7 mitów na temat wybielania zębów. Poznaj je zanim sięgniesz po pastę wybielającą



Boisz się wybielać zęby, bo nasłuchałaś się całej masy miejskich legend. Dowiedz się, jak jest naprawdę. Obalamy 7 mitów na temat wybielania zębów, które znajdziesz niemal na każdym forum internetowym.

Pożądana biel

Wybielanie zębów jest modne, namawiają do niego celebryci, kuszą reklamy. Z równa chęcią sięgamy po pasty wybielające (np. Colgate), płyny, specjalne paski, co po metody dostępne wyłącznie w gabinetach stomatologicznych. Powód? Marzy nam się biały i zdrowo wyglądający uśmiech. I faktycznie dostępne w aptekach oraz gabinetach metody są w stanie rozjaśnić zęby nawet o 5 stopni w tzw. skali Vita. Nie zmienią jednak koloru zębów.

Mit 1: Wybielanie zębów sprawia, że zęby bieleją

Żadne wybielanie zębów, czy to preparatem zakupionym w drogerii lub aptece, czy to wykonane w gabinecie np. przy pomocy lampy Beyond nie zmieni koloru naszych zębów. Wybielanie zębów jedynie usuwa przebarwienia, jakie powstają na powierzchni zębów.  Zawarte w pastach, płynach i żelach substancje rozpuszczają plamy. W ten sposób możemy usunąć przebarwienia powstałe np. z kawy, herbaty, kolorowych napojów, barwionego sztucznie jedzenia, papierosów. – Jeśli nasze zęby mają odcień żółty, szary lub niebieskawy wybielanie nie zmieni ich koloru na śnieżnobiały, skutecznie usunie natomiast elementy, które zabarwiły ich powierzchnię. W przypadku preparatów z apteki możemy osiągnąć efekt rozjaśnienia o 1-3 stopni w skali Vita, a przy metodzie gabinetowej od 4 do 16 stopni. Żaden preparat natomiast nie zmieni koloru naszej kości – przestrzega lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic w Katowicach.

Co zmieni kolor zębów? Możemy to zrobić tylko na trzy sposoby – pokrywając zęby koronami ceramicznymi, licówkami lub warstwą materiału kompozytowego. Wówczas będziemy mieli możliwość samodzielnego wyboru odcienia bieli, jaki chcemy mieć.

Mit 2: Nabawisz się nadwrażliwości na całe życie

To zależy od ciebie! Jeśli stosujesz preparaty wybielające zgodnie z zaleceniami, są one w pełni bezpieczne. Tylko przesadne i niewłaściwe używanie past, płynów czy pasków może spowodować pojawienie się nadwrażliwości, krwawień z dziąseł czy bólu. Dlatego też wybielajmy zęby, ale z umiarem, nie łącząc przy tym wszystkich metod naraz. Podobnie ma się sprawa z wybielaniem w gabinecie. Wykonujmy je nie więcej niż 2 razy do roku i zawsze po zabiegu wybielania np. Beyond, poprośmy lekarza o płyn lub specjalny żel, który uchroni nasze zęby przed nadwrażliwością po zabiegu. Pamiętajmy

! – Po każdym zabiegu wybielania pojawia się niewielki ból i nadwrażliwość, które utrzymują się do 48 godzin. Jest to normalny objaw, który wynika ze stosowanych w wybielaniu preparatów. Te objawy jednak ustępują samoczynnie, dlatego nie warto panikować – mówi specjalista Dentim Clinic.

Mit 3: Wybielanie zębów uszkadza szkliwo

Wybielanie zębów nie ma negatywnego wpływu na szkliwo. Warunek jest jeden – nie możemy nadużywać środków do wybielania. Co to oznacza? Nigdy nie łączmy po sobie mycia zębów pastą wybielającą i pasków wybielających. Podobnie ma się sprawa z łączeniem specjalnych proszków wybielających z płynami do płukania jamy ustnej. Taki miks może nie tylko uszkodzić szkliwo, powodując mikrospękania, ale także podrażnić dziąsła. Nie zaleca się także łączenia wybielania gabinetowego z wybielaniem paskami i pastami. Po wybielaniu zębów specjalną lampą dostajemy zawsze specjalną pastę podtrzymującą efekt. Dodatkowa pasta wybielająca jest zbędna.

