8 sposobów na to, jak uniknąć lęku dziecka przed dentystą



 Dla dziecka wizyta u dentysty jest tak samo stresująca, jak wizyta u pediatry i podanie zastrzyku. Przeraża biały fartuch, widok strzykawki, nadmiar nieznanej aparatury. 

Zanim więc wybierzemy się na przegląd lub leczenie mleczaków warto przygotować się do wizyty i to już w domu.

 – Liczy się przede wszystkim pozytywne nastawienie dziecka do wizyty, absolutnie nie możemy malucha zrazić lub co gorsze „nakręcić” negatywnymi wizjami bólu, borowania i wyrywania zębów. Takie podejście może skończyć się poważnym urazem i rozwojem dentofobii, czyli lęku przed dentystą – przekonuje lek. stom. Wojciech Fąferko ze specjalistycznego gabinetu leczącego najmłodszych – Dentim Kids w Katowicach. Oto 8 rad, jak przygotować dziecko do spotkania z dentystą.

Zacznij bardzo wcześnie

Nie czekaj do pierwszych problemów z mleczakami, zacznij wizyty u dentysty, w momencie, kiedy dziecko ma 2-3 latka, a nawet wcześniej, kiedy ząbkuje. Zwykły przegląd, który nie wiąże się z żadnym bólem ani zabiegiem, może w dziecku wykształcić pozytywne skojarzenia z wizytą u dentysty.

 – 4-5-latkowie, którzy od najmłodszych lat odwiedzają stomatologa, podczas wizyty czują się jak u siebie, nie mają obaw przed siadaniem na fotelu, a przegląd nie budzi w nich żadnych negatywnych skojarzeń. Takie dzieci są także o wiele bardziej ufne, a co za tym idzie nie opierają się ewentualnemu leczeniu – mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Kids.



Uważaj na słowa

Przed wizytą dziecko często pyta o dentystę, ważne jest, aby uważnie dobierać słowa – przekonują psycholodzy. Z naszego słownika muszą zniknąć takie słowa jak „badanie”, „zastrzyk” i „ból” – dziecko zna je z wizy u pediatry i pewnie nie budzą one pozytywnych skojarzeń.

Darujmy sobie także uspokajanie dziecka i słowo NIE. „Nie będzie bolało”, „nie uciekaj”, „pani dentystka nic ci nie zrobi” przynoszą odwrotny skutek do zamierzonego, bo utrwalamy tylko negatywne skojarzenia. Zamiast tego nastawmy dziecko pozytywnie. „Pan dentysta policzy ci ząbki”, „dentysta sprawdzi, czy wszystkie ząbki są zdrowe”, „dentysta poświeci latarką, by zobaczyć, jaki kolor mają twoje ząbki” – im więcej pozytywów w tym, co mówimy, tym pozytywniej nastawione dziecko zasiądzie na fotelu.

Wyleczcie wszystkie misie

Pozytywne nastawienie można budować także podczas zabawy. Warto na jeden dzień zastąpić pokój w gabinet dentystyczny i wyleczyć wszystkie misie. Przydatna będzie szpatułka i latarka lub lampka z biurka. Do listy zabaw należy także włączyć szerokie otwieranie buzi i mówienie AAA, liczenie ząbków językiem, oglądanie ząbków w lusterku, dmuchanie słomką na ząbki, co ma imitować ich czyszczenie.

 – Dajmy dziecku wcielić się w dentystę, niech samo zbuduje wokół niego zabawę i wyobrażenie wizyty. Jeśli go taka zabawa zaciekawi, wizyta u dentysty będzie dla niego przygodą – przekonuje dentysta.

modanaurode.pl - zdrowe zeby, jak zwalczyc lek dziecka przed dentysta

Nagradzaj, ale nie przekupuj

Warto dla dziecka przygotować niespodziankę, jeśli było grzeczne podczas wizyty, natomiast nie przekupujmy malucha i nie obiecujmy połowy sklepu zabawkowego. Zasada coś za coś – spokój za zabawkę nie będzie w tym przypadku działała. Pamiętaj także, że dziś wiele gabinetów samo nagradza dzieci po zabiegu – maluchy dostają specjalne dyplomy dzielnego pacjenta, odznaki superpogromcy próchnicy, maskotki, a nawet słodycze.

