Technologia piękna



Dbanie o urodę kojarzy się nam najczęściej z używaniem kosmetyków lub ostrzykiwaniem skóry  różnymi preparatami. Tymczasem zdecydowanie lepsze i jednocześnie bardzo naturalne efekty, dają zabiegi oparte na stosowaniu urządzeń medycznych.

Co więcej nowoczesne technologie wykorzystywane w medycynie estetycznej są bardzo bezpieczne i radzą sobie z problemami, które wcześniej były nie do usunięcia. O tym, jaki sprzęt medyczny najlepiej odmładza skórę i koryguje jej niedoskonałości, opowiada doktor Marek Wasiluk, autor książki „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

 

Zamykanie naczynek, usuwanie przebarwień, leczenie blizn, niwelowanie zmarszczek, ujędrnianie skóry – wszystkie te korekty można wykonywać za pomocą urządzeń medycznych. Przed epoką laserów i innych technologii można było stosować głównie: wypełniacze, toksynę botulinową, głębokie peelingi chemiczne i mechaniczne oraz nici liftingujące.

Pierwsze dwie metody co prawda dają efekty, ale nie na stałe, więc jedynie maskują problem, stary typ nici jest zbyt trwały i nie dostosowuje się do ciągłej zmiany wyglądu skóry, co w rezultacie daje efekt sztuczności, natomiast peelingi są niekomfortowe dla pacjenta, bo wiążą się z bólem i wymagają długiego czasu gojenia, a do tego są niebezpieczne i dają duże ryzyko powikłań w postaci blizn i przebarwień.

Przełom w medycynie estetycznej

Doktor Marek Wasiluk, autor książki „Medycyna estetyczna bez tajemnic” twierdzi, że rozwój technologiczny zrewolucjonizował medycynę estetyczną. „Obecnie urządzania stosowane w medycynie estetycznej bazują na działaniu, które ma za zadanie nakłonić organizm do zupełnie naturalnej regeneracji, a więc spowodować aby blizna sama się prawidłowo odbudowała, zmarszczka zapełniła nowym kolagenem, obwisała skóra ujędrniła poprzez skrócenie włókien elastyny, a przebarwienie czy naczynko zostało wydalone.

Dzięki temu efekty są długotrwałe, ale też dostosowują się do zmian jakie zachodzą w naszym ciele, mamy więc pewność, że będziemy wyglądać naturalnie i zawsze potem będzie można znowu coś skorygować. Co więcej tego typu zabiegi są bezpieczne, bo bardzo często działają selektywnie tylko na określoną partię tkanki, omijając pozostałe części skóry” – tłumaczy specjalista.

Istnieje mnóstwo urządzeń jednak większość z nich wykorzystuje działanie jednego z trzech zjawisk: światła (lasery, IPL, LED), elektryczności (urządzenia z radiofrekwencją) lub fali powietrznej (np. skoncentrowane ultradźwięki w HIFU). Technologie te są w urządzeniach łączone, wykorzystywane wspólnie bądź stosowane oddzielnie.

Ale każda może też wywoływać inny efekt np. lasery w zależności od długości fali oddziałują tylko na melaninę, hemoglobinę lub wodę zawartą w organizmie. Dlatego według doktora Wasiluka ważne jest posiadanie świadomości, że nie ma sprzętu uniwersalnego i nie da się usunąć wielu problemów estetycznych za pomocą tego samego urządzenia!



Jest problem, jest metoda

Na przykład ablacyjny laser frakcyjny jest idealny do odświeżania i odmładzania skóry, powoduje bowiem jej zagęszczenie i ujędrnienie oraz złuszczanie. Absolutnie zupełnie innym typem lasera będziemy niwelować przebarwienia. Najlepszy jest do tego laser bromkowo-miedziowy, który może oddziaływać wyłącznie na melaninę. Dodatkowo równolegle może emitować światło pochłaniane tylko przez naczynka, co ma duże znaczenie w przypadku najcięższego typu przebarwień, czyli melasmy ze zmianami naczyniowymi.

Zamykanie naczynek to jeszcze dłuższa historia. W przypadku rumienia zazwyczaj wystarcza naświetlanie światłem IPL. Na poszerzone naczynka o większej średnicy, które są widoczne gołym okiem, trzeba zadziałać mocniej, laserem naczyniowym, np. bromkowo-miedziowym, barwnikowym lub o długości fali 532 nm. Naczynka umiejscowione na nogach wymagają innego lasera, najlepiej diodowego, o długości fali 940 nm.

