8 sposobów na to, jak uniknąć lęku dziecka przed dentystą



 Dla dziecka wizyta u dentysty jest tak samo stresująca, jak wizyta u pediatry i podanie zastrzyku. Przeraża biały fartuch, widok strzykawki, nadmiar nieznanej aparatury. 

Zanim więc wybierzemy się na przegląd lub leczenie mleczaków warto przygotować się do wizyty i to już w domu.

 – Liczy się przede wszystkim pozytywne nastawienie dziecka do wizyty, absolutnie nie możemy malucha zrazić lub co gorsze „nakręcić” negatywnymi wizjami bólu, borowania i wyrywania zębów. Takie podejście może skończyć się poważnym urazem i rozwojem dentofobii, czyli lęku przed dentystą – przekonuje lek. stom. Wojciech Fąferko ze specjalistycznego gabinetu leczącego najmłodszych – Dentim Kids w Katowicach. Oto 8 rad, jak przygotować dziecko do spotkania z dentystą.

Zacznij bardzo wcześnie

Nie czekaj do pierwszych problemów z mleczakami, zacznij wizyty u dentysty, w momencie, kiedy dziecko ma 2-3 latka, a nawet wcześniej, kiedy ząbkuje. Zwykły przegląd, który nie wiąże się z żadnym bólem ani zabiegiem, może w dziecku wykształcić pozytywne skojarzenia z wizytą u dentysty.

 – 4-5-latkowie, którzy od najmłodszych lat odwiedzają stomatologa, podczas wizyty czują się jak u siebie, nie mają obaw przed siadaniem na fotelu, a przegląd nie budzi w nich żadnych negatywnych skojarzeń. Takie dzieci są także o wiele bardziej ufne, a co za tym idzie nie opierają się ewentualnemu leczeniu – mówi lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Kids.



Uważaj na słowa

Przed wizytą dziecko często pyta o dentystę, ważne jest, aby uważnie dobierać słowa – przekonują psycholodzy. Z naszego słownika muszą zniknąć takie słowa jak „badanie”, „zastrzyk” i „ból” – dziecko zna je z wizy u pediatry i pewnie nie budzą one pozytywnych skojarzeń.

Darujmy sobie także uspokajanie dziecka i słowo NIE. „Nie będzie bolało”, „nie uciekaj”, „pani dentystka nic ci nie zrobi” przynoszą odwrotny skutek do zamierzonego, bo utrwalamy tylko negatywne skojarzenia. Zamiast tego nastawmy dziecko pozytywnie. „Pan dentysta policzy ci ząbki”, „dentysta sprawdzi, czy wszystkie ząbki są zdrowe”, „dentysta poświeci latarką, by zobaczyć, jaki kolor mają twoje ząbki” – im więcej pozytywów w tym, co mówimy, tym pozytywniej nastawione dziecko zasiądzie na fotelu.

Wyleczcie wszystkie misie

Pozytywne nastawienie można budować także podczas zabawy. Warto na jeden dzień zastąpić pokój w gabinet dentystyczny i wyleczyć wszystkie misie. Przydatna będzie szpatułka i latarka lub lampka z biurka. Do listy zabaw należy także włączyć szerokie otwieranie buzi i mówienie AAA, liczenie ząbków językiem, oglądanie ząbków w lusterku, dmuchanie słomką na ząbki, co ma imitować ich czyszczenie.

 – Dajmy dziecku wcielić się w dentystę, niech samo zbuduje wokół niego zabawę i wyobrażenie wizyty. Jeśli go taka zabawa zaciekawi, wizyta u dentysty będzie dla niego przygodą – przekonuje dentysta.

modanaurode.pl - zdrowe zeby, jak zwalczyc lek dziecka przed dentysta

Nagradzaj, ale nie przekupuj

Warto dla dziecka przygotować niespodziankę, jeśli było grzeczne podczas wizyty, natomiast nie przekupujmy malucha i nie obiecujmy połowy sklepu zabawkowego. Zasada coś za coś – spokój za zabawkę nie będzie w tym przypadku działała. Pamiętaj także, że dziś wiele gabinetów samo nagradza dzieci po zabiegu – maluchy dostają specjalne dyplomy dzielnego pacjenta, odznaki superpogromcy próchnicy, maskotki, a nawet słodycze.

