5 metod szczotkowania zębów, które warto codziennie stosować



Jeśli szorujesz zęby na szybko oraz bez ładu i składu, nie ma szans, żeby były czyste – przekonują dentyści. Warto więc poznać różne techniki ich mycia. Wszystko po to, aby dokładnie wyczyścić nie tylko powierzchnię zębów, ale także przestrzenie międzyzębowe, kieszonki dziąsłowe i język. Poznaj 5 sposobów na czyste zęby, o których nigdy nie słyszałeś, a które dobrze jest stosować przy każdym myciu.

Poznaj metody szczotkowania

Zęby to nie wanna, nie wymagają nerwowego szorowania, a odpowiedniej pielęgnacji – przekonują dentyści. Aby zapewnić sobie zdrowy uśmiech, wolny od próchnicy, warto poznać techniki, dzięki którym stają się one rzeczywiście czyste. – To nie super szczoteczka czy super pasta sprawiają, że nasze zęby są umyte, ale umiejętność używania tych dwóch narzędzi. Pomaga dobrze skomponowany rytuał pielęgnacyjny, składający się nawet z 4-5 technik szczotkowania – zauważa lek. stom. Wojciech Fąferko z Dentim Clinic w Katowicach.

Rollowanie zębów

Od czego zacząć? Najprostszą i zarazem podstawową metoda jest metoda roll, polegająca na usuwaniu z jamy ustnej resztek jedzenia i osadu delikatnymi ruchami obrotowo-wymiatającymi.

Przypomina ona zamiatanie podłogi i tak samo też działa. Szczoteczka wymiata delikatnie osad od dziąseł ku górze korony. Dla najlepszego efektu zaleca się od 4-6 takich ruchów w czyszczonym miejscu. – Jest to bardzo delikatna metoda mycia zębów, którą możemy stosować w początkowej fazie szczotkowania, jako przygotowanie – mówi specjalista Dentim Clinic.

Wymasuj dobrze zęby

Roll warto uzupełnić jedną z metod masujących. Najskuteczniejsza jest metoda Bass’a. Polega ona na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni, czyli tak, aby jej włosie lekko wchodziło do miejsca, w którym zęby łączą się z dziąsłem (tzw. kieszonka dziąsłowa).  Szczoteczka przesuwając się wzdłuż górnego, a potem dolnego łuku zębowego powinna przy pomocy wibrująco-drgających ruchów oczyszczać kieszonkę dziąsłową.

 – To jedna z najbardziej efektywnych metod. Pozwala na usunięcie osadu  na zębach zarówno od strony warg i policzków, jak również od strony języka i podniebienia. Ponad to skutecznie usuwa płytkę bakteryjną zarówno z kieszeni dziąsłowych, jak również z miejsc, w których stykają się zęby – wyjaśnia dr Wojciech Fąferko.

Alternatywą dla metody Bass’a może być metoda Stillmana. Zaleca się ją zwłaszcza osobom z chorobami dziąseł. Podobnie jak w metodzie Bass’a ustawia się w niej szczoteczkę pod kątem 45 stopni. Różnica polega na ruchu.  W tym przypadku ruch szczoteczki wykonuje się od linii dziąseł w kierunku powierzchni żujących z jednoczesnym ruchem wibrującym. Taki ruch powtarzamy 3 krotnie na każdym mytym odcinku.



Poziom i pion są ważne

Metodę roll oraz Bass’a lub Stillmana warto dopełnić metodą poziomą i metodą pionową. Metoda pozioma, czyli tradycyjne szorowanie, polega na ułożeniu szczoteczki prostopadle do powierzchni żujących zębów bocznych i wykonywani ruchów „w tył i w przód”.  Oprócz tego, można w tej metodzie zastosować dowolne ruchy okrężne. Koniecznie pamiętajmy także o tym,  że u dorosłych metodę tę stosuje się wyłącznie na powierzchniach żujących zębów.

Żeby metoda była skuteczna wystarczy 4-8 powtórzeń ruchu szczoteczką na jednym czyszczonym odcinku.  Jej uzupełnieniem jest metoda pionowa, polegająca na ułożeniu włosia szczoteczki pionowo do powierzchni językowej zębów przednich i wymiataniu zalegających resztek. W tym przypadku wystarczy 4-5 ruchów szczoteczki dla jednego łuku zębowego.

– Myjąc zęby powinniśmy stosować swoisty mix metod, dzięki któremu usuniemy resztki jedzenia, a także płytkę bakteryjną zarówno z zębów bocznych, zębów przednich, dziąseł, kieszonek, przestrzeni między zębowych, powierzchni żujących, jak również powierzchni zębów od strony języka.

Na finisz: nitka i irygator

Ale to nie koniec. Każde mycie zębów warto uzupełnić nitkowaniem i/lub szczoteczką międzyzębową. – Nić pozwala na usunięcie resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, czyli miejsc, do których nie dociera włosie szczoteczki do zębów, podobnie działa szczoteczka międzyzębowa. W ten sposób zapobiegamy rozwojowi kamienia nazębnego, a w konsekwencji tego próchnicy w miejscach, w których stykają się ze sobą zęby – tłumaczy dr Fąferko.

Podobną funkcję spełniają irygatory. Pozwalają one na skuteczne przepłukanie przestrzeni międzyzębowych oraz kieszonek dziąsłowych. – To zdecydowanie za rzadko stosowane urządzenie, które zapobiega rozwojowi chorób przyzębia, których przyczyną jest odkładający się w kieszonkach dziąsłowych kamień – mówi dentysta. Pamiętajmy jednak, że irygator nie zastąpi nam tradycyjnej nitki do zębów.

Uwaga!

Warto pamiętać także o tym, czego absolutnie nie robić nigdy więcej ze szczoteczką. –   Nie dociskajmy jej z całej sił do zębów. Narażamy się wtedy na uszkodzenia szkliwa i odsłonięcie szyjek zębowych. Nie przesadzajmy także z tempem szczotkowania, zbyt szybkie ruchy, nawet miękkiej szczoteczki, podrażnią nam dziąsła i język, mogą być także przyczyną krwawień – mówi dr Fąferko.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