Wakacyjne ABC – podpowiadamy, jak zadbać o skórę latem



Latem twoja skóra jest szczególnie narażona na szkodliwe czynniki, dlatego wymaga dodatkowej opieki. Dowiedz się, jaki filtr przeciwsłoneczny najlepiej ją ochroni, które znamiona powinny wzbudzić szczególną podejrzliwość oraz dlaczego warto jeść owoce cytrusowe.

 

A jak promienie ultrafioletowe typu A

Dla wielu osób opalanie jest nieodłącznym elementem lata. Podczas takiej przyjemności warto pamiętać, że promieniowane słoneczne powoduje uszkodzenia skóry niewidoczne dla oka. Najbardziej szkodliwe są nieodczuwalne na skórze, ale przenikające do jej głębokich warstw promienie UVA, które mogą powodować alergie słoneczne oraz zaburzenia pigmentacji.

Podczas opalania narażamy się również na promienie UVB, które powodują oparzenia. Oba typy promieniowania mogą wywoływać zmiany wewnątrz komórek i uszkadzać ich DNA. Regularne kąpiele słoneczne, a zatem też ciągłe ponawianie uszkodzeń, może wywołać raka skóry.

– Badania naukowe udowodniły, że stosowanie preparatów z filtrem zapobiega procesom fotostarzenia skóry i zmniejsza ryzyko powstania nowotworów. Idealny preparat oznaczony jest symbolem SPF 50+. Taki krem należy nakładać 15-20 minut przed wyjściem z domu i powtarzać czynność co dwie godziny – mówi dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog w DermaMed Instytut we Wrocławiu.

Oprócz kremu z filtrem należy zakładać odzież ochronną, chronić oczy okularami przeciwsłonecznymi z certyfikatami i przebywać w zacienionych miejscach. Istotnym elementem profilaktycznym jest także okresowe badanie dermatoskopowe.



B jak badanie znamion

Znamiona, pieprzyki i przebarwienia najczęściej nie stanowią zagrożenia dla naszego życia, jednak czasami mogą być pierwszym objawem czerniaka. Zmiana barwnikowa powinna wzbudzić podejrzliwość, jeśli ma jedną z cech samokontroli ABCDE:

  • Asymetria – znamiona rosnące w jednym kierunku;
  • Brzeg – zmiany postrzępione, z nierównymi granicami;
  • Color – znamiona składające się z kliku barw (np. różu, czerwieni, brązu, czerni);
  • Diameter (średnica) – najczęściej zmiany nowotworowe przekraczają 5 mm;
  • Ewolucja – znamię przekształcające się w czasie, zmieniające wygląd.
  • – Gdy mamy choć jeden z objawów ABCDE należy udać się do dermatologa. Lekarz przy pomocy dermatoskopu oceni znamię. Jeśli zauważy coś niepokojącego, najpewniej zleci usunięcie chirurgiczne. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się go z miejscowym znieczuleniem. Wycięta zmiana jest weryfikowana pod kątem obecności komórek nowotworowych. Badanie dermatoskopem zalecane jest szczególnie latem, po intensywnej ekspansji na słońce – dodaje dermatolog.

 

C jak witamina C

Promienie słoneczne, nie tylko zwiększają ryzyko powstania raka, ale również aktywują działanie wolnych rodników w skórze. To z kolei skutkuje jej stresem oksydacyjnym. W rezultacie pogłębia się fotostarzenie skóry, włókna kolagenu i elastyny ulegają uszkodzeniu, a elastyczność skóry zmniejsza się – pojawiają się zmarszczki i przebarwienia. W takiej sytuacji skóra potrzebuje zaawansowanego wsparcia. Dostarczając antyoksydantów, neutralizujemy działanie wolnych rodników.

– Doskonałym rozwiązaniem jest dostarczanie organizmowi witaminy C, która pomaga wyłapać wolne rodniki jeszcze przed uszkodzeniem komórek. Niestety nasz organizm nie potrafi samodzielnie jej wytworzyć. Można ją znaleźć na przykład w jabłkach, porzeczkach, pomidorach, kapuście, papryce czy ziemniakach  wyjaśnia dr n. med. Karolina Kopeć-Pyciarz, specjalista dermatolog w DermaMed Instytut we Wrocławiu. Serum z witaminą C warto nałożyć pod filtr przeciwsłoneczny – dzięki temu uzyskamy nawet 8-krotnie większą ochronę przed wolnymi rodnikami.

Sprawdzonym przeciwutleniaczem jest również witamina E (obecna w pszenicy, kaszy, czy rybach morskich), selen (zawarty w orzechach, pestkach, otrębach) i beta-karoten (występujący w marchwi, arbuzie, brzoskwini). Dermatolodzy polecają również zabiegi mezoterapii. Kuracja pozwala wprowadzić w głąb skóry antyoksydantów w stężeniu i ilości nieosiągalnej za pomocą dermokosmetyków, suplementacji czy zabiegów kosmetycznych.

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem zaburzeniem ostrego widzenia. Zazwyczaj pierwsze jej objawy, czyli…
CZYTAJ

Suche włosy? Sprawdź, jak skutecznie nawilżyć je dzięki odpowiedniej pielęgnacji i diecie

Suche włosy to częsty problem, który może wynikać z wielu przyczyn, takich jak na przykład stylizowanie na gorąco, używanie agresywnych…
CZYTAJ

Mniej marnowania, więcej radości. 
Problem świątecznego marnotrawstwa żywności w Polsce

Marnotrawstwo żywności w okresie Świąt jest szczególnie istotnym problemem. Grudzień to czas wzmożonych zakupów, przygotowywania potraw w dużych ilościach i…
CZYTAJ

Magia świątecznych smaków – tradycja w nowoczesnym wydaniu

Święta Bożego Narodzenia to czas wyjątkowy, pełen rodzinnego ciepła i okres kultywowania wielu tradycji. Wspólne gotowanie i delektowanie się świątecznymi…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe warzywa czy nabiał chętnie zamieniamy na ciepłe posiłki…
CZYTAJ

Jak rozciągnąć świąteczny budżet? Odkryj inspiracje na niedrogie prezenty pod choinkę za mniej niż 50 zł!

Czas świąt należy do najtrudniejszych finansowo okresów w roku, co potwierdza 47% polskich uczestników badania. Od kupowania prezentów i przygotowywania…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Prezbiopia – zaburzenie widzenia, które dotyka niemal każdego

Prezbiopia, znana również jako starczowzroczność, nie jest chorobą, ale związanym z wiekiem…
CZYTAJ

Dlaczego zimą mamy większą ochotę na mięso? I co z tym zrobić?

Gdy nadchodzą zimniejsze dni, wiele osób zauważa u siebie zmianę apetytu: surowe…
CZYTAJ

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