5 zaskakujących rzeczy, które mogą zaszkodzić zębom



W trosce o piękny uśmiech należy pamiętać o codziennej higienie oraz unikać słodkich produktów. To wiemy. Ale to zaledwie zalążek ryzykownych sytuacji dla zdrowia jamy ustnej. Poznaj najbardziej zaskakujące powody problemów z zębami i sposoby, jak ich uniknąć.

 

Przebarwienia od antybiotyków.

Antybiotyki oparte na tetracyklinie lub doksycyklinie to leki stosowane są m.in. w otolaryngologii lub dermatologii, które niestety mogą mieć poważne konsekwencje dla naszego uśmiechu. Jedną z nich jest możliwość powstawania trwałych przebarwień na zębach, szczególnie u kobiet w ciąży oraz dzieci poniżej 10 roku życia

– Przebarwienia tego typu powstają na skutek odkładania się kompleksu tetracyklinowo-wapniowo-fosforanowego, który osiada na zębach pod postacią szarobrązowych lub żółtych pasm. W skrajnych przypadkach tego typu antybiotyk może doprowadzić do trwałych uszkodzeń zębów, zmiany ich kształtu i struktury.

W wyniku utraty tkanek zęba lub ciężkich przebarwień, samo wybielanie może nie być wystarczające i wymagane będzie założenie koron, aby pokryć szkody. W najgorszym wypadku zęby mogą być tak kruche i podatne na złamanie, że będą wymagać wszczepienia koron na implantach – mówi lek. stom. Monika Stachowicz z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

Mimo że przebarwione pochodnymi tetracykliny zęby to trudny przypadek do zabiegu wybielania, to nie niemożliwy. Efekt nie jest tak spektakularny jak podczas standardowego wybielania, ale zęby po zabiegu będą rozjaśnione, a nieestetyczne pasma zredukowane.

Równie źle może skończyć się dla naszych zębów przyjmowanie preparatów z żelazem. Te także mogą powodować czarnobrunatne przebarwienia, takie ryzyko występuje jednak tylko w przypadku przyjmowania preparatów żelaza w formie płynnej np. w suplementach dla dzieci, które jeszcze nie potrafią połykać tabletek. Inne suplementy z żelazem są całkowicie bezpieczne i mogą je stosować wszyscy bez strachu o swoje zęby.

Stres ściera zęby.

Bruksizm to schorzenie stomatologiczne, która polega na zgrzytaniu zębami. Można je rozpoznać po takich objawach, jak ścieranie się zębów (stają się krótsze), ich kruszenie, ubytki przyszyjkowe, dolegliwości bólowe szczęki, głowy, oczu, nadwrażliwość zębów, napięcie mięśni twarzy, sztywny kark po przebudzeniu się rano. Jakie są przyczyny dolegliwości?

 

– Przyczyny bruksizmu nie są do końca oczywiste. Wiadomo na pewno, że występuje częściej u osób, które posiadają wady zgryzu oraz cierpią na zaburzenia snu m.in. chrapanie czy obturacyjny bezdech senny. Wpływ na bruksizm mogą mieć także czynniki środowiskowe np. palenie tytoniu, zbyt duża ilość kofeiny, nadmierne spożycie alkoholu oraz zażywanie leków nasennych, antydepresantów i leków uspokajających. Bardzo istotnym czynnikiem, który często współistnieje z bruksizmem jest stres – wyjaśnia stomatolog.

 

4 z 10 Polaków zgrzyta zębami w nocy, najczęściej nie mając tego świadomości. Statystyki mówią, że w 70% za tą dolegliwość odpowiedzialny jest właśnie stres i niepokój. Często jest to powiązane z zaburzeniami snu. Pacjenci, którzy odczuwają stres np. w związku z pracą, mają tendencję do problemów ze snem, a te wpływają właśnie na bruksizm. W jednym z badań wykazano, że osoby, które pracują na zmianę nocną są bardziej podatne na tego typu schorzenie niż inni.

Metodą terapii bruksizmu są szyny relaksacyjne, które wykonuje protetyk dentystyczny. – Pacjent zakłada szynę przed snem na zęby. Pomaga to zahamować nadaktywność mięśni podczas mimowolnego zaciskania zębów, dzięki temu zanikają przykre objawy – mówi specjalista.



  • Kobiety w trakcie menopauzy muszą bardziej uważać na zęby.
  • Kobiety w okresie przekwitania są pacjentkami specjalnego nadzoru u dentysty. Wszystkiemu winien jest spadek hormonów, głównie niedobór estrogenów, co ma istotny wpływ na kondycję jamy ustnej. – Badania potwierdzają, że kobiety poprzez brak estrogenów mają większą tendencję do złamań kości, a więc także zębów, które będą słabsze, bardziej kruche. Brak tych hormonów towarzyszący menopauzie wpływa na stopniowy spadek gęstości kości – według badań utrata masy kostnej może sięgać 20% w ciągu 5-7 lat po menopauzie. Z tego względu rośnie też ryzyko osteoporozy – wyjaśnia dr Stachowicz.

 

Niższy poziom estrogenów wpływa na metabolizm kości, ale także zwiększa ryzyko zmian zapalnych w organizmie, które mogą prowadzić do stanów zapalnych dziąseł oraz paradontozy. Inne objawy, które towarzyszą menopauzie, a mają wpływ na przyzębie to suchość w jamie ustnej, inny skład fizjologiczny śliny, głębsze kieszonki dziąsłowe.

