Spadek libido, czyli samotnośc w łóżku.



Od czego się zaczyna ? Jakie są pierwsze sygnały ? Dlaczego początkowo bagatelizujemy  a później w panice szukamy ratunku ? W następstwie czego najczęściej z  bezsilności , niemocy a czasami z braku dobrej woli którejś ze stron ranimy się wzajemnie.  Spadek libido i niechęć do zbliżeń to problem który dotyka coraz więcej par.

Nigdy nie było i nie będzie norm które by mówiły kiedy wszystko jest w porządku a kiedy nie. Wiadomym jest że dla każdej z par to zupełnie indywidualna sprawa i coś co dla jednych jest naturalne i zgodne z ich potrzebami ni jak się ma w stosunku do innej pary. Najważniejsze w tym wszystkim jest to aby obydwie strony były zadowolone, tyle że dzieje się tak najczęściej w przypadku kiedy partnerzy mają podobne temperamenty i potrzeby seksualne. Tyle że dopasowanie seksualne to jedno a spadek libido to drugie. Oczywiście że niedopasowanie pociąga za sobą bardzo często zmniejszone zainteresowanie życiem erotycznym ale pojawia się coraz więcej innych przyczyn które mają wpływ na nasze życie seksualne.



Czym uwarunkowany jest nasz popęd seksualny ?

Z pewnością jest to indywidualne biologiczne uwarunkowanie ale także styl życia, stan zdrowia, wychowanie a przede wszystkim nasza psychika. Jeżeli mamy problem z akceptacją swojej seksualności, doświadczyliśmy traumatycznych wydarzeń nasz popęd seksualny może zostać zmniejszony lub zahamowany pomimo że w innych dziedzinach życia funkcjonujemy prawidłowo.

Natomiast w sytuacji kiedy jesteśmy otwarci i akceptujemy swoją seksualność, najczęściej dążymy częściej do współżycia.

Kiedy brak ochoty na współżycie powinien nas niepokoić ?

Wszystko zależy od okoliczności, z pewnością inaczej będziemy rozpatrywać sytuację w której jedna ze stron choruje, jest w okresie okołoporodowym , doświadczyła traumatycznych wydarzeń czy chwilowym trudnym okresem zawodowym.

Tyle że coraz częściej ostatnia z wymienionych przyczyn niekoniecznie jest powodem a częściej pretekstem, wymówką. Z naukowego punktu widzenia częstotliwość zbliżeń 2-3 razy w tygodniu jest zupełnie wystarczająca dla naszego zdrowia seksualnego. Najważniejsze są jednak nasze własne odczucia, wiadomym jest przecież że uwzględniamy wszystkie okoliczności dodatkowe, nowe które mają wpływ, jeżeli jednak mimo to nasze życie seksualne przestaje nas satysfakcjonować powinniśmy się nad tym zatrzymać i zastanowić.

Nie musi to od razu oznaczać dużego problemu, czasami okazuje się że przyczyną jest zupełnie w naszym odczuciu nieistotna rzecz, coś co możemy zmienić z dnia na dzień, czasami zajmie to trochę więcej czasu ale jest w zasięgu naszych możliwości. Najważniejsze to szczerze ze sobą porozmawiać.

Prawdziwe powody czy preteksty…?

O wiele bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce w sytuacji kiedy problemu nie potrafimy lub nie chcemy zidentyfikować. Jeżeli nie potrafimy sami ale mamy szczere chęci to najczęściej prędzej czy później zapada decyzja o udaniu się do specjalisty. Czasami obcej osobie jesteśmy w stanie powiedzieć coś  czego  nie potrafiliśmy tej najbliższej w obawie o to że sprawimy przykrość lub najzwyczajniej nie mieliśmy świadomości że to ma znaczenie.

Czasami krepuje nas wstyd, przekonanie że nasze pragnienia, potrzeby mogą zostać źle odebrane, niezrozumiane. W gabinecie powiemy rzeczy które chcemy powiedzieć ale tez i te które chcielibyśmy przemilczeć, zebrane w jedna całość dają najczęściej jasny obraz sytuacji .  Pod warunkiem że na naszego powiernika i lekarza wybierzemy właściwą osobę, tzn. kompetentną raczej nie ma możliwości żeby finał naszych problemów nie zakończył się happy end-em. Najgorsze co możemy zrobić to udawać ze nic się nie dzieje.  Pogłębia to tylko problem i rodzi frustracje.

Natomiast zupełnie inną kwestią jest sytuacja kiedy tylko jednej ze stron zależy na utrzymaniu temperatury w sypialni. Niestety ale najczęstszą przyczyną jest nasze lenistwo, takie organizowanie czasu wolnego które nie sprzyja naszemu życiu seksualnemu. Zrzucamy winę na pracę, zmęczenie, stres, natłok obowiązków a często po prostu wolimy spędzić czas przed telewizorem czy komputerem niż ze sobą.

