Uwaga na smog – zniszczy twoje płuca i… cerę!



Do tej pory za głównego winowajcę przedwczesnego starzenia uznawano nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Niestety, to nie jedyny czynnik. Badania wykazały, że zmarszczkom i przebarwieniom sprzyja również…. smog. Jak się uchronić przed jego negatywnym działaniem?

 

Skóra pod szczególnym nadzorem

Z wiekiem skóra traci elastyczność, pojawia się więcej zmarszczek i niedoskonałości. Oprócz naturalnego procesu starzenia się, na cerę wpływa cała lista szkodliwych czynników, które mogą ten proces przyspieszyć. Zwłaszcza zimą ich liczba rośnie. Negatywny wpływ na skórę ma m.in.: mróz, suche powietrze, ostre słońce (np. na ośnieżonym stoku), klimatyzacja, a także… smog i zawarte w nim groźne toksyny..

 

Gdy temperatura spada, a wiatr słabnie stężenie szkodliwych cząsteczek w powietrzu niebezpiecznie wzrasta. Mikroskopijne drobiny pyłu mogą przenikać przez drogi oddechowe do krwioobiegu, wnikać we włosy, a także przedostawać się  do głębszych warstw skóry.

 

-Skóra narażona na działanie bardzo zanieczyszczonego powietrza, tzw. smogu, szybciej się starzeje i jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Szczególnie niebezpieczny jest pył zawieszony (PM) zawierający między innymi metale ciężkie, a także toksyczny dwutlenek azotu (NO2).

Substancje te powodują cały szereg niepożądanych reakcji w komórkach, sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych, które bywają przyczyną pogłębiania się zmarszczek, utraty jędrności i kolorytu cery. Naukowcy odkryli również korelację pomiędzy wzrostem stężenia zanieczyszczeń, a powstawaniem przebarwień skórnych np. plam  – mówi kosmetolog dr Anna Deda z Body Care Clinic w Katowicach.

 

Ale to nie koniec negatywnych skutków. Im więcej toksyn znajduje się w powietrzu, tym gwałtowniej nasza cera reaguje na mróz, wiatr i suche powietrze. Żeby się przed nimi uchronić, warto zadbać o odbudowę naturalnej, lipidowej bariery obronnej skóry. Zapobiega ona utracie nawilżenia, a także zablokuje niekorzystny wpływ środowiska.

 

Ja się chronić?

Krok 1: oczyść cerę

 

Jak zatem uchronić się przed smogiem? Niestety, sam krem z filtrem UV nie będzie wystarczający. Najbardziej na smog narażeni są mieszkańcy dużych miast i rejonów, gdzie ze względu na uformowanie terenu jest mało wiatru. Po pierwsze unikajmy zbyt długiego przebywania poza domem. Po przyjściu do domu, pracy lub na uczelnię przemyjmy twarz delikatnym żelem bez mydła, który nie wysuszy skóry. Możemy również przemywać skórę twarzy, szyi i dekolt płynem micelarnym, a potem ponownie nałożyć krem i ewentualnie delikatny makijaż.

 

– Do domowej pielęgnacji możemy stosować preparaty z witaminami o właściwościach przeciwutleniających. Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, więc zwykle znajdziemy ją w preparatach o lekkiej konsystencji, tonikach, mgiełkach, hydrożelach. Z kolei witaminy A i E, które są rozpuszczalne w tłuszczach, znajdziemy w tłustych kremach i emulsjach. Te ostatnie przy okazji uchronią skórę przed nadmierną utratą wilgoci  – radzi ekspert Body Care Clinic.



Krok 2: pomoc specjalisty

Kosmetolodzy radzą także, aby w czasie największego zapylenia unikać inwazyjnych peelingów.

Podrażniona i zaczerwieniona skóra jest bardziej wrażliwa na szkodliwy wpływ pyłu i może nie regenerować się właściwie. Rozwiązaniem, które wzmacnia i chroni cerę są delikatne zabiegi oczyszczające, witaminowe i nawilżające. Tego typu zabiegi wykonać można w gabinetach.

 

– Przed zanieczyszczeniami chroni np. kuracja Energy C. Spłyca zmarszczki, przywraca blask i, co najważniejsze, działa intensywnie antyoksydacyjnie dzięki zawartości łatwo przyswajalnej witaminy C. Kuracja jest wzbogacona również wyciągiem z ananasa, zawiera łagodzący nagietek, nawilżający kwas hialuronowy i przeciwbakteryjny kwas salicylowy. Zadziała odżywczo i przywróci blask skórze – radzi kosmetolog.

 

Warto też pomyśleć o zabiegach, które nie tylko zregenerują skórę ale również podziałają kojąco na powstałe podrażnienia i mikro-stany zapalne, a do tego wzmocnią naturalny płaszcz lipidowy naskórka.

 

– Aby zapobiec utracie wody ze skóry stosujemy zabiegi z wykorzystaniem preparatów zawierających ceramidy. Są bezpieczne, nie powodują uczuleń i reakcji zapalnych, a bardzo dobrze pełnią rolę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. – wyjaśnia dr Deda.