– Jeśli stosujemy wybielanie zębów w gabinecie, wystarczające później są pasty podtrzymujące efekt oraz zwykłe pasty np. z fluorem, które zabezpieczają zęby przed bakteriami. Zęby nie staną się bielsze, jeśli będziemy używać wszystkich preparatów na raz. Co gorsza, miksując je możemy faktycznie sami przyczynić się do rozwoju poważnych problemów w jamie ustnej. Umiar jest wskazany – przekonuje dr Fąferko.



Mit 4: Wybielanie gabinetowe wybiela zęby na zawsze

Wybielanie zębów przypomina peeling. Peeling usuwa przebarwienia z powierzchni skóry, wybielanie z zębów. Te niestety wracają, w miarę jak jemy, pijamy, palimy papierosy. Efekt wybielania w gabinecie utrzymuje się aż do 6 miesięcy. Będzie on dłuższy jeśli będziemy stosować się do zaleceń lekarza tj. myć zęby specjalnymi pastami podtrzymującymi efekt, a także utrzymywać tzw. białą dietę w pierwszych dniach po wybielaniu zębów. – Obecnie nie ma na rynku metody, która permanentnie usunęłaby nam przebarwienia i nie powodowała ich ponownego pojawienia się. Żadna z metod gabinetowych nie ma takich właściwości – mówi dr Fąferko.

Mit 5: Tylko chemia wybiela zęby

Pamiętaj, że nie tylko preparaty chemiczne są w stanie wybielić zęby, także metody mechaniczne. Nie wszyscy wiedzą, że dwa proste zabiegi higienizacyjne tj. piaskowanie i skaling, również rozjaśniają zęby. Jak to możliwe? Skaling i piaskowanie usuwają z powierzchni zębów warstwę kamienia oraz przebarwienia, jakie pojawiają się na szkliwie. W efekcie zęby mogą stać się jaśniejsze nawet o 4 stopnie w skali Vita. – U wielu osób wybielanie zębów jest zbędne, a efekt zbliżony do niego można osiągnąć zwykłą, niedrogą higienizacją. Dodatkowy bonus zabiegu to usunięty kamień, a tym samym mniejsze ryzyko próchnicy i chorób dziąseł – przekonuje ekspert Dentim Clinic.

Mit 6: Gwiazdy wybielają zęby

Jeśli usłyszycie, że znana aktorka ma białe zeby dzięki wybielaniu, jest to nieprawda. Większość gwiazd kina i TV zawdzięcza swoje białe zęby, a do tego równe… protetykowi. Tylko w ten sposób możliwe jest osiągnięcie popularnego zwłaszcza w USA odcienia 0 w skali Vita, czyli śnieżnobiałej bieli. Nie wierzysz? Oto lista gwiazd, która ma licówki: Cheryl Cole, Miley Cyrus, Catherina Zeta-Jones, Ben Affleck, Katherine Heigl. – Większość gwiazd nie ma wybielonych zębów, tylko całkowicie zmieniony ich kolor. Taki efekt osiąga się jedynie pracami protetycznymi, czyli nowymi koronami lub licówkami. W tym przypadku mamy możliwość wyboru koloru – mówi dentysta.

Mit 7: Wybielanie zębów jest dla każdego

Zanim zdecydujemy się na wybielanie w gabinecie, musimy wyleczyć zęby. Nie zaleca się tego zabiegu osobom z próchnicą, chorobami przyzębia i stanami zapalnymi. Także osoby z nadwrażliwością są na czarnej liście dentystów. Podobnie ma się sprawa z wybielaniem ogólnodostępnymi preparatami. Jeśli stosując je puchną nam dziąsła, pojawia się krwawienie podczas szczotkowania lub nadwrażliwość na zimno i ciepło powinniśmy je czym prędzej odstawić.

