Żylaki i obrzęki podczas lata



Wysoka temperatura w lecie sprzyja nasileniu się żylaków i obrzęków – dolegliwości związanych z przewlekłą niewydolnością żylną. Są one nie tylko problemem zdrowotnym, ale i estetycznym, gdyż w lecie nasze nogi są widoczne dla każdego. Dolegliwościom tym można skutecznie zapobiegać za pomocą kompresjoterapii, która polega na zastosowaniu właściwego, stopniowanego ucisku kończyn.

 

Najczęstszymi objawami, które mogą wskazywać na zaawansowaną postać przewlekłej niewydolności żylnej są:

– żylaki na nogach (większych lub drobnych naczyń, czyli tzw. pajączki)

– zasinione, często pocące się stopy

– czerwona, pogrubiona skóra łydek

– rany (owrzodzenia) łydek w okolicach kostek.

Zdarza się również, że nogi bolą nas podczas chodzenia (nagły ból łydki), ale również siedzenia i wstawania. W takich sytuacjach najczęściej mamy do czynienia z niewydolnością tętniczą (inaczej miażdżycą naczyń obwodowych, czyli chorobą tętnic). Niekiedy nie możemy z tego powodu schylać się, klękać, a także wchodzić i schodzić po schodach. Zdarza się, że chodzimy niepewnie (musimy używać laski) lub mamy trudności z założeniem buta. Nasze kończyny są zmęczone na koniec dnia, spuchnięte (zwłaszcza stopy i łydki).

Okres letni nasila również dolegliwości związane z obrzękami limfatycznymi (niewydolnością limfatyczną). W takim przypadku obserwujemy dość szybkie narastanie obrzęku stopy i kostek w ciągu dnia. Łydki i uda stają się stopniowo coraz grubsze. Mogą pojawiać się również zaróżowienia i plamy na skórze.

W leczeniu chorób kończyn dolnych stosowana jest niezwykle skutecznie, małoinwazyjna kompresjoterapia, która polega na zastosowaniu różnych form i metod kontrolowanego, stopniowego ucisku. Metoda ta opiera się na poznaniu i zrozumieniu procesów biofizycznych i biochemicznych, które zachodzą w organizmie. Chodzi zarówno o te w skali mikro (na poziomie tkankowym, a nawet komórkowym), jak i makro (np. na poziomie układu krążenia czy poszczególnych narządów czy organów). Jednak szczególnie istotne dla specjalistów, którzy stosują tą terapię, jest nabycie umiejętności dawkowania ucisku. Jest on zależny od zdiagnozowanego problemu patofizjologicznego, który objawia się np. powstaniem zastoju płynu tkankowego i jego ekspansją.

Aby nieść pomoc pacjentom zmagającym się z tymi chorobami, w warszawskim Centrum Kompresjoterapii funkcjonuje Poradnia Chorób Kończyn, w której pracują specjaliści z dziedziny chirurgii naczyniowej, limfologii, flebologii, ortopedii, rehabilitacji czy fizjoterapii. Obrzęki limfatyczne, żylne, żylaki i ich powikłania leczone są m.in. poprzez:



1. Manualny drenaż żylno-limfatyczny

Jest formą masażu, który ma na celu stymulowanie i poprawienie krążenia płynów w układzie limfatycznym organizmu. Układ ten odprowadza nadmiar płynów z przestrzeni wokół tkanek i transportuje limfę do węzłów limfatycznych, które go filtrują i usuwają produkty przemiany materii, szkodliwe komórki, bakterie i toksyny.

2. Mechaniczny (pneumatyczny) drenaż żylno-limfatyczny kończyn

Zabieg stosowany m.in. w trakcie leczenia owrzodzenia podudzi czy obrzęków limfatycznych, przeprowadzany jest przy użyciu mankietu uciskowego, który składa się z 8-12 niezależnych sekcji. Wypełniane są one powietrzem, w odpowiedniej kolejności, dzięki czemu ułatwiają odpływ krwi żylnej, zmniejszają opór krwi w tętnicach, a także powodują przemieszczanie płynu tkankowego z okolic objętych obrzękiem.

modanaurode.pl jak usunac zylaki

3.  Obliteracja (skleroterapia) piankowa żylaków

Jest metodą małoinwazyjną, która polega na wstrzykiwaniu do wnętrza żylaka spienionego środka farmakologicznego. Do wstrzyknięć używa się strzykawek wyposażonych w bardzo cienkie igły, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. Ostrzyknięty żylak kurczy się i zamyka przepływ krwi, a szpecąca siatka pajączków żylnych znika, gdy w jej wnętrzu przestaje płynąć krew.

4. Inne

Powyższe metody mogą być połączone z indywidualnie dobranymi zabiegami fizykalnymi, np. z ozonoterapią, terapią ultradźwiękami czy zabiegami głębokiej oscylacji. Oprócz tego pacjenci dostają zalecenie stosowania odpowiednich leków, rajstop i pończoch uciskowych, a także opatrunków i bandaży. Personel Centrum okresowo kontroluje skuteczność leczenia, a jeśli zajdzie taka potrzeba, wskazuje metody chirurgicznego leczenia obrzęków limfatycznych i żylnych w warunkach szpitalnych.

Warto przy okazji rozpoczynającego się lata zadbać o kondycję naszych nóg, tak, aby nie przeszkodziły w codziennych aktywnościach, które w tym czasie są wzmożone. Jednak terapia uciskowa pomoże również w zachowaniu ich atrakcyjnego wyglądu, dzięki czemu nie będziemy mieć obaw w ich zaprezentowaniu.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