Ile razy łapiemy się na tym że trochę ruchu na świeżym powietrzu, zwykły spacer czy chwilowa zmiana otoczenia sprawiają że spoglądamy na siebie z uwagą, częściej się uśmiechamy, nie od dzisiaj wiadomo że podczas aktywności fizycznej która sprawia nam przyjemność  wytwarzają się endorfiny.

Refleksja!

Czego oczekujemy że pożądanie przyjdzie samo i będziemy wracać myślami do tego co było na początku, nasze życie  seksualne ewoluuje razem z nami i jest odbiciem naszego wkładu pracy w związek. Nic nie jest i nie będzie takie jak na początku ma to swoje zalety i wady. Najsmutniejszym następstwem tego że nie umiemy lub nie chcemy nad związkiem pracować jest stopniowe oddalanie się od siebie.

Okazuje się że w większości przypadków panowie, wolą seks on-line, cyber seks, bo potrafi rozbudzić  wyobraźnie, jest szybki, łatwy, wygodny i nie wymaga wysiłku. Kobiety też nie są bardzo często bez „winy” tyle ile się dostaje powinno się oddawać, uczyć się partnera i okazywać mu  czułość, zainteresowanie i podziw, motywować.

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy. Po elektroniczny odpowiednik popularnego dymka sięga wielu Polaków,…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego LUX MED Onkologia, rozszerza zakres świadczonych usług o…
CZYTAJ

Gęstość odżywcza a gęstość energetyczna. Co jeść, żeby nie przytyć?

Diety odchudzające często wybiera się z troski o piękną i smukłą sylwetkę. Tymczasem można jeść mało i nie tracić wagi…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim przygotowaniu i po konsultacji z lekarzem, wyjazd może…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych miejsc. Spędzając ten czas aktywnie, często zmieniamy otoczenie…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy Turcja kuszą pięknymi widokami, piaszczystymi plażami i błękitną…
CZYTAJ

Moc rówieśników: Badanie UNICEF na temat postaw ukraińskich nastolatków wobec wsparcia zdrowia psychicznego w Polsce

Jak wpływ rówieśników, społeczna percepcja i czynniki psychologiczne wpływają na chęć szukania wsparcia. – Raport UNICEF, opracowany we współpracy z…
CZYTAJ

Wyjeżdżasz na południe Europy? Te 6 rzeczy, musisz wiedzieć o udarze cieplnym

Meteorolodzy podkreślają, że tegoroczne lato może być jednym z najgorętszych w historii. Już w czerwcu w Grecji, na Cyprze czy…
CZYTAJ

Choroby krążenia nie lubią wysokich temperatur. Upał może powodować omdlenia, a nawet zawał mięśnia sercowego. 

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Podczas panujących obecnie wysokich temperatur serce pracuje intensywniej, a naczynia krwionośne się rozszerzają. Wzmożone pocenie…
CZYTAJ

Zupa owocowa z lanymi kluseczkami

A my na to jak na lato! Gdy za oknem wysokie temperatury, na stole stawiamy na dania pełne smaku i…
CZYTAJ

Choroba cukrzycowa stóp – czy można uratować stopę przed amputacją?

Zespół stopy cukrzycowej, który zaczyna się od niewielkiej rany, pozostaje najpoważniejszym powikłaniem cukrzycy. W Polsce każdego roku, z powodu rozwoju…
CZYTAJ

Osoby z otyłością a choroby jamy ustnej. Gdzie szukać specjalistycznych gabinetów?

Osoby z otyłością mogą częściej zapadać na choroby jamy ustnej. Ma to związek z bezpośrednimi skutkami zbyt wysokiego BMI, chorobami…
CZYTAJ





ZDROWIE

VIEW ALL

E-papierosy pod lupą: Czy są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy? Ekspertka analizuje ich wpływ na zdrowie

Są bardzo szkodliwe dla zdrowia i uzależniają równie mocno jak tradycyjne papierosy.…
CZYTAJ

Grupa LUX MED rozszerza zakres operacji robotycznych w ramach NFZ

Centrum Chirurgii Robotycznej Grupy LUX MED, mieszczące się w Szpitalu św. Wincentego…
CZYTAJ

Czy osoby z chorobą onkologiczną mogą planować wakacje i podróżować?

Choroba onkologiczna nie musi oznaczać rezygnacji z wakacyjnych planów wyjazdowych. Przy odpowiednim…
CZYTAJ

Okulary fotochromowe: ochrona i wygoda na wakacyjnych szlakach

Wakacje to dla wielu z nas okazja do podróży i odkrywania nowych…
CZYTAJ

Co zrobić, żeby uniknąć wakacyjnej Zemsty Faraona?

Wakacje to czas błogiego odpoczynku. Niektóre kierunki – jak np. Egipt czy…
CZYTAJ