Uwaga na smog – zniszczy twoje płuca i… cerę!



Do tej pory za głównego winowajcę przedwczesnego starzenia uznawano nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Niestety, to nie jedyny czynnik. Badania wykazały, że zmarszczkom i przebarwieniom sprzyja również…. smog. Jak się uchronić przed jego negatywnym działaniem?

 

Skóra pod szczególnym nadzorem

Z wiekiem skóra traci elastyczność, pojawia się więcej zmarszczek i niedoskonałości. Oprócz naturalnego procesu starzenia się, na cerę wpływa cała lista szkodliwych czynników, które mogą ten proces przyspieszyć. Zwłaszcza zimą ich liczba rośnie. Negatywny wpływ na skórę ma m.in.: mróz, suche powietrze, ostre słońce (np. na ośnieżonym stoku), klimatyzacja, a także… smog i zawarte w nim groźne toksyny..

 

Gdy temperatura spada, a wiatr słabnie stężenie szkodliwych cząsteczek w powietrzu niebezpiecznie wzrasta. Mikroskopijne drobiny pyłu mogą przenikać przez drogi oddechowe do krwioobiegu, wnikać we włosy, a także przedostawać się  do głębszych warstw skóry.

 

-Skóra narażona na działanie bardzo zanieczyszczonego powietrza, tzw. smogu, szybciej się starzeje i jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek. Szczególnie niebezpieczny jest pył zawieszony (PM) zawierający między innymi metale ciężkie, a także toksyczny dwutlenek azotu (NO2).

Substancje te powodują cały szereg niepożądanych reakcji w komórkach, sprzyjają powstawaniu stanów zapalnych, które bywają przyczyną pogłębiania się zmarszczek, utraty jędrności i kolorytu cery. Naukowcy odkryli również korelację pomiędzy wzrostem stężenia zanieczyszczeń, a powstawaniem przebarwień skórnych np. plam  – mówi kosmetolog dr Anna Deda z Body Care Clinic w Katowicach.

 

Ale to nie koniec negatywnych skutków. Im więcej toksyn znajduje się w powietrzu, tym gwałtowniej nasza cera reaguje na mróz, wiatr i suche powietrze. Żeby się przed nimi uchronić, warto zadbać o odbudowę naturalnej, lipidowej bariery obronnej skóry. Zapobiega ona utracie nawilżenia, a także zablokuje niekorzystny wpływ środowiska.

 

Ja się chronić?

Krok 1: oczyść cerę

 

Jak zatem uchronić się przed smogiem? Niestety, sam krem z filtrem UV nie będzie wystarczający. Najbardziej na smog narażeni są mieszkańcy dużych miast i rejonów, gdzie ze względu na uformowanie terenu jest mało wiatru. Po pierwsze unikajmy zbyt długiego przebywania poza domem. Po przyjściu do domu, pracy lub na uczelnię przemyjmy twarz delikatnym żelem bez mydła, który nie wysuszy skóry. Możemy również przemywać skórę twarzy, szyi i dekolt płynem micelarnym, a potem ponownie nałożyć krem i ewentualnie delikatny makijaż.

 

– Do domowej pielęgnacji możemy stosować preparaty z witaminami o właściwościach przeciwutleniających. Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, więc zwykle znajdziemy ją w preparatach o lekkiej konsystencji, tonikach, mgiełkach, hydrożelach. Z kolei witaminy A i E, które są rozpuszczalne w tłuszczach, znajdziemy w tłustych kremach i emulsjach. Te ostatnie przy okazji uchronią skórę przed nadmierną utratą wilgoci  – radzi ekspert Body Care Clinic.



Krok 2: pomoc specjalisty

Kosmetolodzy radzą także, aby w czasie największego zapylenia unikać inwazyjnych peelingów.

Podrażniona i zaczerwieniona skóra jest bardziej wrażliwa na szkodliwy wpływ pyłu i może nie regenerować się właściwie. Rozwiązaniem, które wzmacnia i chroni cerę są delikatne zabiegi oczyszczające, witaminowe i nawilżające. Tego typu zabiegi wykonać można w gabinetach.

 

– Przed zanieczyszczeniami chroni np. kuracja Energy C. Spłyca zmarszczki, przywraca blask i, co najważniejsze, działa intensywnie antyoksydacyjnie dzięki zawartości łatwo przyswajalnej witaminy C. Kuracja jest wzbogacona również wyciągiem z ananasa, zawiera łagodzący nagietek, nawilżający kwas hialuronowy i przeciwbakteryjny kwas salicylowy. Zadziała odżywczo i przywróci blask skórze – radzi kosmetolog.

 

Warto też pomyśleć o zabiegach, które nie tylko zregenerują skórę ale również podziałają kojąco na powstałe podrażnienia i mikro-stany zapalne, a do tego wzmocnią naturalny płaszcz lipidowy naskórka.

