po wyleczeniu wszystkich ubytków wytłumaczyła mi, że te które nierówno się stykają mogą powodować w przyszłości problemy. Aby móc utrzymać jak najdłużej swoje zęby w dobrej kondycji niezbędne jest leczenie ortodontyczne. Postanowiłam, że zaufam jej radom i skorzystam z konsultacji  specjalisty.

Nie odczuwa Pani zakłopotania z powodu aparatu ortodontycznego? Jak zareagowała rodzina, znajomi z pracy?

Na początku czułam się trochę dziwnie, ale to były tylko moje wyobrażenia, nikt tak naprawdę nie zwraca uwagi na to, że mam aparat. Nie spotkałam się z żadnymi negatywnymi uwagami. Rodzina ucieszyła się, że chcę zadbać o siebie. Podzielali moje zdanie, że jest to dobra inwestycja na przyszłość.

Czy noszenie aparatu ortodontycznego wiąże się z dużym bólem?

Znajomi, którzy zakładali aparat ortodontyczny w podobnym wieku co ja, ostrzegali mnie przed bólem, ale ja nie miałam z tym większych problemów. Na początku odczuwałam dyskomfort przy jedzeniu, ale minął po kilku pierwszych dniach.

Pani codzienna dieta uległa dużym zmianom?

Nie nazwałabym tego dużą zmianą, po prostu unikam niektórych produktów. Ortodontka po założeniu aparatu poinformowała mnie o rzeczach, których powinnam się wystrzegać. Są to pokarmy twarde np. sucharki, świeża marchewka czy jabłka. Oczywiście nie wolno mi też żuć gumy.

Jak często musi się Pani zgłaszać na wizyty kontrolne?

To dopiero początki mojego leczenia, więc muszę zgłaszać się do gabinetu raz w miesiącu. Ostatnio byłam na jednej nadprogramowej wizycie z powodu odklejonego zamka. Pani doktor ostrzegała mnie, że mogą zdarzyć się takie sytuacje i nie wpływa to w żaden sposób na końcowe efekty.

Czy dużo czasu musi Pani poświęcić na codzienną higienę aparatu?

Zawsze starałam się jak najlepiej dbać o higienę jamy ustnej. Myłam zęby po każdym posiłku, nawet małej przekąsce. Teraz robię to samo. Do szczoteczki elektrycznej, dokupiłam specjalne końcówki, które pomagają mi dokładniej wyczyścić przestrzeń między zamkami. Dodatkowo używam nici dentystycznej i płynu do płukania jamy ustnej, ale korzystałam z nich również wcześniej, więc nie jest to dla mnie żaden dodatkowy obowiązek.

Czy uzyskała Pani dokładne informacje o planowanym leczeniu? Czy miała Pani na nie jakiś wpływ?

Moja ortodontka jest bardzo miłą, ciepłą osobą, ale zarazem niezwykle profesjonalną. Wszystkie elementy leczenia były dokładnie ze mną omawiane. Wspólnie dobierałyśmy rodzaj aparatu, wygląd zamków. Jasno przedstawiła mi zasady dbania o aparat, dodatkowo wręczając mi instruktaż, w którym wszystko jest opisane. Ostrzegła mnie również przed negatywnymi skutkami, które mogą wystąpić gdy nie będę odpowiednio dbała o higienę oraz regularnie przychodziła na wizyty kontrolne.

Czy jest Pani usatysfakcjonowana leczeniem?

Zdecydowanie tak. To dopiero trzeci miesiąc, a ja już dostrzegam pierwsze efekty. Jest to dla mnie duży powód do radości.

Nadmierne, intensywne szczotkowanie zębów – nie rób tego, to szkodzi zębom!

Nadmierne szczotkowanie zębów wydaje się nieszkodliwym nawykiem, ale w rzeczywistości może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zbyt intensywne lub zbyt…
CZYTAJ

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo konkretną dyscypliną, okazuje się, że problem ten dotyczy…
CZYTAJ

Rozpoczęcie prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu

Adaptacja do zmian klimatu to proces dostosowywania się społeczeństw, ekosystemów i gospodarek do zmian warunków klimatycznych, które już występują lub…
CZYTAJ

4. edycja kampanii #lubiesiebie – relacja ze spotkania prasowego z udziałem ambasadorek

W nowo otwartej śródziemnomorskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino przy ulicy Waliców 13 w Warszawie, odbyło się spotkanie prasowe z…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko poszerzyć swoją wiedzę na temat tego wyjątkowego i…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem odporności, ale biorą też udział w utrzymaniu równowagi…
CZYTAJ

Uśmiechnij się do zdrowia: Przepis na pyszny, sycący koktajl z mango i masłem orzechowym – dla mocnych i zdrowych zębów

Koktajl zrobiony ze świeżych składników to nie tylko przyjemność dla podniebienia, ale i zdrowy wybór. Taki posiłek dostarcza organizmowi niezbędnych…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, bada…
CZYTAJ

Fix MAC’N CHEESE – nowość od marki Knorr. Odkryj megaserowy smak

Kultowy amerykański Mac’n Cheeese on demand? Od teraz makaron z kremowym serem możesz zjeść o każdej porze dnia w swoim…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie wynosi ok. 150 milionów, co oznacza, że co…
CZYTAJ

Rusz się i zadbaj o swoją postawę ciała!

Styl życia współczesnego człowieka nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Więcej siedzimy, mniej się ruszamy, spędzamy długie godziny przed ekranami.…
CZYTAJ

Jak odzyskać młody wygląd? Przywrócić właściwe napięcie mięśni twarzy, szyi i dekoltu!

Z upływem lat oraz wskutek działania czynników zewnętrznych, wyraźnemu osłabieniu ulega struktura włókien podtrzymujących skórę twarzy, szyi i dekoltu. W…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Łokieć tenisisty – problem nie tylko sportowców

Choć nazwa „łokieć tenisisty” kojarzy się ze sportem, a wręcz z bardzo…
CZYTAJ

Tydzień dla serca, jak dbać o ten najważniejszy organ

17.04-24.04.2024 r. obchodzimy Tydzień dla Serca. To doskonała okazja, by nie tylko…
CZYTAJ

10 zdrowych nawyków poprawiających pracę i dobrostan jelit

Jelita często określa się mianem „drugiego mózgu" – są nie tylko fundamentem…
CZYTAJ

Retrotranspozony – nasi sprzymierzeńcy czy wrogowie?

Mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, stypendystka programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki, naukowczyni…
CZYTAJ

Nadciśnienie tętnicze nie boli, ale zabija! Wszystko co trzeba wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym

Nadciśnienie tętnicze może dotyczyć każdego z nas. Szacowana liczba chorych w Europie…
CZYTAJ