– Doskonale na dzieci działa zasada pozytywnego wzmocnienia. Jeśli dziecko od samości było grzeczne, nie płakało, nie bało się dentysty, warto

to nagrodzić, bo to zaprocentuje kolejnym pozytywnym skojarzeniem z wizytą – mówi dr Fąferko.

Bądź jak trener na meczu

Ten sam efekt możemy osiągnąć stosując nawet w trakcie zabiegu odpowiedni zestaw motywujących dziecko słów.

Mówmy dziecku „brawo!”, jeśli nie płakało i było dzielne, powtarzajmy „wytrzymaj jeszcze trochę”, „jesteś bardzo odważny”, „świetnie ci idzie”, a po wszystkim pogratulujmy maluchowi przytulmy go.

– Dziecko w fotelu przypomina biegacza, który ma do pokonania długi i męczący odcinek, dlatego na…

…Każdym jego etapie musimy je zagrzewać do wytrwałości, motywować, dopingować, okazywać wiarę w możliwości, a na końcu nagrodzić – mówi dentysta.

Nie dziel się swoją traumą

Przed wizytą zrezygnujmy natomiast z opowiadaniu o swoich doświadczeniach, zwłaszcza, jeśli sami mieliśmy przykre doświadczenia z dentystą. Maluch nie może słuchać o nieudanych zabiegach, bolesnym wyrywaniu zębów i gazikach pełnych krwi. Pamiętajmy o tym, że dziecko ufa nam bezgranicznie i jeśli stworzymy mu taki obraz dentysty zanim samo się przekona jak jest naprawdę, jego pierwsza wizyta będzie dla niego niezwykle stresująca.

Wybierz się na wizytę adaptacyjną

Pomocna w wyrobieniu sobie własnego zdania o dentyście może być wizyta adaptacyjna, którą dziecko powinno odbyć w wieku 3-4 lat a bezwzględnie już w wieku przedszkolnym. Wizyta adaptacyjna to nic innego jak zabawa u dentysty. Dzieci poznają gabinet, biorą udział w zabawach, uczą się szczotkować zęby, mogą usiąść na fotelu i poznać sprzęty. Sama wizyta nie wiąże się z żadnym badaniem, przeglądem ani leczeniem, jest neutralna.

– Dziecko podczas takiej wizyty oswaja się z otoczeniem, zaciekawia się z nim, uczy się, co jest, czym w gabinecie i czemu służy. Wracając już na przegląd zna te przedmioty, zna lekarza i sam gabinet, jest mniej zestresowane – mówi dr Fąferko.

Poszukaj znieczulającego gabinetu

Przygotowując dziecko do wizyty warto także rozejrzeć się za gabinetem stosującym specjalne znieczulenia ułatwiające wizytę dziecka. Najlepsze gabinety dla dzieci stosują już dziś sedację wziewną, która polega na podaniu dziecku przed zabiegiem podtlenku azotu. Dzięki niemu maluch jest zrelaksowany i wyciszony, lepiej znosi zabieg i wizytę.

Coraz powszechniejsze jest także komputerowe znieczulenie The Wand, które zastąpiło strzykawki. Dzięki niemu unikamy nie tylko bólu (takie znieczulenie jest bezbolesne), ale także widoku, jakie dziecko zna z pokoju zabiegowego u pediatry.

*Dentim Kids to specjalistyczny gabinet, w którym leczone są dzieci, będący częścią Dentim Clinic – jednej z najnowocześniejszych klinik stomatologicznych na Śląsku. www.dentim.pl www.dentimkids.pl

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