Radiofrekwencja mikroigłowa ma wiele zastosowań i w wielu przypadkach jest niezastąpiona. Właściwie, żadna metoda nie działa jednocześnie z taką mocą i taką głębokością. Dzięki temu urządzeniu blizny zanikowe wypełniają się brakującą tkanką i wyrównują. Podobnie rozstępy, czyli puste fragmenty skóry, na nowo zaczynają się zapełniać i w rezultacie zanikać. W ich przypadku problem jest właśnie umiejscowienie na znacznej głębokości. Pierwotnie urządzenie do RF mikroigłowej zostało zaprojektowane z myślą o odmładzaniu, idealnie niweluje zmarszczki i napina skórę.

HIFU to nowe narzędzie medycyny estetycznej, które sprawdza się w zabiegu bezinwazyjnego liftingu. Działa słabiej niż np. radiofrekwencja mikroigłowa, ale najważniejszą zaletą tej technologii jest to, że skóra pozostaje z wierzchu nietknięta, nie ma więc konieczności rekonwalescencji, i na drugi dzień po zabiegu można wracać do normalnych zajęć. Metoda pomaga również w walce o smukłą sylwetkę, ponieważ niszczy komórki tłuszczowe.

Przykładem metody, która łączy działanie różnych zjawisk jest E-light, które służy do depilacji. Jest to urządzenie łączące działanie energii światła IPL i prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości (RF).. Urządzenia E-light oddziałują tylko na mieszek włosowy, dzięki czemu zabieg jest mało bolesny i jako jedyne skutecznie radzą sobie nie tylko z włosami ciemnymi, lecz także z jaśniejszymi i delikatniejszymi, wobec których lasery są bezradne.

Różnorodność

Te kilka wymienionych technologii to tylko wierzchołek góry lodowej. Do tego dochodzi cała gama urządzenia do napinania skóry, modelowania ciała, usuwania tatuaży, czy leczenia wypadania włosów. Warto więc pytać lekarzy, jakim arsenałem urządzeń dysponują i dlaczego akurat zabieg urządzeniem, które proponują jest dobry na nasz problem. Dodatkowo dla własnego bezpieczeństwa powinnyśmy domagać się informacji o certyfikatach technologii, która ma być na nas stosowana. W Polsce wszystkie sprzedawane urządzenia muszą mieć certyfikat CE.

Oczywiście samo urządzenie dobrze dobrane do problemu pacjenta nie zdziała cudów, jeśli nie będzie obsługiwane przez wykwalifikowanego specjalistę, który właściwie dobierze parametry. Warto jednak zdawać sobie sprawę z różnorodności metod upiększających, jakie oferuje nowoczesna technologia i wykorzystywać ich przewagę nad innymi zabiegami.

Cały przekrój sprzętu, oraz innych zabiegów i metod terapeutycznych wraz z opisem ich możliwości i sposobów działania doktor Marek Wasiluk przedstawił bardzo dokładnie w swojej nowej książce pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”. Książka w lekki sposób przedstawia nowoczesne, podyktowane światowymi trendami podejście do medycyny estetycznej. Opisane są w niej wszystkie typowe problemy estetyczne oraz sposoby na to, jak powinno się je leczyć, a z czego absolutnie nie powinno się przy nich korzystać.

Informacje o ekspercie:

Dr Marek Wasiluk  specjalista medycyny estetycznej, ekspert w dziedzinie laseroterapii, prekursor i poszukiwacz nowych rozwiązań medycznych. Właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium (al. KEN 47 lokal 13 www.triclinium.pl). Autor eksperckiego bloga  www.marekwasiluk.pl i książki pt. „Medycyna estetyczna bez tajemnic”.

okladka Medycnyna Eestetyczna bez tajemnic

Informacja o książce:

„Medycyna estetyczna bez tajemnic” ukazała się 15 listopada, nakładem Wydawnictwa Lekarskiego PZWL. To nie tylko pierwsze tego typu, tak szerokie i kompleksowe kompendium wiedzy na temat medycyny estetycznej, ale również bardzo ciekawa opowieść, wciągająca czytelnika w tajniki poprawiania urody. Co ważne, napisana jest w sposób, który z pewnością zainteresuje zarówno pacjentów, jak i samych specjalistów.

Osoby zainteresowane dbaniem o swoją urodę mogą wynieść z książki cenną wiedzę na temat tego, jak wybrać dobrego lekarza medyny estetycznej. Znajdą tu również odpowiedź na pytanie, co jest ważniejsze: dobrze wyposażony gabinet czy doświadczony specjalista? Będą mieć świadomość istnienia różnorodnych zabiegów (także tych, które są pomijane przez wielu lekarzy)  i świetnie orientować się, w czym mogą mu one im pomóc.