– Doskonale na dzieci działa zasada pozytywnego wzmocnienia. Jeśli dziecko od samości było grzeczne, nie płakało, nie bało się dentysty, warto

to nagrodzić, bo to zaprocentuje kolejnym pozytywnym skojarzeniem z wizytą – mówi dr Fąferko.

Bądź jak trener na meczu

Ten sam efekt możemy osiągnąć stosując nawet w trakcie zabiegu odpowiedni zestaw motywujących dziecko słów.

Mówmy dziecku „brawo!”, jeśli nie płakało i było dzielne, powtarzajmy „wytrzymaj jeszcze trochę”, „jesteś bardzo odważny”, „świetnie ci idzie”, a po wszystkim pogratulujmy maluchowi przytulmy go.

– Dziecko w fotelu przypomina biegacza, który ma do pokonania długi i męczący odcinek, dlatego na…

…Każdym jego etapie musimy je zagrzewać do wytrwałości, motywować, dopingować, okazywać wiarę w możliwości, a na końcu nagrodzić – mówi dentysta.

Nie dziel się swoją traumą

Przed wizytą zrezygnujmy natomiast z opowiadaniu o swoich doświadczeniach, zwłaszcza, jeśli sami mieliśmy przykre doświadczenia z dentystą. Maluch nie może słuchać o nieudanych zabiegach, bolesnym wyrywaniu zębów i gazikach pełnych krwi. Pamiętajmy o tym, że dziecko ufa nam bezgranicznie i jeśli stworzymy mu taki obraz dentysty zanim samo się przekona jak jest naprawdę, jego pierwsza wizyta będzie dla niego niezwykle stresująca.

Wybierz się na wizytę adaptacyjną

Pomocna w wyrobieniu sobie własnego zdania o dentyście może być wizyta adaptacyjna, którą dziecko powinno odbyć w wieku 3-4 lat a bezwzględnie już w wieku przedszkolnym. Wizyta adaptacyjna to nic innego jak zabawa u dentysty. Dzieci poznają gabinet, biorą udział w zabawach, uczą się szczotkować zęby, mogą usiąść na fotelu i poznać sprzęty. Sama wizyta nie wiąże się z żadnym badaniem, przeglądem ani leczeniem, jest neutralna.

– Dziecko podczas takiej wizyty oswaja się z otoczeniem, zaciekawia się z nim, uczy się, co jest, czym w gabinecie i czemu służy. Wracając już na przegląd zna te przedmioty, zna lekarza i sam gabinet, jest mniej zestresowane – mówi dr Fąferko.

Poszukaj znieczulającego gabinetu

Przygotowując dziecko do wizyty warto także rozejrzeć się za gabinetem stosującym specjalne znieczulenia ułatwiające wizytę dziecka. Najlepsze gabinety dla dzieci stosują już dziś sedację wziewną, która polega na podaniu dziecku przed zabiegiem podtlenku azotu. Dzięki niemu maluch jest zrelaksowany i wyciszony, lepiej znosi zabieg i wizytę.

Coraz powszechniejsze jest także komputerowe znieczulenie The Wand, które zastąpiło strzykawki. Dzięki niemu unikamy nie tylko bólu (takie znieczulenie jest bezbolesne), ale także widoku, jakie dziecko zna z pokoju zabiegowego u pediatry.

*Dentim Kids to specjalistyczny gabinet, w którym leczone są dzieci, będący częścią Dentim Clinic – jednej z najnowocześniejszych klinik stomatologicznych na Śląsku. www.dentim.pl www.dentimkids.pl

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru – świętuj, bo warto!