 

– Aby zapobiec utracie wody ze skóry stosujemy zabiegi z wykorzystaniem preparatów zawierających ceramidy. Są bezpieczne, nie powodują uczuleń i reakcji zapalnych, a bardzo dobrze pełnią rolę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. – wyjaśnia dr Deda.

 

Krok 3: make-up i dieta

Czasem najprostsze rozwiązania bywają najlepsze. O ile w wielu sytuacjach zbyt intensywny makijaż jest raczej wrogiem dobrej kondycji skóry, to w tym przypadku będzie jej sprzymierzeńcem. Kosmetolodzy radzą wybierać do makijażu kosmetyki mineralne, które zablokują część szkodliwych substancji. Do tego zalecana jest dieta bogata w antyoksydanty (warzywa, owoce, wielonienasycone kwasy tłuszczowe), picie przynajmniej 2 litrów płynów, z czego najlepsza jest woda mineralna, zielona herbata lub napar z czystka.

 

 

Informacje dodatkowe:

Body Care Clinic to nowoczesna klinika medycyny estetycznej w Katowicach powstała w 2012 roku. W jej ofercie znajdują się m.in. zabiegi z wykorzystaniem MesoTherm, Ulthera, Nd:Yag, X-Lase, CoaxMed, Clryolift 3, zabiegi Botoxu, Volumetrii; zabiegi z wykorzystaniem fali radiowej, mezoterapia igłowa i bezigłowa, peelingi medyczne, CLP. Bodycareclinic.pl

 

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania zdrowotne. To właśnie w tym okresie kardiolodzy obserwują…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych naszych czasów. Mimo postępu medycyny, wciąż zbyt…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2. Dr inż. Hanna Orlikowska-Rzeźnik,…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i zmiana codziennych nawyków mogą skutecznie zmniejszyć uciążliwe objawy.…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów, które pozwalają ocenić stan zdrowia. Prawidłowe tętno ma…
CZYTAJ

1 na 3 Polaków jest zadowolonych ze stanu swojego zdrowia. Skąd czerpiemy wiedzę o zdrowiu?

Tylko 30% dorosłych Polaków ocenia swój stan zdrowia pozytywnie, jak wynika z badania „Jak chorują Polacy” zrealizowanego na zlecenie Nationale-Nederlanden.…
CZYTAJ

Niecodzienna perspektywa w codziennej pracy – jak wspierać osoby w spektrum autyzmu?

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu – dzień, który skłania do refleksji nad tym, jak w codziennym życiu –…
CZYTAJ

Zegar biologiczny nie zna zmiany czasu. Dlatego Twój organizm się buntuje

Już w najbliższy weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Choć przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę może…
CZYTAJ

Skuteczne badania USG w klinice U Lekarzy w Warszawie

Ultrasonografia (USG) jest jednym z podstawowych i nieinwazyjnych badań, dzięki któremu można przeprowadzić diagnostykę narządów wewnętrznych i wykryć różne schorzenia,…
CZYTAJ

Kiedy miesiączka boli za bardzo. Endometrioza bez tabu

Bolesne miesiączki, zmęczenie, dyskomfort? Dla wielu kobiet w Polsce to nie tylko “taka uroda”, a objawy endometriozy. Szczęśliwie, świadomość tej…
CZYTAJ

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 

Jedyna na świecie. Puszcza Białowieska. 
Rusza kampania informacyjno-edukacyjna dotycząca jedynego w Polsce obiektu przyrodniczego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Instytut…
CZYTAJ

Dieta ketogenna: zapomniana broń w walce z padaczką

Dieta ketogenna łączona jest głównie z redukcją masy ciała i sposobem na szybkie spalanie tłuszczu. Jej historia ma znacznie głębsze,…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Aktywność po posiłku – kardiologiczne argumenty za świątecznym spacerem

Wielkanocny czas, choć pełen radości i kulinarnych tradycji, może nieść także wyzwania…
CZYTAJ

Choroba wieńcowa – jak ją rozpoznać i kiedy zgłosić się do lekarza?

Choroby serca i układu krążenia od lat pozostają jednym z najpoważniejszych wyzwań…
CZYTAJ

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce z HIV i SARS-CoV-2

Nowe podejście do terapii przeciwwirusowych – badania Polki mogą pomóc w walce…
CZYTAJ

Wiosna a alergie – jak sobie radzić w trudnym sezonie? 

Wiosna to wymagający czas dla alergików, ale odpowiednie leczenie, unikanie alergenów i…
CZYTAJ

Dlaczego odpowiednie tętno jest ważne dla zdrowia? Kiedy tętno staje się niebezpieczne? Jak rozpoznać tachykardię i na co zwrócić uwagę?

Tętno, czyli liczba uderzeń serca na minutę, jest jednym z podstawowych parametrów,…
CZYTAJ