Natomiast lekarze i kosmetolodzy na pewno poznają dzięki książce innowacyjne, najbardziej zaawansowane metody terapeutyczne. Zrozumieją też działanie nowoczesnych technologii wykorzystywanych w urządzeniach

przeznaczonych do stosowania w gabinetach medycyny estetycznej. Poza tym dowiedzą się, czym kierować się przy zakupie sprzętu i jak zapewnić bezpieczeństwo swoim pacjentom.

Co ważne, to wszystko przedstawione jest w sposób bardzo obiektywny, na podstawie doświadczenia praktyka i nieprzefiltrowane przez marketing producentów sprzętu i preparatów medycznych.

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie właściwie skompletowanej apteczki. Jej zawartość powinna umożliwiać szybką…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące nieuczciwego wykorzystywania wizerunku profesora Andrzeja Bochenka, kardiochirurg z…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu. Warto jednak pamiętać, że ekspozycja na promieniowanie UV…
CZYTAJ

Nawilżenie, fotoprotekcja i wyrównanie kolorytu skóry-Co spakować do wakacyjnej kosmetyczki?

Lipiec to synonim wakacji i wyjątkowej, letniej atmosfery… zwiastun podróży, chwil na plaży i wśród malowniczych górskich szczytów. To już za…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i słodkim smakiem dzieciństwa. Jednak owoce jagodowe to coś…
CZYTAJ

Higienistka stomatologiczna ostrzega: pomijanie wieczornego mycia zębów z aparatem ortodontycznym to poważny błąd!

Decyzja o podjęciu leczenia ortodontycznego to ważny krok w kierunku osiągnięcia wymarzonego, zdrowego uśmiechu. Jednak wraz z założeniem aparatu pojawiają…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co trzeci dorosły Polak. Choć często bagatelizujemy brak snu,…
CZYTAJ

Upały a choroby układu krążenia – jak dbać o serce w gorące dni?

Wysokie temperatury, choć dla wielu kojarzą się z letnim wypoczynkiem, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia - zwłaszcza dla osób…
CZYTAJ

E-papierosy pod lupą dentysty: co dzieje się w jamie ustnej po vapowaniu?

Używanie e-papierosów zdobyło w ostatnich latach ogromną popularność, jako alternatywa dla tradycyjnego palenia tytoniu. Choć początkowo uważano je za mniej…
CZYTAJ

Dieta onkologiczna: fakty i mity

Jak pokazują badania aż 65% pacjentów onkologicznych traci na wadze jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalisty, a w trakcie leczenia…
CZYTAJ

Światowy Dzień Mikrobiomu 2025: jesteśmy coraz bardziej zainteresowani mikrobiotą, ale nasza świadomość jest wciąż niewystarczająca

Z okazji Światowego Dnia Mikrobiomu warto przyjrzeć się rosnącemu zainteresowaniu społeczeństwa mikrobiotą i jej wpływem na zdrowie. Dane z trzeciej…
CZYTAJ

Dlaczego nazywamy jelita drugim mózgiem? „To właśnie tam powstaje do 95% serotoniny!”

Czy Twój brzuch wie więcej niż myślisz? Coraz częściej mówi się o jelitach nie tylko jako o centrum trawienia, ale…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

Farmaceuta radzi, jak przygotować apteczkę na co dzień i w podróży, żeby skutecznie reagować w nagłych sytuacjach

Zarówno w warunkach domowych, jak i podczas wyjazdów wakacyjnych, istotne jest posiadanie…
CZYTAJ

Profesor Andrzej Bochenek nie promuje żadnych leków ani suplementów – ostrzega przed oszustwem!

W trosce o zdrowie pacjentów oraz w odpowiedzi na liczne sygnały dotyczące…
CZYTAJ

Dbaj o swoje znamiona – dlaczego warto wykonać dermatoskopię i chronić skórę przed słońcem?

Latem chętniej wystawiamy skórę na słońce, spędzając wolne chwile na świeżym powietrzu.…
CZYTAJ

5 powodów, by sięgać po owoce jagodowe. Dietetyczka Grupy LUX MED: „To nie tylko smak lata”

Truskawki, maliny, borówki czy jeżyny kojarzą nam się z letnim słońcem i…
CZYTAJ

Brak snu jak 0,5 promila alkoholu. Ekspertki o bezsenności

Bezsenność i zaburzenia snu to problem, z którym zmaga się nawet co…
CZYTAJ