82 proc. Polaków umie jeździć na rowerze, ale ilu z nich wybiera ten środek transportu na co dzień? Okazuje się,…
CZYTAJ

Czy Porozumienie paryskie rzeczywiście doprowadzi do dekarbonizacji globalnej gospodarki w okresie wskazywanym jako optymalny przez IPCC?

Podczas gdy instytucje unijne przygotowują się do cyklu legislacyjnego, który ma zakończyć się przyjęciem celu redukcyjnego na poziomie UE na…
CZYTAJ

ASICS prezentuje model GEL-KAYANO 30 Komfort butów stabilizujących na zupełnie nowym poziomie

Marka ASICS prezentuje model GEL-KAYANO 30 – najwygodniejsze buty do biegania ze stabilizacją, wyposażone w zupełnie nowe technologie, zapewniające biegaczom…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Koktajl brzoskwiniowo-truskawkowy z nasionami chia

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Warzywne burgery

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Aromatyczne double burgery z pleśniowym serem i konfiturą z cebuli

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

Gdy przyjdzie ochota na małe co nieco… Inspiracje na smaczne przyjemności – Tortilla ze szpinakiem

6 maja świętowany był Międzynarodowy Dzień bez Diety. To wydarzenie ma przypomnieć każdemu, że jedzenie powinno być czynnością, z której…
CZYTAJ

1 uczestnik = 1 drzewo. Startuje wyzwanie Healthy Cities

Z początkiem czerwca wystartowało wyzwanie Healthy Cities organizowane przez Grupę LUX MED. Do akcji dołączyli mieszkańcy 66 miast na prawach…
CZYTAJ

Sekret idealnego bikini: depilacja laserowa bez tajemnic

Chcesz się świetnie prezentować na plaży w te wakacje? Sprawdź, dlaczego depilacja laserowa z każdym rokiem zyskuje nowe rzesze fanek…
CZYTAJ

Słońce wrogiem młodej i gładkiej skóry! Dowiedz się co to jest fotostarzenie, dlaczego słońce „topi” kolagen i czy można temu zapobiec

Lato widać już na horyzoncie. Wszystkie portale, jak co roku o tej porze, obowiązkowo publikują „ABC bezpiecznego opalania”, a w…
CZYTAJ

Jak szybko zapuścić włosy? Najlepsze sposoby polecane przez trychologa

Długie, gęste włosy od zawsze były symbolem piękna i atrakcyjności. Dlatego nie dziwi fakt, że wiele osób pragnie zapuścić je…
CZYTAJ

E-papierosy a zdrowie. Sprawdź, jakie są fakty i mity na ten temat

Światowy Dzień Bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, to doskonała okazja do zwrócenia uwagi na wpływ e-papierosów na zdrowie. W ostatnich…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

3 czerwca – Światowy Dzień Roweru – świętuj, bo warto!

82 proc. Polaków umie jeździć na rowerze, ale ilu z nich wybiera…
CZYTAJ

1 uczestnik = 1 drzewo. Startuje wyzwanie Healthy Cities

Z początkiem czerwca wystartowało wyzwanie Healthy Cities organizowane przez Grupę LUX MED.…
CZYTAJ

E-papierosy a zdrowie. Sprawdź, jakie są fakty i mity na ten temat

Światowy Dzień Bez Tytoniu, obchodzony 31 maja, to doskonała okazja do zwrócenia…
CZYTAJ

Dlaczego warto pójść do ginekologa na NFZ?

Opieka zdrowotna jest niezwykle istotna dla utrzymania naszego dobrostanu, a regularne wizyty…
CZYTAJ

Zawał serca: 60 minut, które decydują o życiu! Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zawale serca

Na zawał serca każdego roku umiera w Polsce ok. 15 tys. osób.…
CZYTAJ