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz bardziej widoczny. Jakie możliwości oferuje AI w porównaniu…
CZYTAJ

Nie ma pięknego uśmiechu bez zdrowych dziąseł! Dowiedz się, jak dbać o dziąsła i czego unikać, aby im nie szkodzić.

Piękny i zdrowy uśmiech najczęściej kojarzy się z białymi, równymi zębami. Myśląc o pielęgnacji jamy ustnej, również pierwsze skojarzenie koncentruje…
CZYTAJ

Anti-aging w tandemie Duety składników dla jesiennego odmłodzenia

Anti-aging to jeden z priorytetów jesieni. Nasza skóra wciąż odczuwa konsekwencje letnich szaleństw, a już na horyzoncie pojawiają się Święta…
CZYTAJ

Prawdziwe piękno w dobie sztucznej inteligencji – Dove rozpoczyna kampanię #PrawdziwePiekno i ponownie zmienia definicję piękna

20 lat temu marka Dove po raz pierwszy pokazała światu, jak wygląda prawdziwe piękno. W 2004 roku rozpoczęła kampanię od…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce, jedynie część z nich wie, że tę chorobę…
CZYTAJ

Chcesz zregenerować włosy po lecie? Wybierz kompleksową pielęgnację!

Ekspozycja na promieniowanie UV, słona woda morska oraz częste mycie i stylizowanie sprawiają, że po wakacjach nasze włosy są suche,…
CZYTAJ

Schudnąć czy zaakceptować? W poszukiwaniu równowagi i dobrostanu w realiach toksycznej kultury dietetycznej

Nierealistyczne standardy piękna kształtowane przez media i społeczeństwo sprawiają, że coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: zmierzyć się z odchudzaniem…
CZYTAJ

Placki ziemniaczane z cukinią à la gofry

Chrupiące na zewnątrz, miękkie w środku, z aromatem czosnku i delikatnym posmakiem cukinii. Idealnie sprawdzą się jako finezyjna przekąska lub…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed trudnymi uczuciami, to długotrwałe odwlekanie i dobrowolne odraczanie…
CZYTAJ

Pokaz najnowszej kolekcji DENI CLER jesień – zima 2024

Subtelność, szyk i elegancja – pokaz najnowszej kolekcja Deni Cler „Sono Deni” za nami! 3 września 2024 roku, w wyjątkowych…
CZYTAJ

Nothing but Vanda Novak. Nowa kolekcja marki na sezon AW 2024/2025


To brawurowe marzenie - założyć buty i nic poza tym. Bo niczego więcej nie potrzebujesz. Tak właśnie jest z nową…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a także strefa aktywności, strefa wiedzy, strefa relaksu, warsztaty…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Zastosowanie sztucznej inteligencji w medycynie. Jakie są korzyści dla pacjentów i lekarzy?

Rozwój sztucznej inteligencji w medycynie, w tym w kardiologii, staje się coraz…
CZYTAJ

Migrena wymaga leczenia – Europejski Dzień Migreny

Chociaż z migreną zmaga się już ponad 8 milionów osób w Polsce,…
CZYTAJ

Prokrastynacja – kiedy powinna niepokoić i jak zapanować nad wiecznym odwlekaniem?

Choć sama prokrastynacja nie jest jednostką chorobową, a jedynie mechanizmem obronnym przed…
CZYTAJ

Druga edycja Centralnego Klubu Pacjenta w Katowicach

Kilkadziesiąt stoisk z badaniami profilaktycznymi, poradami edukacyjnymi i stanowiskami ekspertów medycyny, a…
CZYTAJ

Urazy stawu skokowego to nie tylko domena sportowców. 
Jak się nie uszkodzić w codziennym życiu?

Choć sportowcy, szczególnie koszykarze i lekkoatleci są bardziej narażeni na kontuzje stawu…
CZYTAJ