 

Krok 3: make-up i dieta

Czasem najprostsze rozwiązania bywają najlepsze. O ile w wielu sytuacjach zbyt intensywny makijaż jest raczej wrogiem dobrej kondycji skóry, to w tym przypadku będzie jej sprzymierzeńcem. Kosmetolodzy radzą wybierać do makijażu kosmetyki mineralne, które zablokują część szkodliwych substancji. Do tego zalecana jest dieta bogata w antyoksydanty (warzywa, owoce, wielonienasycone kwasy tłuszczowe), picie przynajmniej 2 litrów płynów, z czego najlepsza jest woda mineralna, zielona herbata lub napar z czystka.

 

 

Informacje dodatkowe:

Body Care Clinic to nowoczesna klinika medycyny estetycznej w Katowicach powstała w 2012 roku. W jej ofercie znajdują się m.in. zabiegi z wykorzystaniem MesoTherm, Ulthera, Nd:Yag, X-Lase, CoaxMed, Clryolift 3, zabiegi Botoxu, Volumetrii; zabiegi z wykorzystaniem fali radiowej, mezoterapia igłowa i bezigłowa, peelingi medyczne, CLP. Bodycareclinic.pl

 

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób. Szacuje się, że w Polsce dotyczy…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający regularnym kontrolom antydopingowym, muszą ufać, że produkty, które…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane do społeczeństwa oraz specjalistów medycznych, propagujących wiedzę na temat…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce. Częstotliwość występowania niewydolności żylnej jest wyższa niż cukrzycy…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się nie tylko na zdrowiu fizycznym, ale także na…
CZYTAJ

Relacja ze spotkania prasowego, 5 edycji kampanii #lubiesiebie, z udziałem znanych ambasadorek.

W warszawskiej restauracji PRIMITIVO Kuchnia i Wino odbyło się spotkanie prasowe dedykowane 5. edycji kampanii #lubiesiebie, której inicjatorem jest dr…
CZYTAJ

Na cukrzycę choruje cała rodzina. Jak wspierać bliską osobę z cukrzycą?

Cukrzyca, choć jest chorobą nieuleczalną, gdy jest wyrównana, daje szansę na aktywne życie. Jednak, by tak się stało, niezbędne wręcz…
CZYTAJ

Retinoidy i witaminy w beauty-planie 3 kluczowe potrzeby skóry

Schyłek roku to czas podsumowań i ustalania beauty-planów. Jesień jest królową zmian. To właśnie teraz najuważniej obserwujemy stan skóry i…
CZYTAJ

Rola mikrobiomu i diety w utrzymaniu zdrowych jelit

Mikroorganizmy zamieszkują zarówno środowisko zewnętrzne, jak i wnętrze ludzkiego organizmu. Ich zespoły tworzą mikrobioty, które zasiedlają różne obszary ciała, jak…
CZYTAJ

Movember – kobiety cichymi bohaterkami walki o zdrowie mężczyzn

W listopadzie na ulicach królują wąsy, a w mediach i rozmowach coraz częściej pada jedno hasło – Movember. To międzynarodowa…
CZYTAJ

Jakość powietrza w Polsce uzależniona jest nie tylko od działalności człowieka

Jakość powietrza w Europie znacznie się poprawiła w ciągu ostatnich dziesięcioleci, ale zanieczyszczone powietrze nadal stanowi największe zagrożenie dla zdrowia…
CZYTAJ

Jak wybierać odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji stref intymnych?

Zdrowie intymne zaczyna się od odpowiedniej pielęgnacji i świadomego wyboru kosmetyków. Choć często skupiamy się na codziennym oczyszczaniu, pielęgnacja delikatnych…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Skuteczna terapia zaburzeń lipidowych. Czym jest program lekowy i kto może z niego skorzystać?

Zaburzenia lipidowe, znane również jako dyslipidemia, to problem, który dotyka coraz większą…
CZYTAJ

Świadoma suplementacja sportowców – jakość, czystość, odpowiedzialność

Wybór suplementów diety, szczególnie w środowisku sportowym, odgrywa fundamentalną rolę. Sportowcy, podlegający…
CZYTAJ

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EAAD) został ustanowiony w 2008 r. przez Komisję Europejską i jest obchodzony corocznie w dniu 18 listopada w całej Europie.

W ramach EAAD i WAAD na całym świecie organizowane są wydarzenia kierowane…
CZYTAJ

Żylaki to problem milionów Polaków. Jak skutecznie zapobiegać i leczyć?

Żylaki to powszechny problem zdrowotny dotykający niemal połowę dorosłej populacji w Polsce.…
CZYTAJ

Jak holistyczne podejście do zdrowia poprawia nasze samopoczucie?


W życiu wielu kobiet pojawiają się momenty, gdy stres zaczyna odbijać się…
CZYTAJ