W błonie śluzowej jamy ustnej oraz śliniankach znajdują się receptory estrogenowe, dlatego też wszelkie zaburzenia hormonalne odbiją się na kondycji tych tkanek. Z tego względu kobiety po 50 roku życia powinny pamiętać o dokładnej higienie jamy ustnej oraz regularnych przeglądach u dentysty.

Uwaga na kolczyk w języku.

Piercing to wciąż popularny trend, szczególnie wśród młodych osób. Jednak taka z pozoru niewinna ozdoba w naszym języku stwarza realne zagrożenie dla naszych zębów. Najczęstszym rodzajem kolczyków są tzw. „sztangi”, składające się z trzonu oraz nakrętek na obu końcach. Badania potwierdzają, że mniej więcej u połowy osób noszących taką biżuterię dojdzie do pęknięcia lub uszczerbienia zęba.

 

– Charakterystyczny dla osób z kolczykiem w języku jest trójkątny ubytek pomiędzy jedynkami, który powstaje w wyniku ścierania szkliwa. Pomijając kwestie estetyczne, zwiększa to podatność zębów na próchnicę i nadwrażliwość. Ciągłe ruchy języka posiadającego kolczyk mogą spowodować również recesję dziąseł. Z tego względu warto, aby pacjenci planujący tego typu zabieg kosmetyczny mieli świadomość możliwych konsekwencji dla zdrowia jamy ustnej. Z pewnością żaden młody człowiek nie chce skończyć z protezą zębową z powodu kolczyka w języku – ostrzega ekspert.

Od popcornu do ropnia.

Popcorn zjedzony podczas kinowego seansu zagrożeniem dla zębów? To nie żart. Chrupiące, twarde produkty takie jak orzechy, twarde nasiona, pestki owoców i warzyw oraz ziarna np. popcornu mają tendencję do gromadzenia się między zębami i w kieszonkach przyzębnych, co może prowadzić do powstania ropni dziąsłowych.

– Często spotykamy się z sytuacją, gdy pomiędzy zębami pacjenta znajdują się resztki pożywienia. To ryzykowne, ponieważ mogą one spowodować zapalenie dziąseł, któremu towarzyszy opuchlizna, zaczerwienie, bolesność oraz obecność ropnej wydzieliny w dziąśle. Stanowi zapalnemu może towarzyszyć ropień dziąsła, czyli bolesny obrzęk, spowodowany infekcją bakteryjną.

Nieleczone stany zapalne i ropnie dziąseł mogą z kolei prowadzić do chorób dziąseł. Jeśli chcemy tego uniknąć, zalecane jest używanie nici dentystycznej po każdym posiłku, bo ta jako jedyna oczyści przestrzenie międzyzębowe z resztek pożywienia – mówi stomatolog.

Fot. lek. stom. Monika Stachowicz Periodent

Fot. lek. stom. Monika Stachowicz Periodent

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to podstawa osiągnięcia efektu pięknej i zdrowej cery latem.…
CZYTAJ

ZADBAJ O OBJĘTOŚĆ Z KOSMETYKAMI STAPIZ

Szukasz produktów, które pomogą Ci utrzymać dużą objętość włosów na dłuższy czas bez efektu obciążenia? Sprawdź te kosmetyki STAPIZ. Dzięki…
CZYTAJ

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie

Mokate Cappuccino ZERO to doskonały wybór dla osób, które chcą cieszyć się smakiem kawy, dbając przy tym o zdrowie. Bez…
CZYTAJ

Kiedy ból zębów sprawia, że odmawiasz sobie letnich przyjemności..

Lato od razu przywodzi na myśl wakacje, lody i chłodne napoje. Niestety, nie każdy może cieszyć się swobodnie tymi przyjemnościami.…
CZYTAJ

Antyoksydacja, poprawa kolorytu skóry i demakijaż Co warto wiedzieć o kwasie ferulowym?

Kwas ferulowy to król multifunkcjonalności. Działa antyoksydacyjnie, przeciwstarzeniowo, świetnie wpływa na koloryt cery i wspiera działanie kremów z SPF. Latem…
CZYTAJ

Puszcza Białowieska bliska sercom Polaków. Wyniki ogólnopolskiego badania opinii publicznej

Zdecydowana większość Polaków zna i docenia wartość Puszczy Białowieskiej – wynika z ogólnopolskiego badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Quantify…
CZYTAJ

Regeneracja i intensywne nawilżenie Jak skutecznie przygotować włosy do lata?

Nawilżenie i dogłębna regeneracja to priorytet pielęgnacji włosów przed latem. Specjaliści podpowiadają, że drogą do osiągnięcia efektu zachwycających, lśniących pasm…
CZYTAJ

Ile lodów tygodniowo może jeść przedszkolak? Czy codzienne jedzenie lodów to coś złego?

Na pytania odpowiada ekspert Damian Dziewiałtowski, dietetyk Grupy LUX MED: Lody dla przedszkolaka – ile to bezpieczna porcja? Lody to…
CZYTAJ

Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm: dlaczego przyzębie jest takie ważne?

Krwawiące dziąsła to nie błahostka – mogą być oznaką poważnej choroby przyzębia, która wpływa na zdrowie całego organizmu. W Polsce…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o…
CZYTAJ

Co warto wiedzieć o SPF? ABC wiedzy na temat letniej fotoprotekcji

Jakie są wakacyjne potrzeby skóry? Skuteczna ochrona przeciwsłoneczna, nawilżenie i regeneracja to…
CZYTAJ

Otyłość to choroba, nie wybór. Jak leczyć bez oceniania i uprzedzeń?

Otyłość to przewlekła choroba, a nie efekt braku silnej woli. Pomimo rosnącej…
CZYTAJ